Czy komornik może zająć świadczenia emeryta? Ile pieniędzy zostanie dla seniora?

starszy mężczyzna kryje twarz w dłoniach, szuflada z napisem egzekucja, komornik może zająć część świadczeń emeryta
Zadłużeni emeryci z trudem wiążą koniec z końcem, fot. Nuttapong punna/bnorbert3
ikona podziel się
Opublikowano: 27.04.2024 r., 9:13 | Autor: Barbara Ochman
Coraz więcej starszych osób boryka się z zadłużeniem. Niska emerytura nie wystarcza na zaspokojenie potrzeb seniora, do których wliczają się wizyty u specjalistów oraz drogie leki. Nasi dziadkowie często nie widzą innej możliwości niż zaciąganie zobowiązań, a te czasem okazują się niemożliwe do spłacenia. Czy wiesz, jaką kwotę pobiera komornik, który zajmuje świadczenia emeryta?

Czy komornik może zająć całą emeryturę?

Osoby starsze borykające się z zadłużeniem mają powody do zmartwień – komornik może zająć ich emeryturę. W zależności od rodzaju wierzytelności, egzekucji podlega ponad połowa lub 1/4 świadczenia. Na szczęście seniorzy nie muszą się bać, że pozostaną bez jakichkolwiek środków do życia. Polskie prawo przewiduje też minimalne sumy wolne od zajęcia, które będą wypłacane emerytowi każdego miesiąca, niezależnie od tego, jak wysokie są jego zobowiązania względem wierzycieli.

Jeśli senior popadł w długi alimentacyjne, to comiesięczne zajęcia mogą obejmować nawet 60% emerytury, jednak zgodnie z najnowszym komunikatem Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, kwota trafiająca w ręce obywatela po zajęciu części długu, nie może być mniejsza niż 764,62 zł. Osoby, które mają zobowiązania finansowe niezwiązane z alimentami, oddają maksymalnie 25% świadczenia, przy czym minimalna suma chroniona przed egzekucją wynosi 1261,64 zł.

Warto pamiętać, że komornik nigdy nie może pobrać z konta seniora całego świadczenia. Minimalna kwota emerytury, która jest chroniona przed zajęciem przez komornika, zmienia się cyklicznie i zależy od aktualizacji przepisów. Coroczna waloryzacja tych stawek przypada na dzień 1 marca.

Dodatkowe świadczenia emeryta – jakie z nich podlegają egzekucji?

Emeryci, oprócz podstawowego świadczenia otrzymują także dodatki, nazywane trzynastą i czternastą emeryturą. Komornik nie może ich zajmować, dzięki czemu zadłużony senior zyskuje możliwość minimalnego podreperowania swojego budżetu. Inne świadczenia, które nie podlegają egzekucji, to dodatek pielęgnacyjny, dodatek dla sierot zupełnych oraz dodatek dla weterana poszkodowanego. Comiesięczne świadczenia przejmowane przez komornika, to:

 • Dodatek kompensacyjny,
 • Dodatek kombatancki,
 • Dodatek za tajne nauczanie lub uczestnictwo w konspiracji,
 • Świadczenie dla deportowanych,
 • Świadczenie dla byłych żołnierzy przymusowo zatrudnianych,
 • Ryczałt energetyczny.

Komornik ma możliwość egzekwowania długów ze wszystkich powyższych dodatków. Oznacza to, że emerytura seniora może się uszczuplić zdecydowanie bardziej, ponieważ zostanie on pozbawiony kwoty wynoszącej przynajmniej kilkaset złotych. Część osób w podeszłym wieku ze względu na swoje zadłużenie poszukuje dodatkowej pracy, która pozwoli im dorobić do emerytury i związać koniec z końcem.

starsza kobieta liczy pieniądze, które pozostały w jej portfelu, zadłużeni seniorzy często poszukują dodatkowego źródła zarobku
Emerytura po odjęciu dodatków staje się zdecydowanie niższa, fot. Anke Thomass

Emerytura a dodatkowa praca – ile pieniędzy zostawi nam komornik?

Seniorzy poszukujący dodatkowego źródła dochodu powinni pamiętać, że komornik nie ma uprawnień do łączenia długu z zarobków z pracy oraz emerytury. Oznacza to, że w trakcie egzekucji zobowiązań obydwa świadczenia należy rozpatrywać osobno. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku zobowiązań alimentacyjnych, gdzie przepisy prawa dopuszczają łączenie dochodów dłużnika pochodzących z różnych źródeł. Osoby, które popadły w problemy finansowe przez alimenty, znajdują się w najtrudniejszej sytuacji, ponieważ obowiązuje je zdecydowanie surowsze prawo.

Seniorzy z zaległościami alimentacyjnymi, którzy podjęli dodatkową pracę, muszą mieć na uwadze, że w przypadku comiesięcznego wynagrodzenia nie obowiązuje ich minimalna kwota wolna od zajęcia długu. Komornik może pobrać do 60% ich pensji. Jeśli zobowiązania osoby starszej nie są powiązane z alimentami, to maksymalne potrącenie należności może wynieść 50% wypłaty, z kolei kwota wolna od zajęcia jest równa minimalnemu wynagrodzeniu.

Podjęcie dodatkowej pracy niewątpliwie podreperuje budżet seniora, jednak należy pamiętać, że spora część wypłaty i tak nie trafi w ręce pracownika, ponieważ zostanie potrącona na rzecz spłacenia wierzycieli. To zła wiadomość dla emerytów znajdujących się w nieciekawej sytuacji finansowej. Jedynym pozytywem wydaje się kwota wolna od zajęć, która umożliwia minimum egzystencji.

Źródła:

 • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19981621118
 • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WMP20240000133
 • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19640430296
 • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19740240141
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto