Bez niego nie sprzedasz i nie wynajmiesz domu, ale czy mieszkania także?
Świadectwo energetyczne zawiera informacje na temat energochłonności. Według aktualnych przepisów właściciele domów zarówno jedno, jak i wielorodzinnych, zobowiązani są do jego posiadania. To samo dotyczy właścicieli lokum w bloku. Sprawdź, kiedy dokument jest niezbędny i czy każde mieszkanie powinno mieć świadectwo energetyczne.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym dokładnie jest świadectwo energetyczne?
Świadectwo energetyczne budynku to dokument określony ustawą z dnia 29 sierpnia 2014 roku. Zawarte są w nim informacje o energochłonności budynku, a także o wielkości zapotrzebowania energetycznego. W dokumencie znaleźć można szacowaną wielkość energii na oświetlenie, wentylację, ogrzewanie, pozyskiwanie ciepłej wody i klimatyzację. Sprawdź, czym jest świadectwo energetyczne domu jednorodzinnego.
Ocenę szacowanego zapotrzebowania energetycznego wykonuje się na podstawie danych o powierzchni mieszkalnej i części wspólnych, takich jak klatka schodowa, piwnica lub strych, o ile są ogrzewane. Do oceny wlicza się również budowę stropów, materiały budowlane ścian i ich współczynniki przenikania ciepła, a także źródła ogrzewania. Świadectwo energetyczne często nazywa się paszportem albo certyfikatem energetycznym.
Wcześniej nie było obowiązku informowania nabywcy lub osoby wynajmującej o efektywności energetycznej nabytej nieruchomości. W zakresie tym prawo europejskie narzuciło jednak zmiany. Ostatnia zmiana przepisów miała miejsce 28 kwietnia 2023 roku, o czym nie każdy pamięta. Właśnie dlatego warto przypominać o tym, jak ważny jest to dokument.
Nowelizacja ustawy wprowadziła sporo zmian w zakresie wydawania świadectw charakterystyki energetycznej budynku. Są one jednak konieczne w celu poprawy skuteczności systemu oceny efektywności energetycznej budynków w Polsce. Posiadanie świadectwa energetycznego jest obowiązkowe do sprzedaży lub wynajmu nieruchomości.
Kto musi mieć certyfikat energetyczny? Co z mieszkańcami bloku?
Na szczęście nie wszyscy muszą mieć certyfikat energetyczny. Jego posiadanie dotyczy głównie osób, które zamierzają sprzedać lub wynająć komuś mieszkanie bądź dom. W przypadku sprzedaży nieruchomości nad dopełnieniem obowiązku czuwa notariusz. Jeśli chodzi o wynajmujących, podczas podpisywania umowy mają pełne prawo do zapoznania się z dokumentem. Paszport energetyczny należy też przedstawić, jeśli ubiegamy się o dopłatę na termomodernizację i wymianę kotłów gazowych. Poza tym powinno się wykonać audyt energetyczny.
W przepisach dość jasno wyszczególniono, gdzie niezbędne jest posiadanie świadectwa energetycznego. Jak więc jest w przypadku sprzedaży lub wynajmu mieszkania w bloku? Czy paszport powinien dotyczyć całego obiektu? A może tylko konkretnej nieruchomości? Art. 11 ust. 5 ustawy o charakterystyce energetycznej budynków brzmi następująco:
„W przypadku zawarcia umowy zbycia prawa własności części budynku albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu albo umowy najmu części budynku przekazywane świadectwo charakterystyki energetycznej dotyczy części budynku albo lokalu będących przedmiotem umowy”.
Oznacza to, że każde mieszkanie z osobna powinno mieć świadectwo energetyczne. Jeśli właściciel chce wynająć tylko pokój w mieszkaniu, według przepisów powinien przedstawić osobie wynajmującej osobne certyfikaty energetyczne dla danej części lokum.
Kiedy nie trzeba mieć certyfikatu energetycznego?
Istnieje kilka wyjątków, gdy nie trzeba mieć świadectwa energetycznego. Dotyczy to sytuacji, kiedy właściciel nie chce wynajmować lub sprzedawać nieruchomości. Nie musi również starać się o certyfikat, gdy lokum, które chce wynająć lub sprzedać, jest niewentylowane i nieogrzewane. Paszport energetyczny nie obowiązuje również:
- budynków przemysłowych bez instalacji energochłonnej (poza oświetleniem),
- obiektów sakralnych,
- budynków wolnostojących (pow. użytkowa poniżej 50 m2),
- obiektów podlegających ochronie zabytków (muszą być wpisane do rejestru zabytków),
- budynków przeznaczonych do użytkowania sezonowego (nie dłużej niż 4 miesiące w roku).
Warto podkreślić, że w każdym innym przypadku brak świadectwa energetycznego, ale też niewydanie go najemcy lub kupującemu jest równoznaczne z karą grzywny w wysokości od 20 do nawet 5000 zł.
Źródła:
- https://muratordom.pl/aktualnosci/swiadectwo-energetyczne-mieszkania-w-bloku-2024-kto-wydaje-jak-uzyskac-czy-mieszkanie-w-bloku-musi-miec-swiadectwo-energetyczne-aa-QqhP-bGZT-GFnN.html
- https://obiektymieszkalne.muratorplus.pl/projektowanie/swiadectwo-energetyczne-mieszkania-w-bloku-kiedy-jest-potrzebne-aa-AWFU-JjaE-bGCp.html
- https://mubi.pl/poradniki/swiadectwo-energetyczne-mieszkania/
- https://lexlege.pl/charakt-energ-budynkow/art-11/