Czy można sadzić krzewy i drzewa tuż przy granicy działki?
Do kłótni między sąsiadami czasami dochodzi przez wystające za działkę gałęzie drzew i korzenie. Kłopotliwe okazuje się również zacienienie spowodowane przez drzewa rosnące tuż przy płocie. Co przepisy mówią o odległości roślin od granicy działek? W jaki sposób uniknąć konsekwencji? Sprawdź, czy można sadzić krzewy i drzewa tuż przy granicy działki.
Z tego artykułu dowiesz się:
Krzewy i drzewa rosnące przy granicy działki – co na to prawo?
Sadzenie krzewów i drzew na działce wydaje się proste. W rzeczywistości trzeba jednak pamiętać o regulacjach prawnych związanych z sadzeniem roślin. Przepisy bazują na Ustawie ochrony przyrody z 2004 roku i Kodeksie cywilnym. Aby uniknąć ewentualnych sporów z sąsiadami, warto zaznajomić się z obowiązującymi normami.
- W Kodeksie cywilnym znajdują się przepisy dotyczące stosunków między sąsiadami. Wśród nich są postanowienia odnośnie do korzystania z własnej nieruchomości w sposób niezakłócający sąsiadom.
- Ustawa o ochronie przyrody reguluje z kolei kwestie związane z ochroną środowiska naturalnego. Porusza również warunki wycinki drzew i krzewów.
Warto w tym miejscu napomknąć o Kodeksie cywilnym, a dokładnie o art. 144 i zakazaniu immisji. Zgodnie z nim właściciel nieruchomości powinien korzystać z posesji tak, aby nie zakłócać korzystania z nieruchomości sąsiednich. Oznacza to, że rośliny wchodzące na teren sąsiada nie powinny naruszać jego praw, np. rzucać cienia na ich działkę lub przerastać korzeniami na jego prywatny teren – chyba że sąsiad wyraźnie się na to zgodzi.
Jaka powinna być odległość drzew i krzewów od granicy działki?
W Polsce nie ma jednolitych przepisów dotyczących odległości, w jakiej sadzić można drzewa i krzewy od granicy działki. Gminy często uchwalają własne regulacje w tym zakresie. Warto więc sprawdzić lokalne przepisy, zanim zabierzesz się za sadzenie roślin np. wzdłuż płotu sąsiada. Przedostające się przez ogrodzenie drzewa mogą stanowić zakłócenie jego spokoju. Jeśli sąsiad wystosuje do nas pismo o usunięcie części roślin wchodzących na jego posesję, a my nie spełnimy jego prośby, będzie mógł sam się ich pozbyć. Zostało to uregulowane w art. 150 Kodeksu cywilnego.
Jeśli chcesz uniknąć sytuacji, gdy sąsiad zaczyna przycinać twoje rośliny znajdujące się za jego płotem, możesz zasugerować się wskazówkami z Regulaminu Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Zgodne z nimi należy zachować następujące odległości na posesji:
- 1 m – krzewy owocowe, niskie i słabo rosnące
- 2 m – drzewa owocowe, ozdobne, karłowe i silnie rosnące ozdobne krzewy
- 3 m – morele
- 5 m – czereśnia, orzech oraz inne wysokie i rozłożyste drzewa
Co zrobić, gdy rośliny sąsiada wchodzą na naszą działkę?
Gałęzie wchodzące na działkę zza sąsiedzkiego płotu nie są czymś nadzwyczajnym, gdy działki są wąskie i położone blisko siebie. Problem pojawia się wówczas, gdy roślina osiąga duży rozmiar i zaczyna zacieniać nasz teren. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie rozmowa z sąsiadem. Niektóre sprawy da się załatwić bez konieczności odwoływania się do Kodeksu cywilnego i zastraszania sądem. To również znacznie rozsądniejsze wyjście niż samodzielna próba uporania się z roślinami zacieniającymi ogród bez poinformowania o tym fakcie sąsiadów.
Aby załatwić sprawę polubownie, warto uprzedzić sąsiada o problemie i zaproponować termin, kiedy mógłby przyciąć swoje rośliny. Nie wyznaczaj krótkiego terminu, bo sąsiad może nie zdążyć się przygotować. Poza tym niektóre gatunki drzew i krzewów przycina się w konkretnych terminach – przycięte o niewłaściwej porze mogą zachorować. Jeśli sąsiad, mimo zatwierdzenia terminu, nie zetnie roślin wystających na twój teren, możesz zrobić to samodzielnie i nie poniesiesz za to konsekwencji prawnych.
Jak widzisz, można sadzić krzewy i drzewa tuż przy granicy działki. Warto jednak zachować minimalną odległość, aby w przyszłości nie pojawiały się problemy w postaci konieczności wycinania gałęzi wystających poza obręb działki.