Budowa pod oknami nie daje ci żyć? Masz niewiele opcji, żeby z tym coś zrobić
Czasem bywa, że w naszym sąsiedztwie rozpoczyna się budowa nowego osiedla bloków. To niefortunna sytuacja dla każdego – zwłaszcza dla ludzi pracujących z domu. Budowa za oknem nie daje ci spokoju? Nie potrafisz normalnie funkcjonować w mieszkaniu? Sprawdź, czy możesz coś z tym zrobić.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co można zrobić, gdy za oknem trwa budowa?
Mieszkasz w spokojnej okolicy, która słynie ze spokoju i ciszy. Pewnego dnia okazuje się, że jeden z większych deweloperów wykupuje pobliskie działki i zaczyna stawiać w ich miejsce nowe osiedle bloków. Zamiast ukochanego spokoju codziennie budzi cię hałas maszyn na budowie. Pojawia się pył, brud i inne zanieczyszczenia, które przez kilkanaście godzin dziennie nie dają spokoju. Czy coś możesz z tym zrobić, skoro deweloper ma pozwolenie na budowę legalnie i rozbudowuje osiedle? Możesz spróbować kilku sposobów.
- Lokalne przepisy – sprawdź zwłaszcza te dotyczące godzin, w których prace budowlane są dozwolone. Większość miast i gmin ustala konkretne godziny, kiedy prowadzenie hałaśliwych prac jest możliwe. Zwykle trwają od wczesnych godzin porannych do wieczora.
- Rozmowa z inwestorem – jeśli możesz, spróbuj nawiązać kontakt z deweloperem albo firmą budowlaną. Możesz wyrazić swoje obawy i podpytać, czy jest szansa na cichszą pracę lub ograniczenie godzin najbardziej hałaśliwych prac.
- Napisanie wniosku – jeśli hałas ma poważny wpływ na twoje życie codzienne, złóż skargę do odpowiedniego urzędu miasta lub gminy. Poziom hałasu i jego wpływ na zdrowie reguluje także Inspekcja Sanitarna.
- Zabezpieczenie mieszkania – możesz podjąć kroki zmniejszające wpływ hałasu budowy na komfort życia. Zainwestuj w dźwiękochłonne zasłony i uszczelnij okna.
Hałasy na budowie – co na to prawo?
Zawsze są jakieś szanse na rozwiązanie problemu z hałaśliwą budową obok domu. Jednak w rzeczywistości może być to problematyczne, zwłaszcza jeśli chcemy szybko załatwić sprawę. Spore nadzieje może dawać treść artykułu 144 z Kodeksu cywilnego:
„Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”.
Jeśli dochodzi do poważniejszych naruszeń, np. naruszania granic nieruchomości lub odczuwalnych drgań w domu, powołać się można jeszcze na artykuł 222 § 2 Kodeksu cywilnego:
„Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń”.
Jeśli jesteś właścicielem mieszkania, wystąpienie z roszczeniami może być łatwiejsze. Jednak strona pozwana na pewno będzie się bronić, powołując się m.in. na fakt, że to wspólnota mieszkaniowa powinna być stroną pozywającą.
A może zadzwonić na policję?
Realizowanie dużych inwestycji, również poważnych remontów, przez podmioty publiczne, wiąże się zwykle z zamówieniami publicznymi. Takie zamówienia polegają na tym, że oprócz wykonawcy są jeszcze inne osoby – podwykonawcy, dalsi podwykonawcy itd. Pozwanie inwestora może więc wiązać się z wnioskiem o przypozwanie wykonawcy, inżyniera, podwykonawcy i innych. Nietrudno zauważyć, że przedłużanie postępowania może więc trwać w nieskończoność.
Jeśli rozmowy z deweloperem nic nie dają, a próby rozwiązania problemu hałasu nie przynoszą efektów, kolejnym krokiem może być zgłoszenie sprawy policji. Mundurowi przyjadą na miejsce i ocenią sytuację. Wykroczeniem może być np. zakłócanie ciszy nocnej lub porządku publicznego. Do udowodnienia winy inwestora przyda się nagranie, aby uniknąć próby nałożenia mandatu przez funkcjonariuszy za „nieuzasadnione wezwanie patrolu”. Również sfilmowanie pracy bez odpowiednich zabezpieczeń mogłoby wzbudzić zainteresowanie Państwowej Inspekcji Pracy.
Źródła:
- https://serwisy.gazetaprawna.pl/nieruchomosci/artykuly/9494015,glosna-budowa-w-sasiedztwie-co-robic.html
- https://www.eporady24.pl/uciazliwe-dla-mieszkancow-inwestycje-co-mozna-zrobic,pytania,4,195,27911.html