Czy kamera w bloku na balkonie jest legalna?
Niektórzy mieszkańcy bloków wielorodzinnych dla własnego bezpieczeństwa decydują się zamontować kamerę na balkonie. Czy jest to jednak w 100% legalne? Co o kamerze na balkonie mówi polskie prawo? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
Z tego artykułu dowiesz się:
W jakich sytuacjach można korzystać z monitoringu?
Najpierw warto dowiedzieć się więcej o zasadach prawnych dotyczących działania monitoringu w blokach wielorodzinnych. Okazuje się, że w naszym kraju nie ma konkretnych przepisów odnośnie do działania monitoringu – brakuje w tym zakresie odpowiedniej ustawy. Nie można wobec tego wskazać, jakie dokładnie warunki powinien spełniać system monitoringu w bloku. Nie znaczy to rzecz jasna, że w przypadku montażu kamer panować może samowola. Wręcz przeciwnie. Instalując urządzenie, należy dostosować się do ogólnie przyjętych zasad wynikających z kilku dziedzin prawa polskiego.
Zgodnie z prawem monitoring powinno stosować się z uwagi na ważny cel, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie i domownikom. W sytuacji, gdy czujemy się zagrożeni, kamery można zainstalować w potencjalnie niebezpiecznych miejscach – tak, aby zwiększyć swój komfort i bezpieczeństwo. Monitoringu nie powinno się instalować w miejscach, które nie mają nic wspólnego z poprawą bezpieczeństwa. Zaleca się nadzór takich miejsc, jak parking, plac zabaw, ciągi komunikacyjne i wejścia do obiektów.
Prawo nie zabrania montażu kamer na balkonie. Jeśli mieszkaniec czuje się zagrożony, może założyć urządzenie bez konieczności uzyskiwania zgód. Problem pojawia się, jeśli przez obecność kamery sąsiad czuje się niekomfortowo. Według Kodeksu cywilnego i konstytucji każdy ma prawo do ochrony życia prywatnego. Nawet niecelowa ingerencja w prywatność sąsiadów może być więc karalna. Przed montażem systemu monitoringu należy upewnić się, jaką przestrzeń będzie obejmować kamera.
Kto może mieć dostęp do monitoringu?
Monitoring nie powinien naruszać obowiązujących przepisów prawnych, zwłaszcza prawa do prywatności i ochrony wizerunku. W związku z tym nie powinno się montować kamer tylko po to, aby nagrywać sąsiadów przez okna i podglądać ich codzienność.
Obserwowanie za pomocą kamer może dotyczyć miejsc publicznych – również tych w obszarze balkonu. Obserwowanie takiego terenu nie narusza prawa do ochrony wizerunku i prywatności ani żadnych innych dóbr sąsiadów. Zapisywanie obrazu również nie jest nagięciem prawa. Do jego naruszenia może dojść w sytuacji, gdy np. opublikujemy nagrania w Internecie. Za bezprawne nie można jednak uznać ujawnienia zapisu na kamerze organom ścigania.
Do monitoringu dostęp powinny mieć wyłącznie wyznaczone osoby. Pomieszczenia, gdzie znajdują się kamery, ale też nagrane materiały powinno się zamykać i zabezpieczyć dostęp do kluczy. To bardzo ważne, aby zminimalizować ryzyko przypadkowego ujawnienia danych osobowych.
Co trzeba wiedzieć o monitoringu w bloku?
Warto zadbać o podstawę prawną, która reguluje zasady działania kamer we wspólnocie mieszkaniowej. Pewne zasady można ustalić w wewnętrznym regulaminie bloku, który będzie obowiązywać wszystkich mieszkańców. Określić w nim można okoliczności, w jakich przestrzegać trzeba regulamin. Powinny się w nim znaleźć zarówno prawa i obowiązki mieszkańców, jak i zasady przechowywania nagrań lub udostępniania danych.
Podczas tworzenia regulaminu warto mieć na uwadze wymienione wyżej zasady. Regulamin powinien zawierać również konkretne procedury postępowań. Ludzie odpowiedzialni za monitoring w spółdzielni muszą mieć jasną i wyraźną procedurę, jak zachowywać się, gdy zauważą np. awarię kamer czy określone zdarzenia. Powinni też wiedzieć, do kogo się zwrócić, gdy dojdzie do konkretnej sytuacji i zostanie ona zarejestrowana.
Jeśli na kamerze zapisane zostanie przestępstwo, człowiek odpowiedzialny za monitoring powinien niezwłocznie zawiadomić Policję i udostępnić nagranie na jej wezwanie. W przypadku, gdy któryś sąsiad zgłosi się w sprawie np. stłuczki, można sprawdzić, czy monitoring zarejestrował zdarzenie. Materiał zabezpiecza się do dalszych czynności, jeśli zaangażowane zostaną organy ścigania. Do naruszenia praw może dojść wyłącznie w wyniku wykorzystania zarejestrowanych materiałów i publikacji ich w Internecie.
Kamera w bloku – podsumowanie
Monitoring zakładany na terenie wspólnoty mieszkaniowej z reguły wymaga więcej formalności i stosowania większych obostrzeń. Jeszcze inaczej jest w przypadku monitoringu prywatnego, gdzie dostęp do niego ma wyłącznie jedna osoba – to ona podejmuje decyzje związane z użytkowaniem kamery. Wspólnota mieszkaniowa może mieć monitoring, ale każdy z właścicieli również może zainstalować własną kamerę na swoje osobiste potrzeby (np. w celu zapewnienia domownikom bezpieczeństwa). Nie ma podstawy prawnej, aby tego zabronić. Żądać można jedynie dostosowania monitoringu w taki sposób, aby nie naruszał prawa sąsiadów do prywatności.
Czy właściciel mieszkania w bloku wielorodzinnym może więc umieścić kamerę na balkonie? Tak, jak najbardziej. Balkon jest przestrzenią wewnętrzną i elementem mieszkania służącym do korzystania przez właściciela. Kluczowy jest natomiast zakres pracy kamery i sposób jej wykorzystywania. Prawo naruszamy wówczas, gdy monitoring pozwala obserwować wnętrza innych lokali. Właściciel naruszy prawo również w sytuacji, gdy udostępni nagrania publicznie, mimo że monitoring wycelowany jest w miejsce publiczne.