Czy noszenie koszulek z napisem „Policja”, „ABW” lub „CBŚ” jest legalne?
Myślisz, że t-shirt z napisem „Policja” jest zwyczajnym elementem garderoby, który może być noszony przez każdego z nas? Niestety, takie przekonanie wielokrotnie narażało Polaków na dotkliwe kary finansowe, a czasem wpędzało ich w jeszcze większe kłopoty. Zobacz, dlaczego nie powinniśmy nosić ubrań sugerujących przynależność do służb policyjnych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy możesz bezkarnie nosić ubrania z napisem „Policja”, „ABW” lub „CBŚ”?
W internecie aż roi się od koszulek, bluz i innych części garderoby z wyraźnym napisem „Policja”, „ABW” itp. Kupno i noszenie takiego ubrania może wydawać się zabawnym sposobem na wyrażenie swojej osobowości lub urozmaicenie codziennego stylu, jednak te z pozoru niewinne zabawy z modą mogą nadwerężyć nasz budżet i narazić nas na niepotrzebny stres. Problem polega na tym, że za noszenie takiej koszulki w miejscu publicznym możemy dostać spory mandat.
Wystarczy zapoznać się z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 maja 2004, z którego jasno wynika, że używanie munduru policyjnego lub jego części przez osoby do tego nieuprawnione jest surowo zakazane. Zgodnie z obowiązującym prawem, obywatele niebędący policjantami nie mogą używać mundurów nawet wtedy, gdy zostaną one pozbawione charakterystycznych elementów oraz odznak. Nie tylko policyjny mundur może ściągnąć na nas kłopoty – zakazane jest także noszenie części garderoby wchodzących w skład ubioru funkcjonariusza, na przykład:
- bluzy,
- spodni ćwiczebnych,
- sportowej czapki,
- koszulki z krótkim rękawem i napisem „policja”.
Należy pamiętać, o tym, że nazwa „policja” przysługuje wyłącznie umundurowanej i uzbrojonej formacji służącej społeczeństwu oraz przeznaczonej do ochrony bezpieczeństwa ludzi, a także do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Nawet jeśli zakładamy koszulkę z takim napisem w ramach żartu, to funkcjonariusze mogą nałożyć na nas mandat karny.
Kiedy zakładanie koszulki z napisem „Policja” jest traktowane jak przestępstwo?
Najsurowsze kary grożą obywatelom, którzy celowo wprowadzają otoczenie w błąd co do swojego tytułu, chcąc uzyskać na drodze takiego działania korzyści majątkowe. Oznacza to, że osoby, które próbują podszywać się pod funkcjonariusza, zakładając koszulkę napisem „Policja”, najprawdopodobniej poniosą bolesne konsekwencje swoich czynów. Wszelkie próby podawania się za policjanta narażają nas na otrzymanie mandatu, a w skrajnych przypadkach mogą skończyć się pobytem w więzieniu. Artykuł 286 ustawy Kodeks Karny stanowi, że kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu, lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności.
Nie tylko noszenie koszulki z napisem „Policja” może nas narazić na dodatkowe koszty. Surowe kary są nakładane także na osoby, które wytwarzają, publicznie rozpowszechniają, używają albo noszą godła, chorągwie i inne odznaki, czy też mundury, co do których został wydany zakaz. W przypadku popełnienia wykroczenia sąd orzeknie przepadek tych przedmiotów oraz przyborów wykorzystywanych do ich produkcji (na przykład pieczęci, stempli, czy papieru wizytowego).
Jakie kary grożą za bezprawne noszenie ubrań policyjnych?
Co nam grozi, jeśli zostaniemy przyłapani na noszeniu koszulki z napisem „Policja”? Artykuł 61 § 1 ustawy Kodeks wykroczeń mówi, że kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój lub mundur, do których nie ma prawa, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany. Zgodnie z tym przepisem, noszenie ubrań sugerujących przynależność do policji wprowadza otoczenie w błąd – nie ma znaczenia, czy rzeczywiście chcieliśmy podszywać się pod policjanta, czy założenie koszulki z napisem miało być jedynie niewinnym żartem.
Najpoważniejsze konsekwencje czekają osoby, które wykorzystywały elementy munduru policyjnego do czerpania korzyści majątkowych. Takie działanie może zostać uznane za przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności na okres od 6 miesięcy do 8 lat. Jeżeli wykorzystujemy koszulkę z napisem „policja”, by bezprawnie wykonywać czynności związane z tą funkcją, narażamy się na karę grzywny, ograniczenia lub pobawienia wolności do jednego roku.