Sąsiad stawia coś przy moim płocie - co na to prawo?
Teoretycznie będąc właścicielem działki mamy do niej pełne prawo, aby dokonywać na niej zmian lub stawiać nowe obiekty. Jednak w rzeczywistości wszystkie nasze przedsięwzięcia są regulowane prawem budowlanym. Dlatego powinniśmy wiedzieć, co możemy stawiać przy samej granicy z sąsiadem, a w jakich sytuacjach konieczne jest zachowanie odpowiedniej odległości.
Z tego artykułu dowiesz się:
Budowa wiaty rekreacyjnej lub garażowej
Jednym z najczęściej budowanych obiektów na terenie posesji jest wiata garażowa lub rekreacyjno-wypoczynkowa. Pierwszym krokiem, jaki koniecznie musimy wykonać, jest sprawdzenie, czy taką wiatę możemy wybudować w oparciu o samo zgłoszenie, czy jednak konieczne będzie uzyskanie pozwolenie na budowę.
W przypadku wiat, które nie przekraczają 50 m2, a także są one wyłącznie na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny, niepotrzebne będzie zgłoszenie, a także pozwolenie na budowę. W przypadku chęci wybudowania takiej wiaty na działce, która nie jest przeznaczona pod cele mieszkaniowe, będziemy musieli zgłosić ten fakt do urzędu. Przy czym powierzchnia wiaty nie może przekroczyć 35 m2. Natomiast jeżeli wiata przekracza 50 m2 na działce budowlanej, a 35 m2 na działce nieprzeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe, wtedy będziemy musieli ubiegać się o pozwolenie na budowę.
Pojawia się jeszcze kwestia tego, w jakiej odległości od sąsiedniej działki możemy wybudować taką wiatę. Okazuje się, że ma tutaj bardzo duże znaczenie przeznaczenie wiaty. Mianowicie do celów rekreacyjnych wiata może stać przy samej granicy z sąsiednią działką. Ważne jest jednak wtedy, aby nasza konstrukcja nie miała żadnego negatywnego wpływu na działkę sąsiada. Natomiast w przypadku wiaty garażowej lub o przeznaczeniu użytkowym w innym celu, powinny znajdować się w odległości minimum 3 metry od granicy z sąsiednią działką. Jeżeli jednak w pobliżu znajdują okna budynku sąsiada, to ta odległość musi być zwiększona do minimum 7 metrów. Zobacz, jaki jest koszt zbrojenia działki budowlanej.
W jakiej odległości postawić przydomową oczyszczalnię ścieków?
Coraz popularniejszą formą na utylizację zanieczyszczonej wody użytkowej, jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Jednak, aby móc się zdecydować na taki obiekt, trzeba wcześniej spełnić kilka podstawowych warunków. Jednym z nich jest brak podłączenia budynku do sieci wodno-kanalizacyjnej. Ponadto konieczne jest uzyskanie pozwolenia od starosty powiatowego z wydziału architektoniczno-budowlanego.
Jeżeli nasza przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie wyróżniać się wydajnością na poziomie nie większej niż 7,5 m3 na dobę, wtedy nie będziemy musieli się martwić większymi obostrzeniami. Ważne jest jednak spełnienie warunków związanych z miąższością warstwą gruntu, która powinna wynosić przynajmniej 1,5 metra, licząc od najwyższego użytkowego poziomu wodonośnego, mając na myśli wody podziemne.
Spełniając warunek, związanych z odległością od sąsiedniej działki przydomowej oczyszczalni ścieków, ta odległość powinna wynosić przynajmniej 2 metry. Jednak musimy również dowiedzieć się, czy w pobliżu znajduje się studnia z wodą przeznaczoną do spożycia. Wtedy przydomowa oczyszczalnia ścieków nie może być wybudowana bliżej od punktu czerpania wody, niż w odległości 15 metrów w linii prostej. Nie są to jedyne wytyczne, ponieważ przydomowa oczyszczalnia ścieków nie może znajdować się bliżej niż 1,5 metra od rurociągów z wodą oraz gazem, a także 3 metrów od posadzonych krzewów i drzew.
W jakiej odległości od sąsiedniej działki można postawić garaż blaszany?
Nie każdy może pozwolić sobie na budowę domu z garażem. Bardzo często ten aspekt jest poruszany dopiero po wybudowaniu domu. Jednym z rozwiązań na garażowanie samochodu pod zadaszeniem, jest postawienie garażu blaszanego. Okazuje się jednak, że nie bez znaczenia jest to, w jakim miejscu go postawimy.
Przede wszystkim musimy dokładnie sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, aby sprawdzić, czy nie ma szczegółowych wytycznych względem stawiania obiektów na swojej działce. Jeżeli nie ma tego typu zapisów, wtedy garaż blaszany powinien znaleźć się w odległości minimum 3 metry od granicy działki. Warunkiem do spełnienia tej odległości, jest brak okien i drzwi na ścianie, która będzie wyeksponowana na działkę sąsiada. Jeżeli jednak w garażu będą znajdować się okna lub drzwi, wtedy ta odległość musi się zwiększyć do minimum 4 metrów.
Gdzie możemy usytuować pompę ciepła na swojej działce?
Pompy ciepła w ostatnim czasie stają się coraz popularniejsze. Ponieważ pozwalają na ogrzewanie, a także chłodzenie budynków, praktycznie bez wykorzystywania tradycyjnych źródeł ciepła. Dzięki niej możemy stanowczo obniżyć koszty energii, ale jednocześnie wspieramy ochronę środowiska, czerpiąc z odnawialnych źródeł energii.
Decydując się na pompę ciepła, tak naprawdę nie ma większego znaczenia, w którym miejscu zostanie ona zlokalizowana na działce, jeżeli chodzi o regulację w Prawie Budowlanym. Jednak ma już to bardzo duży wpływ na to, w jakim miejscu będzie ona zlokalizowana względem sąsiedniej działki. Przepisy regulują minimalną odległość pompy ciepła wynoszącą 3 metry od granicy naszej działki. Zobacz też, jak wygląda budowa domu na wąskiej działce.
Źródła:
- https://www.ogrodoneo.pl/czy-na-wiate-trzeba-miec-pozwolenie
- https://www.bamartech.pl/porady/przydomowa-oczyszczalnia-sciekow-zalecane-odleglosci-obiektow
- https://www.blachtrans.pl/ile-metrow-od-granicy-dzialki-mozna-postawic-garaz-blaszany/
- https://centrumrekuperacji.pl/pompa-ciepla-jak-daleko-od-granicy-dzialki/