Co można postawić w granicy działki bez zgody sąsiada?
Kwestie związane z granicami działek budowlanych regulują przepisy prawa budowlanego. Działanie na granicy działki z sąsiadem często wymaga uzyskania odpowiednich zgód i pozwoleń. Istnieją jednak przypadki, kiedy pewne obiekty można bez problemu postawić w tym miejscu. Sprawdź, co konkretnie da się zbudować w granicy działki sąsiada bez jego zgody.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co w granicy działki nie wymaga zgody sąsiada?
W Polsce kwestie związane z budownictwem reguluje Ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku Prawa budowlanego. Warto też zwrócić uwagę na Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim odpowiadać powinny budynki oraz ich usytuowanie. Właśnie w tych dokumentach zawarte są najistotniejsze informacje dotyczące możliwości postawienia różnych obiektów w granicy działek budowlanych.
Najczęściej spotykane na granicy działek jest ogrodzenie. Zgodnie z przepisami zbudować można je bez zgłaszania faktu, o ile wysokość płotu nie przekracza 2,2 m. Chcąc postawić wyższe ogrodzenie, niż przewidują przepisy, należy zgłosić budowę w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu. Ogrodzenie musi znajdować się w granicy działki na twojej posesji – bez zgody sąsiada nie może jej przekraczać żadnymi elementami ogrodzenia. Ważne też, aby płot nie zagrażał bezpieczeństwu ludzi i zwierząt. Musi być usadowiony stabilnie i być wykonany z solidnych materiałów.
Kolejnym elementem, który może stać bez zgody w granicy działki sąsiada, jest mała architektura. Zaliczenie danego elementu do małej architektury określono w art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego. Zaliczyć można do niej m.in. pergole, huśtawki, altany, ławki i piaskownice. Jeśli sąsiad umieścił u siebie taki sam obiekt, oba powinny znajdować się minimum 1,5 m od granicy działki. Pamiętaj, że obiekty małej architektury muszą mieć nieuciążliwy charakter i pełnić funkcję poboczną w stosunku do korzystania z danej nieruchomości.
Te obiekty postawisz na granicy działki bez zgody sąsiada
W granicy działki bez zgody sąsiada postawić można niewielkie budynki gospodarcze, np. składzik, altanę lub szopkę na narzędzia. Budowa takiego obiektu jest możliwa, jeśli będzie on związany z produkcją rolną i stanowi uzupełnienie zabudowy zagrodowej na działce siedliskowej. Bez pozwolenia może stanąć na działce również, jeśli powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2 przy rozpiętości 4,8 m2.
Jeśli w budynku gospodarczym przewidziano drzwi lub okno, musi on znajdować się w odległości minimum 4 m od granicy działki. Jeśli budynek ma długość maksymalnie 6,5 m i wysokość do 3 m, ale pozbawiony jest otworów drzwiowych okiennych, może stać w odległości 1,5 m od sąsiedniej działki. Bezpośrednio przy niej obiekt można wybudować tylko w sytuacji, gdy sąsiad postawił podobną konstrukcję na swoim terenie.
Bez zgody sąsiada można postawić również budowle tymczasowe. Pojęcie to zostało zdefiniowane w art. 3 pkt 5 ustawy Prawa budowlanego. Zgodnie z artykułem do obiektów budowlanych zaliczamy konstrukcje przeznaczone do użytkowania czasowego w okresie krótszym od ich trwałości technicznej. Wliczyć można do nich również budowle niepołączone z gruntem, takie jak namioty czy pawilony. Trzeba jednak pamiętać o tym, że budowle tymczasowe mogą stać na działce maksymalnie do 180 dni. Po tym czasie należy je usunąć lub przenieść w inne miejsce.
Kwestie formalne i praktyczne wskazówki
Mimo że w granicy działki bez zgody sąsiada postawić można wiele obiektów, nie można zapominać o kwestiach formalnych. Koniecznością jest np. stosowanie się do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli takiego planu nie ma, co raczej jest mało prawdopodobne, należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Nawet jeśli zgoda sąsiada nie jest wymagana, prace budowlane należy prowadzić w sposób, który nie będzie zakłócał codzienności. Tym sposobem należy unikać hałasowania w godzinach ciszy nocnej, przestrzegać ogólnych zasad bezpieczeństwa i dbać o porządek na placu budowy.
Jeśli chcesz postawić obiekt na granicy dwóch działek, najlepiej skonsultować się z urzędem gminy lub miasta. Dzięki temu można uniknąć nieporozumień i ewentualnych problemów dotyczących naruszenia przepisów. O swoich planach warto też porozmawiać z sąsiadem. Lepiej, żeby wcześniej wiedział, co chcesz postawić przy płocie. Komunikacja zawsze jest dobrym środkiem na zapobiegnięcie potencjalnym konfliktom. W przypadku bardziej skomplikowanych konstrukcji dobrze też zaczerpnąć porady inżyniera budowlanego lub architekta. Ich pomoc w takim przypadku może okazać się nieoceniona.
Jak widzisz, istnieje kilka rodzajów obiektów, które możesz postawić na granicy sąsiedniej działki. To m.in. ogrodzenia, niewielkie budynki gospodarcze, mała architektura i tymczasowe obiekty budowlane. Najważniejsze, aby budowa dowolnego z nich przebiegała zgodnie z przepisami i nie naruszała praw sąsiadów. W ten sposób uniknąć można problemów prawnych i w pełni cieszyć się spokojnym korzystaniem z działki.