Co zrobić, gdy drzewa sąsiada zacieniają naszą działkę?
Drzewa zacieniające sąsiednią posesję często są przedmiotem poważnych konfliktów pomiędzy mieszkańcami jednorodzinnych domów. Na szczęście osoba, która jest pozbawiona dostępu do nasłonecznienia, może skutecznie domagać się swoich praw. Czy wiesz, w jaki sposób postępować, by wygrać tę trudną batalię sąsiedzką?
Z tego artykułu dowiesz się:
Drzewo sąsiada jest przedmiotem sporu? Prawo stoi po Twojej stronie!
Krzewy lub gałęzie drzew, które rzucają cień na naszą posesję, to poważny problem – brak słońca może doprowadzić do zawilgocenia ścian, a konary zwisające nad domem, samochodem, czy innymi obiektami stanowią realne zagrożenie. Jeżeli drzewo rosnące po drugiej stronie płotu rzeczywiście utrudnia nam życie, to warto poprosić sąsiada o przycięcie lub usunięcie rośliny. Polubowne załatwienie sprawy jest najlepszym rozwiązaniem, jednak nie zawsze okazuje się ono możliwe.
Konflikt może się zakończyć, jeśli przedstawimy sąsiadowi odpowiednie argumenty. Czasem wystarczy przekonać upartego mieszkańca domu obok, że zaniechanie wycinki ściągnie na niego poważne problemy. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie mówi, że pokoje mieszkalne mają mieć dostęp do nasłonecznienia przynajmniej przez 3 godziny w dniach równonocy pomiędzy godziną 7:00 a 17:00 – ten wymóg dotyczy przynajmniej jednego pokoju. Jeżeli drzewo jest na tyle duże, że cień skutecznie odcina dostęp światła słonecznego, to możemy dochodzić swoich racji w sądzie.
Uparty sąsiad być może nie zdaje sobie sprawy, że łamie przepisy kodeksu cywilnego. Wspomniany akt prawny wskazuje, że właściciele nieruchomości powinni powstrzymać się od działań, które zakłócają korzystanie z sąsiedniej nieruchomości ponad przeciętną miarę wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Zacienianie ogrodu sąsiada można interpretować jako przekraczanie granic prawa własności, jednak o tym każdorazowo decyduje sąd.
Walka z upartym sąsiadem – czy możemy samodzielnie przyciąć gałęzie, które rzucają cień na naszą posesję?
Sąsiad nie przychyla się do naszych próśb o podcięcie gałęzi, a informacja o potencjalnym łamaniu prawa także nie robi na nim wrażenia? W takim momencie większość właścicieli zacienionych nieruchomości chciałaby wytoczyć cięższe działa i samodzielnie pozbyć się przedmiotu sporu, jednak w tej kwestii należy działać bardzo rozważnie – jeżeli damy się ponieść emocjom, to możemy wpaść w poważne kłopoty.
Chociaż w świetle prawa możemy samodzielnie ściąć gałęzie, to w żadnym wypadku nie mamy przyzwolenia, by wchodzić na posesję sąsiada – jest to czyn zabroniony, który podlega karze grzywny, a w niektórych przypadkach może nam grozić nawet ograniczenie lub pozbawienie wolności. Artykuł 150. Kodeksu cywilnego wskazuje, że właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. To samo dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu.
Okazuje się, że mamy prawo do podcięcia konarów, które znajdują się nad naszą posesją, ale zanim dokonamy tego samodzielnie, musimy wyznaczyć sąsiadowi termin, w trakcie którego powinien pozbyć się korzeni lub gałęzi. Jeżeli właściciel działki obok nie wywiąże się z tego obowiązku, możemy przystąpić do usuwania elementów drzewa, które nachodzą na naszą działkę.
Wszystkie metody zawiodły? Pozostaje droga sądowa
Podcięcie gałęzi może, ale nie musi rozwiązać problemu. Jeśli korony drzew są gęste i bujne, to nasza działka wciąż będzie pozostawać w cieniu. Kiedy wyczerpiemy wszystkie możliwe metody samodzielnego rozstrzygnięcia konfliktu, pozostaje nam jedynie pozew sądowy. W takim przypadku najlepiej będzie powołać się na artykuły kodeksu cywilnego, które wskazują, że sąsiad zakłóca korzystanie z naszej nieruchomości.
Powinniśmy zażądać od sąsiada zaniechania immisji, czyli powstrzymania się od wszelkich działań, których skutki są odczuwalne na sąsiedzkim gruncie. W tym przypadku działaniem uciążliwym byłoby posiadanie na swojej działce drzew, które utrudniają życie właścicielom innej posesji. Jeżeli sąd wyda wyrok na naszą korzyść, sąsiad będzie zmuszony do usunięcia drzew lub podcięcia ich gałęzi do tego stopnia, aby rozwiązać problem zbyt dużego zacienienia.
Źródła:
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220001225
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19640160093
- https://www.bankier.pl/wiadomosc/Prawo-sasiedzkie-problem-z-drzewami-na-nieruchomosci-sasiada-8167009.html