Czy można legalnie spalić choinkę po świętach w swoim ogrodzie?
Święta Bożego Narodzenia to czas pięknie udekorowanej choinki. Jednak wszystko, co dobre, kiedyś się kończy – święta także. Wówczas pojawia się pytanie: co zrobić z niepotrzebnym już drzewkiem? Czy można legalnie spalić choinkę w swoim ogrodzie? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.
Z tego artykułu dowiesz się:
Złamanie przepisów może słono kosztować
Masz własny ogródek? Możesz rozdrobnić w nim choinkę po świętach. Odetnij gałązki i potnij pień na mniejsze części. Czy wykorzystać ją możesz następnie do palenia? Przepisy w Polsce dotyczące spalania odpadów na otwartym powietrzu (w tym drewna) są uregulowane prawnie.
Zgodnie z art. 144 Kodeksu cywilnego spalanie odpadów jest zabronione, jeśli będzie to uciążliwie oddziaływać na sąsiednie nieruchomości. Poza tym według art. 30 Ustawy o odpadach nie można spalać i przetwarzać odpadów w żaden inny sposób poza przeznaczonymi do tego urządzeniami i instalacjami.
Chcesz spalić choinkę w ogrodzie? Wcześniej koniecznie zapoznaj się z regulacjami lokalnymi. Niektóre gminy w Polsce wprowadziły całkowity zakaz spalania odpadów – w tym organicznych. Wynika to z dążenia do poprawy jakości powietrza i walki z problemem smogu. Złamanie przepisów może skutkować mandatem w wysokości od 500 zł do nawet 5000 zł, jeśli sprawa trafi do sądu.
Dlaczego nie palić choinki, a lepiej ją przesadzić?
Choinki lepiej nie palić ani w ogrodzie, ani w domu. Mimo że wydaje się to błyskawiczny sposób na utylizację świątecznego drzewka, nie jest to polecane z uwagi na m.in.:
- Emisję zanieczyszczeń – w procesie spalania do atmosfery ulatniają się szkodliwe substancje, np. drobne cząsteczki pyłów i tlenki węgla. Poza tym gałęzie iglaków zawierają dużo żywicy, co podczas spalania doprowadzić może do osadzenia się sadzy w kominie.
- Ryzyko pożaru – palenie choinki przeprowadzone w nieodpowiedni sposób grozi niekontrolowanym rozprzestrzenieniem się ognia.
- Kłótnie z sąsiadami – choinka potrafi się mocno dymić, co może być uciążliwe dla twoich sąsiadów. Nie rób tego, aby nie narazić się na konflikt z nimi.
Przechowywałeś choinkę w donicy? Jeśli jej korzenie pozostały zdrowe, zamiast palić drzewko, przesadź je do ogrodu. Ten ekologiczny sposób pozwoli cieszyć się choinką przez wiele kolejnych lat. Aby przesadzić choinkę, wykonaj poniższe kroki:
- Sprawdź kondycję korzeni – choinka z mocno przyciętymi korzeniami może nie przetrwać w ogrodzie.
- Znajdź miejsce dla choinki – drzewko musi mieć wystarczająco dużo miejsca do wzrostu, a także dostęp do światła.
- Wykop dół – powinien być dwa razy większy od bryły korzeniowej choinki. Dno wyłóż warstwą kompostu, aby wzbogacić glebę w składniki odżywcze.
- Posadź choinkę – w tym celu delikatnie wyjmij ją z donicy, a następnie umieść w wykopanym dole. Zasyp ziemią i lekko ugnieć.
- Zadbaj o podlewanie – podlej choinkę po posadzeniu, najlepiej dość obficie. Regularnie nawilżaj glebę, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po przesadzeniu.
Alternatywne sposoby utylizacji choinki po świętach
Warto postawić na bardziej ekologiczne metody utylizacji choinki, takie jak:
- PSZOK – takie punkty przyjmują naturalne choinki, które przetwarzane są na biomasę lub kompost.
- Zbiórki choinek – wiele miast organizuje specjalne zbiórki świątecznych drzewek, które następnie są recyklingowane.
- Pokarm / zabawki – niektóre ogrody zoologiczne chętnie przyjmują choinki jako pokarm lub zabawki dla zwierząt.
- Ozdoby – z gałęzi choinki stworzyć można ozdoby do ogrodu, ale też np. karmniki dla ptaków.
- Ocieplenie – gałęziami świerkowymi lub sosnowymi ocieplić mona grządki i rabaty w ogrodzie.
- Kompostowanie – choinka może zostać rozdrobniona, po czym wykorzystana jako materiał na kompost. Rozdrobnione gałązki świetnie sprawdzają się również jako ściółka w ogrodzie.
Sprawdź także: 5 ważnych zasad, jak zrobić domowy kompostownik