Co się dzieje z pieniędzmi zgromadzonymi na koncie bankowym osoby zmarłej? Wyjaśniamy
Kiedy odchodzi bliska osoba, jej rodzina może być nie tylko zrozpaczona, ale też zdezorientowana. W jaki sposób krewni powinni rozwiązać kwestię pieniędzy znajdujących się na koncie bankowym należącym do zmarłego? Kto i w jaki sposób może dysponować tymi środkami? Sprawdź, kiedy wypłata pieniędzy z rachunku osoby nieżyjącej jest legalna.
Z tego artykułu dowiesz się:
W jaki sposób bank dowiaduje się o śmierci właściciela konta?
Chociaż z reguły bank otrzymuje informację o śmierci swojego klienta od jego najbliższych, to krewni zmagający się ze stratą często zapominają, by przekazać smutne wieści tej instytucji. Rodzina nie zawsze ma świadomość, ile rachunków bankowych prowadził zmarły, dlatego przepływ informacji bywa powolny i nieskuteczny. Zgodnie z prawem, umowa pomiędzy bankiem a klientem wygasa w dniu jego śmierci, ale konto pozostanie aktywne przez dłuższy czas, jeżeli instytucja nie otrzyma wiadomości o zgonie posiadacza rachunku.
Konto osoby zmarłej będzie aktywne jeszcze przez 5 lat od daty wykonania ostatniej operacji bankowej, chyba że w międzyczasie członkowie rodziny poinformują pracowników instytucji o śmierci bliskiego. Jeśli tak się nie stanie, bank zweryfikuje numer PESEL klienta, aby sprawdzić, czy ta osoba wciąż żyje. Dzięki sprawdzeniu danych instytucja dowie się o zgonie i poinformuje osoby wskazane przez posiadacza rachunku o możliwości wypłaty określonej kwoty. Po upływie dwóch lat od otrzymania informacji o śmierci właściciela konta bankowego, instytucja powiadomi również gminę o możliwości nabycia prawa do środków pieniężnych po śmierci posiadacza rachunku bankowego.
Bliscy osoby zmarłej mogą obawiać się, że jej oszczędności przepadną, jeśli rodzina nie potrafi wskazać wszystkich rachunków bankowych, na których osoba nieżyjąca gromadziła pieniądze. Na szczęście ustalenie listy aktywnych kont jest dziś bardzo proste – wystarczy udać się do dowolnego banku i złożyć pisemny wniosek o wskazanie wszystkich rachunków widniejących w Centralnej informacji.
Czy wypłata pieniędzy z konta osoby zmarłej jest zgodna z prawem?
Wielu z nas nie wie, co należy zrobić z pieniędzmi, które znajdują się na koncie osoby zmarłej. Czy dysponując kartą debetową oraz kodem PIN, możemy tak po prostu zdecydować się na wypłatę i dowolne rozdysponowanie tych środków? Okazuje się, że nie – warto pamiętać, że wszelkie transakcje dotyczące rachunku osoby zmarłej są monitorowane przez bank. Nawet jeśli instytucja nie otrzymała informacji o śmierci klienta, to jego bliscy, którzy zdecydowali się na wypłatę pieniędzy, mogą w przyszłości ponieść konsekwencje swoich czynów.
Zgodnie z prawem, pieniądze z konta zmarłego należą do spadkobierców wskazanych w testamencie i tylko oni mogą dysponować pieniędzmi zgromadzonymi na rachunku osoby nieżyjącej. Jeżeli taki dokument nie został sporządzony, podział pieniędzy będzie zgodny z zasadami dziedziczenia ustawowego. W takim przypadku środki mogą powędrować do:
- dzieci i małżonka, który musi otrzymać co najmniej 25% całości spadku,
- rodziców,
- dziadków,
- rodzeństwa,
- pasierbów,
- gminy, gdy nie odnajdą się osoby uprawnione do dziedziczenia.
Jeżeli zmarły posiadał rachunek bankowy objęty wspólnotą majątkową małżonków, a na konto wpływało wynagrodzenie, mąż lub żona może zażądać wypłaty połowy zgromadzonych środków. Pozostałe pieniądze będą podlegać dziedziczeniu ustawowemu.
Nieuprawniona wypłata pieniędzy z konta zmarłego – jakie kary grożą za takie działanie?
Bliscy, którzy nie posiadają tytułu prawnego do dowolnego dysponowania środkami zmarłego, absolutnie nie mogą wypłacać pieniędzy z jego konta. Próba dokonywania jakichkolwiek operacji na rachunku osoby nieżyjącej jest nielegalna, a sprawca takich czynów podlega odpowiedzialności karnej lub cywilnej. Ostateczny wymiar kary będzie uzależniony od skali naruszeń – może to być grzywna, a w najpoważniejszych sprawach także pozbawienie wolności.
W celu legalnej wypłaty środków z konta osoby zmarłej należy przedłożyć dokument, który potwierdza fakt dziedziczenia pieniędzy. Zazwyczaj jest to sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku albo akt poświadczenia dziedziczenia. Jeżeli majątek zmarłego jest rozdzielany pomiędzy kilka osób, muszą one przedstawić dokument potwierdzający dokonanie podziału spadku.