Co po odmrożeniu cen energii? Najnowsze pomysły rządu, czyli: bon energetyczny, cena maksymalna i zmiany naliczania taryf!

Na zdjęciu widoczny licznik prądu. W prawym górnym rogu żarówka leżąca na banknotach stuzłotowych.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało projekt ustawy, która ma pomóc poradzić sobie z odmrożeniem cen energii Polkom i Polakom w najtrudniejszej sytuacji materialnej., fot. BartekMagierowski, Tomasz Warszewski
ikona podziel się
Opublikowano: 20.04.2024 r., 17:15 | Autor: Marek Przybylski
Kilka dni temu minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiadała, że ministerstwo pracuje nad ustawą, która wprowadzi rozwiązania pomocowe dla Polek i Polaków, dla których odmrożenie cen energii będzie największym obciążeniem. 16 kwietnia br. projekt ten faktycznie został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Co dokładnie zakłada?

Wsparcie po 1 lipca br.

Obecnie funkcjonujące rozwiązania, wynikające z wprowadzonych jeszcze przez poprzedni rząd tarcz antyinflacyjnych, powodują, że do połowy tego roku ceny energii, gazu i ciepła pozostaną zamrożone. Przepisy te wygasają jednak 1 lipca br.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało w związku z tym projekt ustawy, która ma pomóc poradzić sobie z tą sytuacją Polkom i Polakom w najtrudniejszej sytuacji materialnej.

Działania osłonowe dla energii elektrycznej i gazu objąć mają przy tym całą drugą połowę 2024 r., natomiast rozwiązania związane z ciepłem zarówno drugą połowę obecnego roku, jak i pierwszą połowę kolejnego.

Na czym polega zaproponowany pakiet pomocowy?

Bon energetyczny

Pierwsze rozwiązanie z opisywanego projektu ustawy to bon energetyczny. Bon ten ma być świadczeniem pieniężnym wypłacanym gospodarstwom domowym, w których dochody przeliczone na jedną osobę nie przekraczają:

  • 2500 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego,
  • 1700 zł w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.

W projekcie mowa jest przy tym, że beneficjentami bonu energetycznego mają być także odbiorcy wrażliwi (szczególnie mieszkający samotnie w małych miejscowościach i wsiach) oraz domostwa, które dziś, z uwagi na nadmetraż przypadający na jedną osobę, zostały wykluczone z przyznania dodatku mieszkaniowego.

Bon otrzymać mają także emeryci, którzy pobierają świadczenie niższe niż minimalna emerytura oraz emeryci i renciści, którzy mają świadczenie równe najniższej emeryturze.

Podwyższone wsparcie uzyskać mają natomiast ci obywatele, którzy korzystają ze źródeł ogrzewania, które zasilane są energią elektryczną (w tym m.in. z pomp ciepła).

Ceny energii elektrycznej i cena maksymalna

Bon energetyczny to jednak niejedyne, szykowane przez ministerstwo, rozwiązanie pomocowe.

W projekcie ustawy przeczytać możemy bowiem także o zmianie w obszarze dotyczącym taryf zatwierdzanych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska wyjaśniła, że zmiana podstaw do naliczania taryf ma posłużyć do tego, aby ceny energii były po prostu niższe.

Pomóc ma w tym również obniżenie maksymalnych cen za energię elektryczną dla jej odbiorców w gospodarstwach domowych. Projekt zakłada, że maksymalna cena, jaka obowiązywać będzie w drugiej połowie 2024 r., zostanie ustalona na poziomie 500 zł/MWh.

Przedsiębiorstwa z branży energetycznej za zastosowanie ceny maksymalnej otrzymają przy tym oczywiście stosowne rekompensaty.

Co jeszcze jest w projekcie ustawy?

Oprócz powyżej opisanych rozwiązań, w opublikowanym projekcie ustawy znalazły się także zmiany mające zapewnić stabilne i akceptowalne ceny paliw gazowych oraz ciepła.

W przypadku paliw gazowych zmianie ulec ma między innymi maksymalna cena tych paliw (funkcjonować ma taryfa, która dla przedsiębiorstw z tej branży obowiązywała w dniu 1 stycznia 2022 r.) oraz system rekompensat dla sprzedawców gazu stosujących ceny maksymalne.

W zakresie rynku ciepła natomiast projektowane rozwiązania zakładają utrzymanie wsparcia dla gospodarstw domowych i podmiotów użyteczności publicznej, polegającego na pokryciu części należności wobec przedsiębiorstw z branży energetycznej. Mechanizm ceny maksymalnej przy dostawach ciepła ma tym samym zostać przedłużony do 30 czerwca 2025 r.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Według informacji opublikowanej w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów planowanym terminem przyjęcia projektu przez rząd jest II kwartał 2024 r.

Paulina Hennig-Kloska poinformowała jednak, że rządowe rozwiązania osłonowe trafią do Sejmu jeszcze w tym miesiącu.

Informacja ta nie może szokować. Czasu do końca czerwca nie pozostało już bowiem zbyt wiele…

Zdjęcie przedstawiające świnkę skarbonkę obok leżącej ładowarki sieciowej.
Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że rządowe rozwiązania osłonowe trafią do Sejmu jeszcze w tym miesiącu., fot. Marcin Łazarczyk

Źródła:

  • https://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-bonie-energetycznym-oraz-o-zmianie-niektorych-innych-ustaw
  • https://www.bankier.pl/wiadomosc/Nowy-projekt-ograniczajacy-wzrost-cen-energii-bedzie-obejmowal-II-polowe-24-i-I-polowe-25-MKiS-8726585.html
  • https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/9485107,hennig-kloska-o-cenach-za-prad-nowe-taryfy-beda-nizsze-od-obecnych.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
~Huey / 23 kwietnia 2024 10:04
bljadun.vip
kciuk w górę kciuk w dół ocena: 5 głosowało: 1
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto