Czy to dla działkowców koniec obaw o wysokie kary za wykorzystywanie własnych ujęć wody?
Mamy ważną deklarację Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie: nie będzie radykalnych działań wobec działkowców, którzy korzystają z własnych ujęć wody! Pomimo zapewnień wciąż jednak pozostają przepisy, które dla niektórych użytkowników ROD-ów mogą być w przyszłości źródłem poważnych kłopotów…
Z tego artykułu dowiesz się:
Obecny stan prawny
Przypomnienia wymaga, że według obecnie funkcjonującego stanu prawnego, działkowcy, co do zasady, nie mogą legalnie korzystać z własnych ujęć wody znajdujących się na terenach rodzinnych ogrodów działkowych.
Wynika to z faktu, że w świetle przepisów Ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych działkowcy są tylko użytkownikami gruntów leżących na terytorium rodzinnych ogrodów działkowych, a nie ich formalnymi, prawnymi właścicielami.
To z kolei powoduje, że nie mogą oni korzystać z dobrodziejstwa przepisu ustępu 1 artykułu 33 Ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, który wskazuje, że: „Właścicielowi gruntu przysługuje prawo do zwykłego korzystania z wód stanowiących jego własność oraz z wód podziemnych znajdujących się w jego gruncie”.
W związku z powyższym na działkowcach, którzy korzystają z ręcznych ujęć wody, nie posiadając przy tym specjalnego wodnoprawnego pozwolenia, ciąży ryzyko otrzymania bardzo dotkliwej kary (równoznacznej z mandatem sięgającym 5000 zł, a w skrajnych przypadkach nawet z aresztem!).
Ważna deklaracja
Ryzyko to właśnie istotnie zostało zminimalizowane. Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie po spotkaniu z przedstawicielami Polskiego Związku Działkowców ogłosiła bowiem, że w stosunku do działkowców, którzy korzystają z ręcznych ujęć wody na swoich działkach, nie będą wyciągane żadne, daleko idące konsekwencje.
Spotkanie zaowocowało więc zrozumieniem sytuacji działkowców przez Wody Polskie i niezwykle ważną deklaracją, mogącą uspokoić tysiące osób, które obawiały się dotkliwych kar.
PZD wciąż będzie dążyć do zmian w przepisach
Deklaracje i zapewnienia to jedno. Wciąż najważniejsze są jednak obowiązujące przepisy, które pozostawiają furtkę na stosowanie wysokich kar w stosunku do działkowców, którzy korzystają z własnych ujęć wody.
Polski Związek Działkowców doskonale to rozumie i zapewnia, że o zmianę przepisów będzie dalej walczył. Przedstawia w związku z tym koncepcję nowelizacji Ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, która spotkała się ze zrozumieniem i wstępną gotowością poparcia ze strony PGW Wód Polskich.
Źródła:
- https://kb.pl/aktualnosci/prawo-i-przepisy/masz-ja-na-swojej-dzialce-grozi-ci-grzywna-a-nawet-areszt/
- Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1478 ze zm.)
- Ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1073)
- https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/przelom-w-sprawie-ogrodow-dzialkowych-jest-deklaracja-ale-nie-ma-gwarancji,541989.html