Czy dziecko musi korzystać z fotelika w autokarze? Zobacz, jak zadbać o jego bezpieczeństwo
Wielu rodziców zadaje sobie pytanie – czy małe dzieci muszą korzystać z fotelika w autokarze? Jeszcze kilka lat temu, gdy dziecko miało poniżej 120 cm i nie skończyło 12 lat, w autokarze musiało obowiązkowo siedzieć w foteliku. Prawo w tej kwestii jednak się zmieniło. Przeczytaj.
Z tego artykułu dowiesz się:
Fotelik w autokarze jest obowiązkowy czy nie?
15 maja 2015 roku w życie weszła Ustawa Prawo o ruchu drogowym, na której moc pojawiło się wiele zmian. Zgodnie z nimi w autokarze już od kilku lat nie ma obowiązku korzystania z fotelika dla dziecka. Mimo to należy pamiętać, że istnieje obowiązek używania pasów bezpieczeństwa, jeśli autokar jest w nie wyposażony. To kwestia zdrowia i życia, dlatego należy koniecznie zabezpieczyć dziecko pasami.
Podróż autokarem z dzieckiem bywa sporym wyzwaniem, więc należy się odpowiednio przygotować. Udając się w dłuższą podróż, warto posadzić dziecko w wygodnym i możliwie bezpiecznym miejscu. Jeśli dziecko jeździ w wózku, nigdy nie stawiaj go bokiem do kierunku jazdy – w takiej pozycji jest najmniej stabilny. Gondolę ustawia się przodem, a spacerówkę oparciem w kierunku jazdy. Warto upewnić się, że dziecko jest poprawnie zapięte pasami.
Na szczęście podróżowanie autokarami z dziećmi jest coraz prostsze. Pojazdy niskopodłogowe w dużych miastach są już standardem. Autobusy mają funkcje przyklęku, czyli obniżenia podłogi w celu ułatwienia wejścia osobom z wózkami. Mimo że używanie fotelików dziecięcych nie jest obowiązkowe, można wciąż z nich korzystać. Używanie ich może zwiększyć komfort nieletnich. Znacznie wygodniej siedzi się bowiem w miejscu dopasowanym zarówno do wagi, jak i wzrostu. Trudno jednak wyobrazić sobie, że rodzice będą za każdym razem zabierać ciężki i bardzo nieporęczny fotelik do autobusu.
Jak bezpiecznie przewozić dziecko w autobusie?
Jak już wiesz, fotelik dla dziecka nie jest obowiązkowy podczas jazdy autokarem. Przepisy nawet nic nie mówią o konieczności używania zwykłej podstawki. W przypadku autobusu korzystanie z fotelika może być wręcz uciążliwe, a czasem nie do wykonania. W pojeździe nie ma pasów do mocowania fotelika. W dodatku jego dźwiganie z autobusu do autobusu brzmi… niedorzecznie.
Zgodnie z prawem obowiązek używania fotelika nie dotyczy również m.in. przewozu środkiem transportu sanitarnego. Inaczej jest np. w taksówkach typu Uber, gdzie przepisy są jednoznaczne. Z uwagi na wagę i wzrost, dziecko przewozić trzeba w specjalnym foteliku. W przeciwnym razie za niedopilnowanie tego grozi mandat.
Jak bezpiecznie transportować dziecko w autokarze? Obecnie autobusy kursujące na trasach międzynarodowych czy krajowych wyposażone są w pasy bezpieczeństwa. Żeby móc zarejestrować nowy autokar, powinien być on wyposażony w pasy. Aby dziecko mogło bezpiecznie podróżować w autobusie, musi mieć zapięte pasy. Z obowiązku ich zapinania zwolnione są osoby m.in. mające zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do ich używania i kobiety w ciąży. W szczególnych przypadkach również dzieci do 3. roku życia mogą zwolnione zostać z obowiązku zapinania pasów w autobusie.
Podróżowanie pociągiem a autobusem – jest różnica?
W przypadku podróżowania pociągiem kwestia przewożenia dziecka jest łatwiejsza. Można przewozić je w rozłożonym wózku z gondolą, jednak nie zawsze jest to możliwe – zwłaszcza jeśli w pociągu brakuje przestrzeni. Rozstaw kół często nawet nie pozwala dojechać do konkretnego miejsca lub przedziału. Wówczas wózek należy pozostawić w obszarze wyznaczonym na bagaże – najczęściej przy wejściu do wagonu. Wózek sprawdza się najlepiej wyłącznie na krótkich trasach.
W pociągu, ale często też w autobusie, dobrym rozwiązaniem może być nosidełko, tzw. łupina. Małe dziecko będzie w nim bezpieczne. Nie poleca się za to noszenia go na rękach – czasem pociąg mocno się kołysze lub nagle zaczyna hamować. Lepiej skorzystać z chusty, z którą w przypadku nagłej utraty równowagi łatwiej się czegoś złapać.
Warto wiedzieć, że w pociągach PKP Intercity i Pendolino można zarezerwować miejsca w przedziale rodzinnym. W okresie wzmożonych podróży warto zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem – ich liczba jest wtedy mocno ograniczona.