Obowiązkowe czujniki czadu? Nadchodzą ważne zmiany
W Polsce montaż czujek tlenku węgla nadal nie jest obowiązkowy. Jednak w ostatnim czasie pojawił taki pomysł ze strony Komendy Głównej PSP. Już w połowie września taka propozycja wpłynęła do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Głównym powodem pomysłu wprowadzenia obowiązkowych czujek dymu i czadu był tragiczny pożar w Poznaniu, w którym zginęło dwóch strażaków. Od momentu pojawienia się projektu do jego realizacji może upłynąć nawet do 5 lat.
Z tego artykułu dowiesz się:
Nowe rozporządzenie dotyczące czujek dymu i czadu
O wprowadzeniu zmian w rozporządzeniu dotyczących obowiązkowego montażu czujek dymu i tlenku węgla, poinformował 6 października 2024 r. rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski. W apelu o korzystanie z czujek dymu i czadu dodano, że takie rozwiązanie jest już obowiązkowe na terenie innych krajów Unii Europejskiej m.in. Czech, Niemiec, czy też Francji.
W wywiadzie udzielonym na antenie Jedynki Polskiego Radia, st. bryg Karol Kierzkowski podkreślił - “Np. Czesi i Estończycy mają wymogi posiadania czujek i to jest średnio 4-6 ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców. W Polsce jest to około 10, więc zdecydowanie bardziej przekraczamy średnią europejską”.
Nowe przepisy prawne dotyczące obowiązku instalacji czujników miałyby zostać zawarte w rozporządzeniu MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. To oznaczałoby, że we wszystkich nowych budynkach oddawanych do użytku konieczne byłoby zamontowanie czujek. Natomiast w istniejących już budynkach ten proces miałby się rozciągnąć na kilka lat. Przewiduje się, że od momentu ustanowienia zmian w rozporządzeniu, aż do wprowadzenia ich w życie może minąć do 5 lat.
Rzecznik jeszcze poinformował o rozszerzeniu pomysłu dotyczących zmian w rozporządzeniu: “Ponadto przewiduje się wprowadzenie wymogu stosowania czujek tlenku węgla w pomieszczeniach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego”.
Czujki dymu zwiększają prawdopodobieństwo szybkiego ugaszenia pożaru
Jak podaje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Będzinie, zastosowanie czujek dymu potrafi zmniejszyć ryzyko śmierci o minimum 40%. Takie dane pochodzą z Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Wg statystyk do największej liczby pożarów dochodzi w kuchni.
To właśnie dzięki czujce dymu wezwano straż pożarną do tragicznego pożaru w Poznaniu. Mimo to, i tak dwóch strażaków poniosło śmierć, jedenastu funkcjonariuszy oraz trzy osoby cywilne odniosły obrażenia. Mieszkaniec, który miał czujkę dymu wezwał odpowiednie służby, dzięki czemu nie doszło do jeszcze gorszej tragedii. To spotkało się z odpowiedzią Ministra Leśniakiewicza, który przychylnie podszedł do tematu obowiązkowych czujek dymu w nowych budynkach. Jego wypowiedź mogliśmy przeczytać w rozmowie z PAP: “Być może trzeba będzie dokonać pewnej reasumpcji przepisów. Podejmiemy ryzyko, żeby takie urządzenia ewentualnie były montowane przynajmniej w nowo wznoszonych obiektach”.
Prawidłowy montaż czujki dymu
Sam zakup czujki dymu jeszcze nie zagwarantuje nam wystarczającego poczucia bezpieczeństwa, ponieważ musimy zadbać jeszcze o jej odpowiedni montaż. W tym przypadku należy kierować się zaleceniami przedstawionymi przez Państwową Straż Pożarną.
Jeżeli jesteśmy właścicielami budynku z jedną kondygnacją, to wystarczy zamontowanie jednej czujki dymu. Powinna się ona znaleźć na korytarzu, ale jak najbliżej pokoju wypoczynkowego. Jeżeli metraż domu jest większy, wtedy należy zaopatrzyć się w minimum dwie czujki. Tak samo jest w sytuacji, gdy jesteśmy właścicielami piętrowego domu. Wtedy czujki dymu montuje się jak najbliżej klatki schodowej na parterze oraz nad schodami na piętrze. W ten sposób zwiększa się skuteczność działania czujek dymu, gdyby czujka zamontowana niżej nie zdołałaby wykryć zagrożenia.
Dlaczego czad jest taki niebezpieczny? Zatrucie tlenkiem węgla
Co roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, ginie kilkadziesiąt osób. Jak podają statystyki udostępnione przez Państwową Straż Pożarną w czasie sezonu zimowego 2019/2020 doszło do blisko 1,5 tys. zatruć tlenkiem węgla, z czego aż 37 osób poniosło śmierć.
Tlenek węgla jest gazem, którego nie jesteśmy wyczuć swoimi zmysłami. Właśnie dlatego jest tak niebezpieczny, ponieważ nie jesteśmy w stanie zareagować, gdy pojawi się realne zagrożenie. Jest on bezwonny oraz bezbarwny, przez co właśnie odpowiednia czujka tlenku węgla jest w stanie wykryć już minimalne stężenie tego gazu.
Warto mieć na uwadze, że już niewielka ilość tlenku węgla w powietrzu może doprowadzić do objawów lekkiego zatrucia. Poznamy je po uczuciu zmęczenia, osłabienia, mdłości lub wymiotów. Przy średnim zatruciu tlenkiem węgla dochodzi do pojawienia się trudności z oddychaniem, wystąpienia zaburzeń rytmu serca, czy też zaburzenia świadomości. Natomiast już przy ciężkim zatruciu może już dojść do utraty przytomności oraz karminowego zabarwienia skóry. W najgorszym przypadku dochodzi do śmierci osoby, u której wykryto zatrucie tlenkiem węgla.
Jak zamontować czujki tlenku węgla w domu?
Każdy producent musi udzielić dokładnej instrukcji, w jakim miejscu należy zamontować czujkę tlenku węgla. Jednak najczęściej jest to miejsce znajdujące się jak najbliżej urządzenia, które może emitować czad. Ważna jest wysokość czujki, która powinna znajdować się najlepiej na wysokości wzroku. To nie chodzi o to, aby było widoczne urządzenie do wykrywania czadu, ale gaz ten unosi się w powietrzu. W związku z tym umieszczenie czujki poniżej metra wysokości, może spowodować nieskuteczne działanie urządzenia,
Koniecznie należy pamiętać o tym, aby unikać wnęk, czy też miejsc, do których jest cały czas dostęp świeżego powietrza. Oprócz tego nie montujemy czujek tlenku węgla w miejscach, w których panuje zbyt wysoki poziom wilgotności powietrza. Istotne jest także to, aby czujka, która wykryje zagrożenie była słyszalna w sypialni. Najczęściej niestety do zatruć tlenkiem węgla dochodzi nocą, kiedy śpimy.
Źródła:
- https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C741603%2Ctlenek-wegla-najczesciej-zabija-w-domu.html
- https://jedynka.polskieradio.pl/artykul/3433603,Rzecznik-PSP-czujki-dymu-powinny-by%C4%87-w-ka%C5%BCdym-domu-
- https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/6723076,czujniki-czadu-i-dymu-gdzie-zamontowac-w-mieszkaniu-lub-domu-obowiazek-instalacji-bedzie-w-przepisach-ppoz.html
- https://www.gov.pl/web/kppsp-bedzin/czujka-dymu-i-czadu