Czy przy piecu gazowym trzeba czyścić komin? Czy przegląd kominiarski jest konieczny?
Posiadanie własnego domu to wiele korzyści i benefitów, ale także szereg wynikających z przepisów prawa obowiązków. Jednym z nich jest konieczność dokonywania bieżących przeglądów kominiarskich. Osoby mające w swoich domach instalacje gazowe zastanawiają się przy tym czasem, czy ten niezbyt przyjemny obowiązek ich również dotyczy. W niniejszym artykule wyjaśniamy tę wątpliwość, wskazując nie tylko na praktyczne aspekty tego zagadnienia, ale przede wszystkim przepisy, z których wynika obowiązek regularnego sprawdzania i czyszczenia komina. Zapraszamy do lektury.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego czyszczenie komina jest tak ważne?
Zanim opowiemy o przepisach, wskażmy najpierw na to, jak regularne sprawdzanie oraz czyszczenie komina wpływa na nasze bezpieczeństwo.
Czyszczenie komina i dokonywanie jego przeglądów to absolutna podstawa w zapobieganiu wielu naprawdę poważnym zagrożeniom, które mogą wystąpić w następstwie zaniedbanego, zapchanego i brudnego komina. Takie środowisko może bowiem zwiększać ryzyko wystąpienia groźnych dla naszego zdrowia i życia sytuacji, takich jak:
- zatrucie czadem (czyli tlenkiem węgla),
- pożary,
- awarie systemu grzewczego.
Regularne kontrole komina są więc kluczowe, aby prawdopodobieństwo wystąpienia tego typu zagrożeń zminimalizować tak bardzo, jak to tylko możliwe.
Przegląd kominiarski przy piecu gazowym a przepisy prawa
Znamy już praktyczne aspekty dotyczące regularnego sprawdzania stanu komina i jego czyszczenia. Mamy nadzieję, że są one wystarczająco przekonujące do tego, aby o sprawy te w swoim domu faktycznie na bieżąco dbać.
Jak jednak kwestię przeglądów kominiarskich, także przy posiadanym piecu gazowym, traktują przepisy obowiązującego prawa?
Polski ustawodawca obowiązek dokonywania corocznego przeglądu kominiarskiego zawarł w art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c. Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Przepis ten ma następujące brzmienie:
„Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli: okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego: (…) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych)”.
Powyższe oznacza, że każdy właściciel domu, bez względu na sposób, w jaki dom ten ogrzewa, ma obowiązek przynajmniej raz w roku zlecić osobie z odpowiednimi uprawnieniami wykonanie przeglądu kominiarskiego, który zakończy się wydaniem stosownego poświadczenia o przeprowadzonej kontroli.
To ten właśnie dokument może być kluczowy dla wypłaty ewentualnego odszkodowania przy zajściu wszelkiego rodzaju nieszczęśliwych wypadków (w tym przede wszystkim pożarów).
Warto jednak zauważyć, że polski ustawodawca w przepisach nie zawarł przy tym żadnej dotkliwej kary za nieprzeprowadzenie corocznego przeglądu przewodów kominowych. Obowiązek ten, pomimo więc, że wprost wynika z przepisów prawa, nie jest obarczony żadną sankcją w razie jego niewypełnienia.
Jedyną potencjalną konsekwencją są tu możliwe problemy z firmami ubezpieczeniowymi, które mogą odmówić wypłaty odszkodowania w przypadku szkody domu, przy którym nie było przeprowadzonych obowiązkowych przeglądów kominiarskich. Nawet jeżeli brak przeglądu nie będzie wiązał się natomiast z odmową wypłaty pieniędzy, to z pewnością cały proces ubezpieczeniowy znacząco wydłuży i bardzo prawdopodobne, że spowoduje także konieczność dopełnienia dodatkowych formalności.
Podsumowanie: Przeglądy kominiarskie a piec gazowy
Przeglądy kominiarskie są nieodłącznym elementem dbałości o bezpieczeństwo oraz efektywność systemów grzewczych w domach jednorodzinnych. Niezależnie od przyjmowanego sposobu ogrzewania domu, regularne kontrole i czyszczenie kominów są przy tym niezbędne, aby spełnić wszystkie obowiązujące w Polsce wymagania prawne i ubezpieczeniowe.
Aby zapewnić bezpieczne, komfortowe i w pełni legalne korzystanie z systemu grzewczego przez cały sezon, należy więc pamiętać o regularnych przeglądach oraz czyszczeniu przewodów kominowych, także wtedy, gdy mamy piec gazowy.