Czy można zmusić sąsiada do wycięcia drzewa, które nam zagraża? Sprawdzamy, co mówią przepisy
Drzewa mogą być nie tylko ozdobą posesji, ale też zagrożeniem dla zdrowia, życia lub mienia. Bywają okoliczności, gdy drzewa znajdujące się na granicy dwóch posesji stanowią poważne niebezpieczeństwo. Czy można zmusić sąsiada do ich wycięcia? Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kiedy drzewo stwarza zagrożenie?
Istnieje mnóstwo przesłanek do nakazania wycinki drzewa lub jego gałęzi – takiego, które znajduje się na granicy dwóch działek. Do najczęstszych należy zacienienie działki przez roślinność sąsiada. Wyciąć drzewo za płotem powinno się również, jeśli istnieje zagrożenie, że budynki na naszej posesji zostaną przez nie uszkodzone. Powodem do wycinki może być również wyjałowienie ziemi przez drzewo, które nie pozwala na uprawę roślin na naszym terenie.
Kiedy jeszcze drzewo sąsiada może stwarzać zagrożenie? Wśród realnie zagrażających drzew możemy wymienić m.in.:
- Uschnięte lub chore, które można łatwo przewrócić lub złamać.
- Nieprawidłowo posadzone np. zbyt blisko naszego domu lub instalacji.
- Których gałęzie wchodzą na nasz dach, okna lub inne elementy budynku.
- Które mogą spowodować szkody w wyniku m.in. silnego wiatru.
We wszystkich wymienionych przypadkach usunięcie drzewa może być konieczne, aby zapobiec przyszłym szkodom. Czy można jednak zmusić sąsiada do wycięcia niebezpiecznego drzewa? Działania podejmowane w celu zabezpieczenia posesji muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami prawa.
Czy można zmusić sąsiada, aby wyciął drzewo?
Najlepszym rozwiązaniem jest poprosić sąsiada, aby wyciął drzewo, które stwarza nam zagrożenie. Czasami jednak nie wszystko da się załatwić uprzejmością. Jeśli masz upartego sąsiada, który nie chce polubownie pozbyć się roślinności, warto wesprzeć się Kodeksem cywilnym. Reguluje on sprawy pomiędzy osobami fizycznymi. Zgodnie z tym kodeksem jako właściciel posesji możesz domagać się pozbycia problemu, jakim jest drzewo.
Zwróć uwagę na art. 144 Kodeksu cywilnego. Mówi on o zakazie immisji, czyli wykonywania działań, które mogłyby zakłócać korzystanie z nieruchomości znajdujących się w sąsiedztwie. W przypadku drzewa wchodzącego na twoją działkę musi ono negatywnie na nią oddziaływać lub realnie zagrażać, aby wesprzeć się prawem w celu usunięcia rośliny.
Kolejny ważny punkt to art. 150 Kodeksu cywilnego. Umożliwia on pozbycie się gałęzi drzewa wchodzących na twój teren. Nie możesz jednak zrobić tego bez uprzedniego poinformowania sąsiada. Należy wyznaczyć mu odpowiedni termin na usunięcie zagrożenia. Informację powinno się udokumentować, najlepiej w formie pisemnej. Jeśli sąsiad nie będzie reagować, możesz przystąpić do przycięcia drzewa i zebrać jedynie te części, które przechodzą na twoją działkę.
Należy podjąć bardziej radykalne działania, jeśli wymaga tego sytuacja (np. drzewo jest bliskie przewrócenia się na twoją posesję). Co zrobić w takiej sytuacji? Istnieją dwa rozwiązania:
- Możesz zgłosić problem do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który może nakazać sąsiadowi usunięcie drzewa po dokonaniu kontroli. Nie zawsze w drodze decyzji administracyjnej sąsiad będzie musiał całkiem pozbyć się rośliny. Niekiedy nałożony może zostać obowiązek pozbycia się jedynie wystających gałęzi.
- Możesz skierować sprawę na drogę sądową poprzez wytoczenie pozwu przeciwko sąsiadowi. Sąd może np. nakazać przycięcie drzewa lub jego całkowite usunięcie. Może też jednak oddalić powództwo, jeśli uzna je za niesłuszne.
Jeśli drzewo przewróci się na twoją działkę, możesz dochodzić odszkodowania od sąsiada. Warto dokładnie udokumentować sprawę oraz mieć dowody w postaci np. wcześniejszych zgłoszeń, jakie zostały dokonane w sprawie drzewa zagrażającemu twojej posesji. Warto mieć również wszelkie wezwania wysyłane do sąsiada w celu usunięcia drzewa. Wszystkie dokumenty tego typu pomogą w wykazaniu winy sąsiada przed Sądem.
Co zrobić z gałęziami drzewa sąsiada wystającymi na twoją działkę?
Kwestia gałęzi drzewa sąsiada wystających na naszą działkę jest uregulowana prawnie. W tym przypadku znów powołać się możesz na art. 150 Kodeksu cywilnego. Jako właściciel ziemi możesz usunąć gałęzie lub korzenie drzewa sąsiada, jeśli wkraczają na twój teren. Stosuj się poniższych zasad, aby zrobić to zgodnie z prawem.
- Poinformuj sąsiada o problemie. To wymóg prawny, który umożliwia mu samodzielne rozwiązanie sytuacji. Komunikat najlepiej przekazać w formie pisemnej, z zachowaniem kopii dla siebie.
- Daj sąsiadowi czas na usunięcie gałęzi. Najlepiej wyznaczyć konkretny, realny termin dostosowany do pory roku, okoliczności i możliwości.
- Jeśli sąsiad nie zareaguje w czasie, możesz przyciąć jedynie te gałęzie, które rzeczywiście wkraczają na twoją działkę.
- Obcinając gałęzie drzewa sąsiada, działaj tak, aby nie uszkodzić rośliny. Jeśli z twojej winy jego drzewo zachoruje, może to doprowadzić do konsekwencji prawnych.
- Po przycięciu gałęzi odpady będą należeć do ciebie. Możesz wykorzystać je na kompost, do ogrzewania lub w zupełnie inny sposób – zgodny jednak z lokalnymi przepisami dotyczącymi utylizacji odpadów.