Bon energetyczny zagrożony? Terminy uruchomienia są niewykonalne

Przegląd wydajności domu energooszczędnego
Cena maksymalna prądu wyniesie 500 zł / MWh na gospodarstwo domowe, fot. Rido
ikona podziel się
Opublikowano: 08.05.2024 r., 20:26 | Autor: Paulina Zambrzycka
Nowe brzmienie jednego z artykułów nie będzie miało wpływu na zmniejszenie zagrożenia płynności przyznawania świadczeń rodzinnych przez gminy. Nie będzie miało też wpływu na zmniejszenie świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Mowa o nowym projekcie ustawy o bonie energetycznym, do którego odniosło się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ogromne obciążenie systemów?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ostatnio ogłosiło, że nowe brzmienie artykułu 30 projektu ustawy o bonie energetycznym nie wpłynie na zmniejszenie zagrożenia płynności przyznawania przez gminy świadczeń rodzinnych oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Planowane wprowadzenie bonu doprowadzi do obciążenia samorządów gminnych dodatkowym obowiązkiem. Od 1 lipca 2024 r. obsługiwać będą bowiem 3,5-4,6 mln dodatkowych postępowań administracyjnych o bon energetyczny.

Jak zaznaczyło MRPiPS, ustalanie prawa do bonu energetycznego z wykorzystaniem systemów informatycznych, które dedykowane są do obsługi ww. świadczeń, będzie poważnym obciążeniem systemów. Okazuje się, że systemy nie są przygotowane wydajnościowo na obsługiwanie tak ogromnej ilości zapytań, m.in. o dane dochodowe. Będzie ich miliony, skumulowanych w kilka miesięcy.

W ocenie MRPiPS to niewykonalne

Jak podkreślił resort, w ocenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej niewykonalny jest termin 14 dni na dostosowanie systemów teleinformatycznych. Oczywiście z punktu widzenia przepisów dotyczących udzielania zamówień publicznych. W zaledwie dwa tygodnie niemożliwe jest też wydatkowanie środków zgodnie z prawem oraz dyscypliną finansów publicznych, które związane są z modyfikacją systemów. Nawet jeśli środki zostałyby zagwarantowane.

Na biznes.pap ostatnio ukazała się informacja, że w poniedziałek 6 maja po posiedzeniu stałego komitetu Rady Ministrów może się okazać, czy we wtorek 7 maja projekt MKiŚ stanie na rządzie. Ministerstwo Klimatu i Środowiska skierowało bowiem nową ustawę o niepełnym odmrażaniu cen energii, uwzględniając część uwag międzyresortowych, które rozpatrzyć ma Stały Komitet Rady Ministrów.

Żarówka
Planowane wprowadzenie bonu doprowadzi do obciążenia samorządów gminnych dodatkowym obowiązkiem, fot. alice_photo

Jaka będzie cena maksymalna prądu?

Według projektu ustawy o bonie energetycznym cena maksymalna prądu wyniesie 500 zł / MWh na gospodarstwo domowe oraz 693 zł / MWh dla jednostek samorządu, małych i średnich przedsiębiorców oraz podmiotów użyteczności publicznej. Zmiany pojawią się w II połowie 2024 r.

Aktualnie cena maksymalna za prąd to 412 zł netto / MWh (bez VAT i akcyzy) w przypadku użytkowników, którzy nie przekraczają ustalonych limitów.

Źródła:

  • https://www.money.pl/gospodarka/rzad-obiecuje-bon-energetyczny-ale-ministerstwo-wskazuje-problem-7022111996267424a.html
  • https://biznes.pap.pl/pl/news/info/3584919,mrpips-ponawia-swoje-zastrzezenia-do-projektu-ustawy-o-bonie-energetycznym
  • https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/rzad-chce-zlagodzic-podwyzki-cen-energii-ustawa-coraz-blizej/t5zjptf
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto