Czy policja może wykorzystać Facebooka lub Instagram w śledztwie?
Era social mediów rozwija się w najlepsze. Publikujemy tam już sporo prywatnych informacji, chcąc się dzielić w ten sposób swoim życiem z węższą lub szerszą grupą odbiorców. Warto jednak mieć na uwadze to, czy nasze profile społecznościowe mogą być wykorzystywane w policyjnym śledztwie. Nie każdy z nas jest świadomy tego, że takie informacje mogą być wykorzystane przez odpowiednie służby.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rodzaje wywiadu policyjnego
Służby policyjne w celu pozyskania potrzebnych informacji w prowadzonym śledztwie, posługuje się 3 rodzajami wywiadu. Każdy z tych typów ma odmienną charakterystykę, a informacje są pozyskiwane w zupełnie inny sposób. Warto mieć na uwadze, że każdy z tych sposobów pozyskiwania cennych wiadomości odbywa się zgodnie z prawem. Właśnie z tego powodu nie będziemy mogli zarzucić Policji tego, że na przykład dla dobra śledztwa, wykorzystała nasze profile społecznościowe.
Policja, może posłużyć się zbieraniem informacji w ramach:
- Wywiadu białego - najprościej tłumacząc, wywiad biały przeprowadza się na podstawie ogólnodostępnych informacji. Taki wywiad może być zbierany również przez biura detektywistyczne, które posiadają odpowiednie zezwolenia. W tym celu wykorzystuje się m.in. media społecznościowe, Internet, telewizję, prasę, ogólnodostępne archiwa, czy też rejestry o charakterze państwowym na temat działalności gospodarczej, Ksiąg Wieczystych, czy też Krajowym Rejestrze Sądowym.
- Wywiadu szarego - jest to wywiad przeprowadzany wyłącznie przez służby policyjne. W przypadku biur detektywistycznych, na etapie wywiadu szarego, może być już często łamane prawo. Informacje dla wywiadu szarego są pozyskiwane na podstawie obserwacji miejsc lub określonych osób, przeprowadzenia analizy kryminalnej, czy też wejścia do środowiska, w którym można znaleźć poszlaki popełnionego przestępstwa.
- Wywiadu czarnego - w przypadku wywiadu czarnego, mamy do czynienia z działaniami podejmowanymi wyłącznie przez dedykowane jednostki policyjne. Natomiast mowa o działaniach, które są nielegalnie wykonywane przez biura detektywistyczne. W tym przypadku zakładane są podsłuchy, w grę wchodzi śledzenie, czy też łamanie haseł, aby dostać się do tajnych informacji. Takie działanie jest niejawne, i jeżeli jest wykonywane przez inne jednostki, niż dedykowane służby policyjne, wtedy mowa o nielegalnych czynnościach.
Informacje w sieci podane na tacy
Dzieląc się życiem prywatnym w Internecie, a szczególnie w Social Mediach, musimy się liczyć z tym, że takie informacje mogą trafiać dokładnie do każdego. Tak samo my, możemy w ciągu dłuższej lub nawet coraz częściej krótszej chwili, wyczytać wiele informacji o znajomych lub zupełnie obcych nam osobach. W tym celu wystarczy zrobić nieduży research, dzięki któremu dowiemy się podstawowych informacji o wykształceniu, wykonywanym zawodzie, rodzinie, czy też zainteresowaniach danej osoby.
Tak samo Policja może w ramach białego wywiadu zebrać całkiem sporo informacji na temat osoby, która jest objęta śledztwem lub też ma pomóc w dochodzeniu. I nie chodzi tylko o jej życie zawodowe lub prywatne, ale także o pewne powiązania, które pomogą dotrzeć do innych poszlak lub dowodów. W końcu w Social Mediach widoczne są również powiązania z konkretnymi osobami, firmami lub instytucjami.
Nie bez znaczenia są także zdjęcia, które są udostępniane na profilach społecznościowych lub też w innych miejscach w Internecie. I nie chodzi tylko o to, co znajduje się na tych zdjęciach, ale również o okoliczności, miejsca, czy też daty ich wykonania. Przy obecnej technologii nie ma żadnego problemu, aby dotrzeć nawet do informacji, czy zdjęcie przeszło graficzną obróbkę, a także, jakim aparatem lub telefonem zostało zrobione. To pozwala na przykład ustalić, czy dana osoba na konkretną datę ma alibi, czy też pozwala dotrzeć, co w danym czasie rzeczywiście robiła.
Biały wywiad policyjny a przepisy prawne
Pojawia się pytanie, czy aby na pewno takie poszukiwania informacji wykorzystując czyjeś prywatne profile społecznościowe na przykład na Facebooku, czy też Instagramie, jest w pełni legalne. Okazuje się, że nawet znajdują się odpowiednie przepisy, które to potwierdzają. Mowa jest o art. 14 ust. 1 ustawy o Policji mówiąca: “w granicach swych zadań Policja wykonuje czynności operacyjno-rozpoznawcze, dochodzeniowo-śledcze i administracyjno-porządkowe.”
Rzeczywiście nie ma skonkretyzowanych platform, czy też źródeł, z których można czerpać informacje w ramach białego wywiadu. Jednak przyjęte jest, że dopóki takie informacje są ogólnodostępne, to rzeczywiście nie ma w tym niczego nielegalnego. Warto mieć również na uwadze to, że biały wywiad najczęściej jest pierwszym etapem w pozyskiwaniu cennych informacji, które mogą być wykorzystane w dalszych czynnościach kryminalistycznych. Należy pamiętać koniecznie o tym, że biały wywiad może odbywać się nie tylko w świecie wirtualnym, ale również w rzeczywistym.
Źródła:
- https://kruczek.pl/bialy-wywiad/