Co zrobić, żeby nie zapłacić podatku od odziedziczonej nieruchomości?
Odziedziczyłeś mieszkanie, dom lub działkę? Jeśli chcesz następnie sprzedać nieruchomość, powinieneś wiedzieć, co zrobić z podatkiem od darowizn i spadków. Zasadniczo spadek podlega bowiem opodatkowaniu. Czy można go legalnie nie zapłacić? Wyjaśniamy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy można pominąć podatek od spadku?
Co jakiś czas wraca problem rozliczania podatków od sprzedaży nieruchomości. Problem dotyczy również mieszkań i domów dziedziczonych po krewnych. Na łamach onet.pl mogliśmy ostatnio przeczytać, jak dokładnie wygląda ta kwestia. Jeden z czytelników serwisu wskazał, że cztery miesiące temu w spadku nabył działkę rolną po dziadku. Zamierza ją sprzedać bez podatku. Druga osoba chce sprzedać mieszkanie przed upływem pięciu lat od jego nabycia, a za pieniądze z transakcji kupić dom od dewelopera. Czytelnik ten chciał dowiedzieć się, czy może nie zapłacić podatku od sprzedaży mieszkania.
Spadek zasadniczo powinien podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadku i darowizn. Można jednak uniknąć podatku, jeśli jako spadkobiercy zaliczamy się do „grupy zerowej”. Musimy więc być członkami najbliższej rodziny spadkodawcy. W grupie zerowej może być m.in. małżonka, dziecko, wnuk czy rodzeństwo. Nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych zwolnione zostanie z podatku, jeśli spadkobierca zgłosił urzędowi skarbowemu fakt nabycia spadku. Musi być to jednak w terminie sześciu miesięcy od dnia, gdy orzeczenie sądu zostało uprawomocnione. Może to być również sześć miesięcy od dnia zarejestrowania aktu poświadczającego dziedziczenie lub wydania europejskiego poświadczenia spadkowego. W przypadku chociażby jednodniowego spóźnienia spadkobierca będzie musiał zapłacić podatek od spadku.
Jak zgłosić skarbówce fakt nabycia spadku?
Jeśli wartość nabytego majątku nie jest większa niż 36 120 zł, nie musisz nic zgłaszać do urzędu skarbowego. Powyżej wskazanej kwoty należy złożyć w skarbówce formularz SD-Z2 – o ile nabycie nie następuje w formie aktu notarialnego. Jeśli otrzymaliśmy darowiznę pieniężną przekraczającą sumę 36 120 zł, pojawia się jeszcze jeden warunek – transakcja musi zostać potwierdzona przelewem lub przekazem pocztowym.
Na zgłoszenie do urzędu skarbowego, jak już wiesz, masz sześć miesięcy. Ulga przepada po spóźnieniu się choć jeden dzień. Terminu nie można przywrócić, nawet gdy spóźnienie nie wynikło z winy podatnika. Jeśli o spadku dowiesz się po sześciu miesiącach, nie utracisz prawa do zwolnienia z podatku. Musisz jednak udowodnić, że wcześniej o nim nie wiedziałeś.
Spadek należy zgłosić, nawet gdy spadkobierca nie dostanie odpisu postanowienia z sądu. Jeśli już takie nabędzie, nie wystarczy wysłać go do urzędu. Konieczny będzie wspomniany formularz SD-Z2. Można go złożyć przez Internet albo na papierze. Przy dziedziczeniu mieszkania lub domu właściwym urzędem będzie ten, na którego terenie położona jest nieruchomość. W pozostałych sytuacjach decyduje ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy. Jeśli spadkobierców jest kilku, każdy powinien przesłać osobne zgłoszenie i wykazać w nim nabyte prawa majątkowe (i udziały) lub przedmioty.
Czy można nie zapłacić podatku od sprzedaży mieszkania?
Ustawa o PIT przewiduje zasadę 5 lat. Wobec tego, jeśli po 5 latach sprzedamy nieruchomość (licząc od końca roku kalendarzowego, w którym wybudowano dom lub go nabyto), przychód ze sprzedaży nie musi być opodatkowany. Jeśli chodzi o nieruchomości odziedziczone, od 2019 r. obowiązuje zmiana – z korzyścią dla spadkobierców. Do 5-letniego okresu wlicza się czas nabycia praw majątkowych do mieszkania czy działki spadkobiercy, ale i czas własności nieruchomości spadkodawcy. Okres posiadania np. działki przez dziadka wliczany jest zatem do 5-letniego okresu, po którym wnuk będzie mógł sprzedać ją bez podatku.
Co z mieszkaniem nabytym w drodze spadku? Wówczas osoba, która je otrzymała, musi zapłacić PIT od dochodu przed upływem 5 lat – chyba że skorzysta z „ulgi mieszkaniowej”. Jest to dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, który przeznaczyć należy na zrealizowane własnych celów mieszkaniowych (np. kupna swojej nieruchomości). Dzięki takiej uldze mieszkaniowej można w ogóle nie zapłacić podatku od odziedziczonego mieszkania.
Do wydatków na własne cele mieszkaniowe wlicza się nabycie m.in. budynku mieszkalnego (lub jego części), odrębnej nieruchomości, gruntu, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, ale też rozbudowę na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, budowę lub remont swojej nieruchomości mieszkalnej i nabycie praw do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej. Aby ulga mieszkaniowa umożliwiła pominięcie konieczności zapłaty podatku od odziedziczonej nieruchomości, należy pamiętać o udokumentowaniu wszystkich wydatków z nią związanych.
Źródła:
- https://www.onet.pl/informacje/businessinsider/odziedziczyles-dzialke-lub-mieszkanie-sprawdz-co-zrobic-zeby-nie-zaplacic-podatku/w80qvt6,211f4564
- https://www.rp.pl/podatki/art39545891-fiskus-radzi-jak-nie-placic-podatku-od-spadkow-i-darowizn