Co zrobić, gdy sąsiad ci grozi? Jest kilka opcji
Relacje między sąsiadami są nieodłączną częścią życia, zwłaszcza gdy mieszkamy w bloku. Nie zawsze jednak są najlepsze – bywają źródłem ogromnego stresu i nieporozumień. Gdy sąsiad zaczyna nam grozić, sytuacja staje się poważna. Jak zareagować? Co zrobić i jak się chronić? Wyjaśniamy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Oceń sytuację i udokumentuj zdarzenie
Najważniejszym zadaniem jest spokojne i racjonalne ocenienie całej sytuacji. Czy wiesz, dlaczego sąsiad ci grozi? Masz pewność, że mówił do ciebie rzeczy, za które grozi kara pozbawienia wolności? A może źle zrozumiałeś jego słowa lub sąsiad powiedział coś niemiłego wyłącznie w przypływie emocji? Nie reaguj impulsywnie, ponieważ konflikt może eskalować – to na pewno pogorszy sytuację.
Zanim podejmiesz radykalne kroki, oceń, czy groźby mają bezpośredni charakter. Być może agresywne wypowiedzi były jednorazowe, niejasne i nieskierowane wprost do ciebie? Jeśli usłyszałeś coś niemiłego od sąsiada po raz pierwszy, to wcale nie musi oznaczać, że ci grozi. Czasem każdy ma gorszy dzień i może powiedzieć coś niemiłego. Jeśli jednak problem się powtarza, a sąsiad co chwilę grozi ci np. pobiciem lub gorszymi rzeczami, musisz zareagować.
Jeśli sąsiad rzeczywiście ci grozi, zacznij dokumentować każdy incydent. Dzięki temu będziesz mieć solidne dowody w razie ewentualnego dochodzenia swoich praw drogą sądową. Prowadź szczegółowe notatki z każdego zajścia – włącznie z podaniem daty, godziny i dokładnym opisem sytuacji. Przechowuj korespondencję, tj. sms-y, maile i listy. Jeśli sąsiad groził ci ustnie, zapamiętaj jego słowa lub je zanotuj. Będziesz mógł je przytoczyć w późniejszej rozmowie z prawnikiem lub policją.
Zachowaj spokój. Jeśli to nie pomaga, zgłoś sprawę na policję
Groźby wywołują silne emocje. Kluczem do bezpiecznego rozwiązania jest jednak zachowanie spokoju. Unikaj bezpośredniej konfrontacji z sąsiadem, zwłaszcza gdy jest niebezpieczny. Eskalacja konfliktu doprowadzić może do agresji fizycznej z jego strony. To już realne zagrożenie dla ciebie i twoich bliskich. Unikaj kontaktu z sąsiadem, zwłaszcza gdy sytuacja jest napięta. Jeśli spotkanie jest nieuniknione bądź neutralny i nie prowokuj go.
Czujesz, że groźby są poważne, a twoje życie lub zdrowie jest zagrożone? Zgłoś sprawę na policję. W Polsce groźby karalne to przestępstwo, za które można zostać ukaranym karą pozbawienia wolności.
Groźby sąsiada – co na to prawo?
Wobec gróźb karalnych prawo nie pozostaje obojętne. Posiłkować się można głównie przepisami Kodeksu karnego. Warto pamiętać zwłaszcza o treści dwóch punktów artykułu 191 Kodeksu karnego, które brzmią następująco:
- „Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.
- „Jeżeli sprawca działa w sposób określony w § 1 w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.
Zgodnie z tymi punktami groźby stosowane przez sąsiada mogą zostać uznane za bezprawne. Dotyczą bowiem popełnienia przestępstwa na szkodę zagrożonego lub najbliższej mu osoby. Jeśli groźba sąsiada wzbudziła w tobie obawę ich spełnienia, wywołała uczucie strachu lub zagrożenia, możesz powołać się właśnie na art.191 Kodeksu karnego.
Zgłaszając incydent policji, powinieneś przedstawić jak najwięcej dowodów. Policja dokładnie zbada sprawę. Jeśli uzna, że groźby są poważne i ty oraz twoi bliscy znajdujecie się w niebezpieczeństwie, podejmie stosowne kroki. Policja przesłucha sąsiada. Może też wydać zakaz zbliżania się. W ekstremalnych przypadkach zatrzyma podejrzanego.
Pomoc prawna, zabezpieczenie się i wsparcie psychologiczne
Groźby sąsiada są poważne i regularne? Przemyśl skorzystanie z pomocy prawnika, który specjalizuje się w prawie karnym. Jeśli sąsiad nie przestaje ci grozić, prawnik może pomóc również w uzyskaniu nakazu zbliżania się. Z kolei adwokat pomoże ci przygotować formalną skargę i będzie reprezentować cię w sądzie.
Czasami sytuacja może być bardzo niebezpieczna, zwłaszcza gdy sąsiad jest nieobliczalny. Wówczas warto zabezpieczyć swój dom i rodzinę. Zainstaluj monitoring, aby rejestrować wszelkie podejrzane zachowania sąsiada i zwiększyć ochronę bliskich. Rozważ też montaż lepszych zamków i systemu alarmowego.
Długotrwałe życie w strachu i napięciu potrafi doprowadzić do załamania psychicznego. Jeśli groźby sąsiada poważnie wpływają na zdrowie twoje lub twoich bliskich, warto skonsultować się z psychologiem. Specjalista pomoże wam uporać się z lękiem i nauczy technik radzenia sobie w stresujących sytuacjach. Nie wstydź się prosić o pomoc zarówno bliskich, jak i specjalistów. Wsparcie emocjonalne bywa kluczowe w tak trudnych momentach.
Pamiętaj również, aby nie bagatelizować gróźb ze strony sąsiada niezależnie od tego, w jakiej są formie – ustnej, fizycznej czy pisemnej. Podejmij radykalne działania, aby chronić siebie i swoją rodzinę.
Jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, bo zagrożone jest twoje lub czyjeś życie, zadzwoń na jeden z dwóch numerów ratunkowych: 999 lub 112.