Czy można strzelać z wiatrówki na podwórku?
Strzelanie z wiatrówki na podwórku regulowane jest przez różne przepisy prawne, które różnią się w zależności od kraju lub regionu. W Polsce obowiązują konkretne zasady dotyczące używania wiatrówek. Czy można strzelać z wiatrówki na podwórku? Przeczytaj.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy strzelanie z wiatrówki jest zgodne z prawem?
Wiatrówka nie wymaga rejestracji. Przepisy ustawy o broni i amunicji nie regulują kwestii strzelania z niej. Używanie wiatrówki jest zgodne z prawem i nie trzeba mieć na to pozwolenia. Od 1999 roku Polskie prawo nie traktuje wiatrówek poniżej 17J jako broni pneumatycznej. Nie ma więc podstaw czy ograniczeń prawnych do korzystania z nich. Nie oznacza to oczywiście, że można strzelać gdziekolwiek, celując, do kogo popadnie. Strzelanie z wiatrówki polega prawu ogólnemu, o czym nie można zapominać.
Jeśli moc wiatrówki przekracza moc kinetyczną 17J, taki model trzeba już zarejestrować. Aby używać wiatrówki o mocy wyższej niż 17J, trzeba mieć też ukończone 18 lat i zarejestrować broń. Warto dodać, że w Polsce nie ma ustanowionego konkretnego przepisu dotyczącego minimalnego wieku, jaki wymagany jest, aby móc strzelać z wiatrówki o mocy mniejszej niż 17J.
Gdzie dozwolone jest strzelanie z wiatrówki?
W świetle prawa strzelanie z wiatrówki nie bardzo różni się od strzelania z procy. Mimo to nie można strzelać nią wszędzie, gdzie tylko ma się ochotę. Szukając miejsca do treningu, należy przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie zarówno własnym, jak i osób znajdujących się w pobliżu. Miejsce do strzelania z wiatrówki powinno być odosobnione. Nie mogą więc przechodzić tam przypadkowi ludzie. Nie powinny też przejeżdżać żadne pojazdy. O czym jeszcze warto pamiętać, szukając odpowiedniego miejsca?
- Podczas strzelania nie można stwarzać zagrożenia dla zdrowia i życia zarówno ludzi, jak i zwierząt.
- Dobrym miejscem mogą być lasy, łąki i pola. Trzeba jednak zweryfikować, czy wybrane miejsce nie jest czyjąś własnością. Jeśli właściciel da ci pozwolenie na używanie tam wiatrówki, warto zadbać o odpowiednią umowę, gdyby ktoś miał wątpliwości co do twojej obecności na danym terenie.
- Śrut po strzelaniu należy dokładnie posprzątać. Przydadzą się do tego m.in. kulochwyty.
- Przed rozpoczęciem strzelania dokładnie rozejrzyj się w terenie. Sprawdź, co znajduje się zarówno przed, jak i za twoim celem.
- W lesie należy dbać o bezpieczeństwo jeszcze uważniej niż w terenie otwartym. Musisz pilnować tego, aby żaden człowiek nie pojawił się na linii strzału. Pomiędzy drzewami mogą przechadzać się zwierzęta lub ludzie, więc nie strzelaj w ich stronę.
- Dobrym wyborem może być miejsce, gdzie za celem strzału znajduje się np. wzniesienie lub nasyp.
Jeśli strzelasz z wiatrówki np. w lesie, powinieneś mieć przy sobie dowód tożsamości. Najlepiej mieć ze sobą również dowód zakupu wiatrówki. Nie chcesz spacerować z wiatrówką przez las? Zawsze możesz udać się na strzelnicę. Musisz jedynie pamiętać o tym, że trzeba zapłacić za wejście i wykorzystywanie m.in. profesjonalnie przygotowanego toru. Warto jednak udać się na strzelnicę, ponieważ zmniejsza się tam ryzyko niebezpiecznych sytuacji. Istnieje też możliwość dokupienia amunicji na miejscu lub przetestowania innych wiatrówek.
Strzelanie z wiatrówki na podwórku – czy można to robić?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy z wiatrówki można strzelać na własnym podwórku. Owszem, jest to możliwe, jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim śrut nie może przedostać się poza obręb posesji. Nie można też zapominać o konieczności zadbania o bezpieczeństwo osób postronnych i zwierząt. Aby strzelać możliwie bezpiecznie, możesz stworzyć np. przydomową strzelnicę.
W zależności od rodzaju posiadanej wiatrówki wybierz odpowiednie miejsce do strzelania. Jeśli masz krótką broń, teren o wielkości 5 x 10 m powinien być wystarczający. Jeśli używasz długiej wiatrówki, przestrzeń na strzelnicę powinna być znacznie większa (nawet do 100 m). Zadbaj o zabezpieczenie obszaru za celem, zamontuj tarcze i… rozpocznij trening.