Czy można rozebrać płot sąsiada na swojej działce? Grożą za to spore kary
Życie w domku jednorodzinnym nie zawsze jest sielanką. Czasami okazuje się na przykład, że sąsiad wybuduje płot na naszej działce – celowo lub nie. Bywa to frustrujące, a czasami prowadzi do poważnych konfliktów między sąsiadami. Zanim zdecydujesz się podjąć jakiekolwiek działania, powinieneś zrozumieć swoje prawa i obowiązki. Sprawdź, czy można rozebrać płot sąsiada na swojej działce.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co warto zrobić, zanim zaczniesz walczyć z sąsiadem?
Czy możesz bez problemu rozebrać płot sąsiada? Aby zrozumieć, czy w ogóle jest to możliwe, powinieneś lepiej poznać prawa własności swojej działki. Posiadanie działki w Polsce oznacza pełne prawo do jej użytkowania i dysponowania zgodnie z przepisami. W teorii mamy więc prawo do usunięcia płotu sąsiada, jeśli zajmuje nasz teren. Czy w praktyce jest jednak tak samo?
Warto zwrócić uwagę na to, co w takiej sytuacji mówi prawo. Powołajmy się na art. 151. Kodeksu cywilnego, który mówi, że: „Jeżeli przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia przekroczono bez winy umyślnej granice sąsiedniego gruntu, właściciel tego gruntu nie może żądać przywrócenia stanu poprzedniego, chyba że bez nieuzasadnionej zwłoki sprzeciwił się przekroczeniu granicy albo że grozi mu niewspółmiernie wielka szkoda”.
Jeśli sąsiad przekroczy granice swojej nieruchomości przy okazji np. wznoszenia domu, narusza prawo. Zanim podejmiesz jakiekolwiek działanie, spróbuj jednak porozmawiać z sąsiadem. Być może w ten sposób unikniecie konfliktu i znajdziecie wspólne rozwiązanie, które dla każdej strony będzie zadowalające. Możesz porozmawiać z sąsiadem o swoich obawach i dokładnie przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie. Jeśli sąsiad zgodzi się usunąć płot z twojej ziemi, nie powinno być żadnego problemu. Rozmowa zawsze jest dobrym pomysłem.
Czasami rozmowa jednak zupełnie nic nie wnosi. Wówczas warto rozważyć skorzystanie z usług mediatora. To neutralna osoba, dzięki której być może uda się znaleźć kompromis w sprawie płotu. Mediacja to rozwiązanie pozwalające uniknąć angażowania sądu. Jeśli jednak nawet mediator nie może rozwiązać sprawy, pozostaje skierowanie sprawy do sądu. Warto skonsultować się z prawnikiem, który specjalizuje się w prawie nieruchomości. Sąd może zdecydować o usunięciu płotu, jeśli uzna, że narusza on prawo własności osoby, która zgłosiła problem.
Prawo a płot na granicy z sąsiadem
Jeśli sąsiad postawił płot na twojej działce, masz prawo żądać przywrócenia stanu pierwotnego działki. W tym celu należy zgłosić sprzeciw, który zgodnie z art. 65 § 1 Kodeksu cywilnego jest formą oświadczenia woli złożonego drugiej stronie. Nie trzeba nic pisać – protest można złożyć w formie ustnej. Warto jednak sprecyzować takie żądanie pisemnie i przesłać sąsiadowi ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru, bo zawsze jakiś namacalny dowód. Jakie masz możliwości, żeby uporać się z problemem? Możesz skorzystać z trzech opcji:
- Roszczenie o ustanowienie służebności gruntowej za odpowiednim wynagrodzeniem – sąsiad będzie mógł użytkować kawałka twojej ziemi za odpowiednim wynagrodzeniem. Jego wysokość powinna uwzględniać negatywne skutki przekroczenia granicy, a także ewentualne korzyści dla właściciela naruszonej ziemi. Wynagrodzenie nie jest jednak odszkodowaniem, więc ustalenie jego wysokości może okazać się dość trudne. W takim przypadku najlepiej, jeśli sąsiedzi ustalą kwotę między sobą.
- Roszczenie o wykupienie zajętej części gruntu – cena wykupu powinna zostać ustalona zgodnie z rynkową wartością nieruchomości.
- Usunięcie postawionego ogrodzenia – zgodnie z art. 222 1 Kodeksu cywilnego: „Właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą”. Mamy też § 2 tego samego artykułu, który wyraźnie mówi o tym, że: „Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń”. Możesz więc wezwać sąsiada do usunięcia ogrodzenia. Jeśli nie zareaguje, należy rozpocząć postępowanie rozgraniczeniowe z pomocą geodety.
O czym jeszcze pamiętać, gdy sąsiad postawi płot na twojej działce?
Jeśli sąsiad buduje płot na twojej działce, masz prawo podjąć różnych działań mających na celu jego usunięcie. Oczywiście nie powinieneś robić czegoś, co w rażący sposób ugodzi w twojego sąsiada. Zawsze najrozsądniej będzie z nim porozmawiać i spróbować wspólnie znaleźć jakiś kompromis. Jeśli to nie pomoże, wówczas warto sięgnąć po pomoc mediatora albo wkroczyć na drogę sądową. Najważniejsze jest oczywiście działanie zgodnie z prawem i poszanowaniem własności innych ludzi.
Warto pamiętać, że relacje międzyludzkie – w tym oczywiście pomiędzy sąsiadami, są bardzo ważne. Należy zatem za wszelką cenę dążyć do porozumienia i unikania konfliktów. Dobrym pomysłem będzie skontaktowanie się z lokalnym urzędem gminy albo prawnikiem specjalizującym się w prawie nieruchomości. W ten sposób będziesz mógł uzyskać wszelakie informacje i porady prawne dotyczące płotu postawionego przez sąsiada na twojej działce.