Czy można wziąć L4 na wypalenie zawodowe? Zobacz, co mówią przepisy
Wypalenie zawodowe jest problemem, który dotyczy wielu z nas. Żyjemy intensywnie i dużo pracujemy, w związku z czym często wdziera się stres. Nadmiar obowiązków potrafi być przytłaczający. Czy w przypadku wypalenia zawodowego można liczyć na zwolnienie lekarskie? Sprawdzamy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wypalenie zawodowe a człowiek
Wypalenie zawodowe jest nieodłącznym towarzyszem dzisiejszych czasów. Przez rosnące oczekiwania i przesyt obowiązków coraz bardziej się stresujemy. Niestety, może to spowodować, że stracimy zapał, chęci i serce do pracy. Informacje zamieszczone na rodzinaipraca.gov.pl wskazują jednoznacznie, że wypalenie zawodowe jest odpowiedzią organizmu na długotrwale nasilony stres. Jego powody to codzienna, rutynowa praca i nadmiar zadań. Jeśli poddajemy organizm ciężkim próbom, ciało bardzo na tym cierpi. Dlatego tak często mówi się w mediach o konieczności zachowania balansu między pracą a życiem prywatnym. Sprawdź domowe metody na zdrowy, głęboki sen.
Organizm szybko się przemęcza, zwłaszcza gdy obowiązki są trudne oraz wyczerpujące. Czynnikiem stresogennym są zadania monotonne i nużące, które wykonuje się każdego dnia. Niestety, stres w pracy często przenosimy również na płaszczyznę domową. Nerwy przechodzą wówczas na bliskich i relacje z domownikami. Wszystkie złe emocje skumulowane w pracy wybuchają niekiedy z wielkim impetem właśnie w zaciszu mieszkania. Wypalenie zawodowe pojawić się może na każdym etapie życia – bez względu na wiek czy rodzaj pracy. Dotyczyć może młodego człowieka „raczkującego” w pracy, ale i doświadczonego pracownika z imponującym stażem. Jak mówi lek. Waldemar Kryszkowski w rozmowie z Medonetem, najwięcej pacjentów w gabinetach psychiatrów ma zaburzenia lękowe i z grupy depresji. Wypalenie zawodowe jest równie często przewijającym się tam problemem.
Czy to wypalenie? Objawy świadczące o wypaleniu zawodowym
Osoby zmagające się z wypaleniem zawodowym mogą mieć różne objawy współtowarzyszące. Wśród nich wyróżniamy wyczerpanie emocjonalne i psychofizyczne. Wymienić można m.in. poczucie braku sensu i zmęczenie, a także ogólną niechęć do rozmaitych aktywności. Czynnikiem mogącym świadczyć o wypaleniu zawodowym jest również depersonalizacja. Do niej zaliczyć można następujące objawy:
- Niechęć do nawiązywania i podtrzymywania kontaktów z innymi ludźmi.
- Deprymowanie innych i podważanie ich np. umiejętności lub wartości.
Jeszcze jednym objawem mogącym świadczyć o wypaleniu zawodowym jest obniżone poczucie dokonań. Wówczas nie odczuwa się radości z sukcesu, a także nieadekwatnie ocenia swoje zasługi – nawet gdy są duże.
Czy mamy prawo do zwolnienia L4?
Przepisy wciąż idą z duchem czasu. Tak więc wypalenie zawodowe zaczęło być postrzegane jako problem dzisiejszych czasów, który dotyczy ludzi w różnym wieku i na różnych stanowiskach. Wypalenie zawodowe ustanowiono syndromem, który ma realny wpływ na zdrowie fizyczne oraz psychiczne człowieka. Poważnych objawów, które wymieniliśmy wyżej, nie powinno się bagatelizować. Stres jest bowiem jednym z najbardziej wyniszczających czynników współczesnego świata. Zignorowany, może doprowadzić do zaburzeń takich jak:
- nerwica,
- depersonalizacja,
- stany lękowe,
Jedynym skutecznym lekarstwem najczęściej okazuje się odpoczynek od pracy. Nowy rząd wciąż wprowadza zmiany, jeśli chodzi o zwolnienie lekarskie. Wypalenie zawodowe kwalifikuje się pod zwolnienie chorobowe – jednak nie jako osobna jednostka chorobowa. Prawniczka rozmawiająca z Medonetem, Patrycja Pieszczek-Bober, uzasadnia tę kwestię dość jasno.
Według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-11 nie traktuje się wypalnia jako choroby, ale syndrom wpływający na stan zdrowia (kod QD85). Wypalenie zawodowe podciąga się pod czynniki, takie jak warunki zatrudnienia lub problemy związane z bezrobociem. Wypalenie zawodowe ma zatem realny wpływ na nasz stan zdrowia – jednak wyłącznie jako syndrom, a nie jednostka chorobowa. Patrycja Pieszczek-Bober podkreśla, że w związku z tym wypalenie zawodowe nie powinno być podstawą do wystawienia zwolnienia L4. Sprawdź, dlaczego pokolenie Z nie ma łatwego życia.
Czy możemy więc wziąć urlop, jeśli dopadło nas wypalenie zawodowe? Samo stwierdzenie syndromu wypalenia nie powinno być uznane za podstawę do wystawienia zwolnienia. Tak samo, jak nie wystawia się L4 w związku z problemem bezrobocia. Jeśli wypalenie zawodowe towarzyszy jednak innej jednostce chorobowej, która jest podstawą wystawienia zwolnienia, wówczas L4 jak najbardziej przysługuje takiej osobie.
Źródła:
- https://www.medonet.pl/biznes-system-i-zdrowie,czy-bedzie-l4-na-wypalenie-zawodowe--prawniczka-tlumaczy--jak-to-dziala,artykul,71043269.html
- https://www.rodzinaipraca.gov.pl/dla-pracownika/porady-i-informacje-praktyczne/czy-grozi-ci-wypalenie-zawodowe/