Co się stanie, jeśli nie stawię się na przesłuchaniu?
Otrzymałeś wezwanie na policję lub do sądu? Taka wiadomość może powodować stres lub złość, szczególnie gdy występujemy w charakterze podejrzanego. Niektóre osoby, chcąc uniknąć odpowiedzialności, wolą zignorować wezwanie – niestety, takie działanie wpędzi nas w jeszcze większe kłopoty. Co grozi za niestawienie się na przesłuchaniu?
Z tego artykułu dowiesz się:
Wezwanie na przesłuchanie w charakterze podejrzanego – czy jest obowiązkowe?
Pierwszą czynnością, jaką powinna wykonać każda osoba uznana za podejrzaną w jakiejkolwiek sprawie, jest dokładne zapoznanie się z treścią wezwania na komendę lub do sądu. Z reguły już z samej jego treści możemy dowiedzieć się, w jakiej sprawie policja chce się z nami spotkać i o co dokładnie nas podejrzewa. Dzięki temu jeszcze przed wizytą na komisariacie będziemy mogli skonsultować się z adwokatem lub radcą prawnym, który podpowie, jak zachować się w trakcie przesłuchania lub uda się na komendę razem z nami.
Prawidłowo wypełnione wezwanie na policję powinno zawierać wszystkie podstawowe dane, które pozwolą nam stawić się w konkretnym budynku o wyznaczonej porze. Zwróć uwagę, czy na wezwaniu znajdują się informacje dotyczące:
- terminu i miejsca przesłuchania,
- sygnatury sprawy,
- kontaktu do osoby prowadzącej postępowanie,
- pouczenia.
Zignorowanie wezwania na policję albo do sądu nie rozwiąże sprawy, a jedynie odroczy ją w czasie i narazi nas na dotkliwe konsekwencje. Osoba, która chce bronić swoich praw, powinna stawić się na przesłuchaniu, a jeśli uzna to za konieczne – odmówić składania zeznań. Podejrzany, który zignoruje wezwanie i nie będzie w stanie usprawiedliwić swojej nieobecności, zgodnie z art. 50 § 1 w zw. z art. 54 § 6 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia może zostać zatrzymany i przymusowo doprowadzony przed organ prowadzący czynności wyjaśniające. Ten środek jest uznawany za ostateczność i wykorzystuje się go tylko wtedy, gdy zawiodą kary porządkowe wynoszące od 50 do 1500 zł.
Przesłuchanie świadka – jakie kary grozą nam za zignorowanie wezwania?
Chociaż świadkowie są jedynie osobami powołanymi do złożenia zeznań dotyczących okoliczności rozpatrywanej sprawy, to ich wiedza często okazuje się niezwykle ważna dla organu prowadzącego czynności wyjaśniające. Z tego powodu obecność świadka na przesłuchaniu jest obowiązkowa. Taka osoba musi stawić się na komisariacie lub w sądzie nawet wtedy, gdy będzie to wymagało wzięcia urlopu, dalekiego dojazdu, czy przełożenia ważnych planów. W wyjątkowych sytuacjach świadek może ubiegać się o przesłuchanie w drodze wideokonferencji, a osoby, które nie mogą stawić się we wskazanym miejscu ze względu na chorobę, kalectwo lub inną poważną przeszkodę, zostaną przesłuchane w miejscu pobytu.
Na szczęście świadkowie mogą domagać się zwrotu kosztów stawiennictwa na wezwanie – w tym celu osoba przesłuchiwana musi złożyć ustny wniosek do protokołu lub w formie pisemnej, w terminie 3 dni od zakończenia czynności z jej udziałem. Świadek może odmówić składania zeznań, o ile:
- jest osobą spokrewnioną lub spowinowaconą z oskarżonym,
- toczy się osobna sprawa, w której świadek jest oskarżony o współudział w przestępstwie objętym postępowaniem,
- odpowiedź na pytanie naraziłaby go lub jego najbliższych na odpowiedzialność karną,
- ujawnienie treści zeznań naraziłoby go lub jego najbliższych na hańbę (w takim przypadku treść rozprawy będzie niejawna).
Jeżeli świadek nie stawi się na przesłuchaniu i nie uzasadni swojej nieobecności, organ wyjaśniający sprawę może nałożyć grzywnę w wysokości do 3000 zł. W wyjątkowych przypadkach może dojść do zatrzymania i przymusowego doprowadzenia świadka na komendę lub przed oblicze sądu.
W jaki sposób można usprawiedliwić swoją nieobecność na przesłuchaniu?
Usprawiedliwienie nieobecności na przesłuchaniu nie będzie proste. Jeżeli jesteśmy w stanie z pewnym wyprzedzeniem ustalić, że nie możemy pojawić się na policji w wyznaczonym terminie, powinniśmy skontaktować się z osobą, której dane widnieją na wezwaniu. To z nią możemy uzgodnić nowy termin przesłuchania, o ile przedstawimy wiarygodną przyczynę niestawiennictwa na komendzie.
Zdecydowanie trudniej będzie uniknąć odpowiedzialności, jeśli nie stawiliśmy się na przesłuchaniu w charakterze świadka na rozprawie sądowej lub w prokuraturze. W takim przypadku pozostaniemy bezkarni tylko wtedy, gdy przedstawimy zaświadczenie wystawione przez lekarza sądowego. Pozostałe zaświadczenia lub zwolnienia będą niewystarczające, zatem nie mogą nas zatrzymać, praca, konieczność opieki nad dzieckiem, czy inne obowiązki.