Co z prawem jazdy po 65. roku życia? Sprawdź, jakie czekają nas zmiany w prawie

Seniorzy w aucie
Komisja Europejska chce wprowadzić obowiązkowe badania dla osób po 65. roku życia, fot. Daniel
ikona podziel się
Opublikowano: 14.05.2024 r., 9:03 | Autor: Paulina Zambrzycka
Unia Europejska w tym roku wprowadza przepisy dotyczące prawa jazdy po 65. roku życia. Kierowcy-seniorzy zobowiązani będą zgłosić się na badania potwierdzające lub wykluczające ich zdolność do prowadzenia samochodu. Również dla innych kierowców planowane są zmiany.

Komisja Europejska chce dokładnie sprawdzać przyszłych kierowców

Eksperci Unii Europejskiej obstają przy tym, aby kierowcy-seniorzy przechodzili większą weryfikację, jeśli chodzi o ich zdolność do prowadzenia samochodu. Uważają, że starsi kierowcy stanowią duże zagrożenie na drogach, podobnie jak ci z niewielkim doświadczeniem za kierownicą. Dziś coraz mniej usłyszeć można o popisywaniu się na ulicy czy kompletnym braku doświadczenia u świeżo upieczonych, młodych kierowców. Coraz głośniej jest za to o częstych zaburzeniach koncentracji, widzenia i refleksu u starszych osób prowadzących pojazdy. Właśnie dlatego pojawił się pomysł weryfikacji ich uprawnień, zwłaszcza nadanych wiele lat temu. Możliwe, że zostaną wprowadzone również obowiązkowe kursy odświeżające.

Na tym pomysły się nie kończą. Unia Europejska dąży do wnikliwego weryfikowania kandydatów na kierowców. Proponuje wobec tego wprowadzenie obowiązkowego testu percepcji zagrożeń w trakcie egzaminu na prawo jazdy. Są to niektóre założenia projektu dyrektywy „wizja zero”. Celem projektu jest wyeliminowanie wypadków śmiertelnych do 2050 roku. Zmiany sugerowane przez Unię Europejską planowane są jeszcze w tym roku.

Obowiązkowe badania dla seniorów po 65. roku życia

Komisja Europejska chce wprowadzić obowiązkowe badania dla osób po 65. roku życia. Dzięki nim będzie można wykryć ewentualne kłopoty u seniorów m.in. z pamięcią, koncentracją czy koordynacją ruchową. Według nowych regulacji takie testy przechodzić trzeba będzie co dwa lata. Natomiast w przypadku ukończenia 75. roku życia testom poddawać się trzeba będzie każdego roku. Rozwiązania tego typu nie są nowością – funkcjonują już w Szwajcarii, Danii i Hiszpanii.

Ile lat będzie ważne prawo jazdy dla kierowców po 65. roku życia? Maksymalnie ma to być 5 lat. Po upływie tego czasu senior będzie musiał ponownie przejść badania oceniające jego stan psychofizyczny albo znów pozytywnie zdać test na prawo jazdy. W kolejnym etapie zmian zgodnie z założeniami autorów projektu wprowadzone mają zostać kursy odświeżające z jazdy samochodem.

Seniorka w samochodzie
Unia Europejska dąży do wnikliwego weryfikowania kandydatów na kierowców, fot. Halfpoint

Nie tylko seniorzy będą kontrolowani

Autorzy projektu, w obronie przed zarzutami o dyskryminację seniorów, proponują obowiązkowe testy lekarskie i psychologiczne co 15 lat u młodszych kierowców. Dyskutują również o możliwości uzyskiwania prawa jazdy na samochody osobowe i ciężarowe od 17. roku życia. Przepisy te miałyby stać się rozwiązaniem problemu braku kierowców zawodowych i tym sposobem braku personelu w branży transportowej. Młodzi kierowcy zostaną objęci 2-letnim okresem próbnym, kiedy to nie będą mogli przekraczać prędkości czy jeździć po spożyciu minimalnej ilości alkoholu we krwi.

Pojawił się również pomysł na ograniczenie kategorii B prawa jazdy na pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej 1,8 t. Wszystko w związku z coraz większą popularnością samochodów na europejskich drogach. Powstać może również kategoria B+. Będzie ona uprawniać do kierowania pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej od 1,8 do 3,5 t. Górna granica może jednak zostać podniesiona do 4,25 t. Aby uzyskać prawa do kierowania takimi pojazdami, trzeba będzie przejść dodatkowe szkolenie i zdać egzamin.

Co ważne, wymiana prawa jazdy możliwa ma być przez Internet w każdym państwie należącym do Unii Europejskiej.

Źródła:

  • https://www.rp.pl/prawo-drogowe/art39835491-prawo-jazdy-po-65-roku-zycia-tylko-po-zaliczeniu-testu-percepcji
  • https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/obowiazkowe-badania-dla-seniorow-coraz-blizej/j1tyl98
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto