Czy świadek ma prawo do kopii protokołu przesłuchania?
Stawienie się na komendzie w charakterze świadka może być bardzo stresujące. Nic dziwnego, że część osób biorących udział w przesłuchaniu tuż po zakończeniu czynności całkowicie zapomina treść swoich zeznań. Czy osoba będąca stroną postępowania może zażądać udostępnienia kopii protokołu przesłuchania?
Z tego artykułu dowiesz się:
Co powinien zawierać protokół z przesłuchania świadka?
Zgodnie z art. 177 § 1 kodeksu karnego, każda osoba, która jest wezwana na komendę w charakterze świadka, ma obowiązek stawić się we wskazanym miejscu i porze w celu złożenia zeznań. Podczas przesłuchania przygotowuje się specjalny protokół, który odgrywa ważną rolę w procesie rozwiązywania danej sprawy. Prawidłowo sporządzony protokół z przeprowadzanych czynności powinien zawierać:
- oznaczenie przesłuchania, wskazanie czasu i miejsca spotkania oraz uczestniczących w nim osób,
- dokładny przebieg czynności, a także wnioski i oświadczenia składane przez jej uczestników,
- wskazanie czynności, postanowień i zarządzeń wydanych w trakcie przesłuchania,
- stwierdzenie innych okoliczności dotyczących przebiegu czynności, o ile jest to konieczne.
Protokół przesłuchania jest sporządzany z należytą dokładnością, co oznacza, że protokolant nie powinien pomijać żadnych istotnych czynności, a wszystkie wnioski, zeznania itp. są opisywanie w sposób jak najbardziej szczegółowy. Osoba występująca na przesłuchaniu w charakterze świadka może zażądać, aby w protokole zamieszczono z pełną dokładnością wszystkie informacje dotyczące jej interesów. Każdy świadek ma prawo do wysłuchania fragmentów swoich wypowiedzi, które zostały umieszczone w protokole.
Kopia protokołu przesłuchania – kto może ją otrzymać?
Art. 156 § 5 kodeksu postępowania karnego wskazuje, że jeśli ustawa nie stanowi inaczej, to strony, obrońcy, pełnomocnicy i przedstawiciele ustawowi biorący udział w postępowaniu będą mieć dostęp do akt, sporządzania odpisów lub kserokopii albo odpłatnego otrzymania tych dokumentów tylko za zgodą podmiotu prowadzącego postępowanie, czyli policji albo prokuratora. Jeżeli osoba żądająca dostępu do protokołu przesłuchania jest stroną w postępowaniu, które trafiło już na ścieżkę sądową, to otrzyma ona odpis przesłuchania z sądu. Zawiadamiający niebędący stroną postępowania, również może odebrać taki dokument, o ile otrzyma on zezwolenie od prezesa sądu.
Świadek powinien pamiętać o tym, że nie wolno mu samodzielnie nagrywać przesłuchania – takie działanie mogłoby zagrażać interesowi postępowania przygotowawczego. Czynności protokołowane w niektórych przypadkach są utrwalane przy pomocy urządzeń zapisujących obraz lub dźwięk, jednak przed rozpoczęciem nagrywania policja musi poinformować świadka oraz inne osoby uczestniczące w czynności, że ich wypowiedzi zostaną zarejestrowane w taki sposób. Świadek będzie mógł ubiegać się o otrzymanie na swój koszt jednej kopii zapisu dźwięku lub obrazu, o ile przesłuchanie nie było elementem postępowania przygotowawczego lub rozprawy odbywającej się z wyłączeniem jawności.
Czy świadek może odmówić podpisania protokołu?
Protokół z przesłuchania powinien zostać podpisany przez wszystkie osoby biorące udział w tej czynności. Zanim do tego dojdzie, konieczne jest odczytanie jego treści oraz uczynienie o tym wzmianki. Podczas podpisywania protokołu każdy uczestnik ma prawo do zgłaszania zastrzeżeń dotyczących treści dokumentu. Wszelkie zarzuty muszą znaleźć się w protokole wraz z oświadczeniem osoby wykonującej czynność protokołowaną.
Osoba przesłuchiwana, której odczytywana jest treść protokołu, może w każdej chwili zażądać wniesienia poprawek albo zdecydować się na doprecyzowanie zeznań. Co powinien zrobić świadek, który nie zgadza się z treścią protokołu przesłuchania? Zgodnie z art. 121 kodeksu postępowania karnego, jeśli osoba uczestnicząca w czynności procesowej odmawia podpisu, przesłuchujący zaznaczają przyczynę jego braku. Świadek może więc odmówić wykonania tej czynności. Jeżeli w treści dokumentu nie pojawi się wzmianka, o której mowa w art. 121 kpk, to protokół nie zostanie odczytany na rozprawie.