Czy w ogrodzie przydomowym można rozpalić ognisko?
Wiele lat temu, gdy tylko spacerowało się jesienią osiedlami domów jednorodzinnych, z wielu posesji nadciągał dym z palonych liści i gałęzi. Jednak ustawa o odpadach, która została znowelizowana 14 grudnia 2012 roku, stanowczo zakazała palenia ognisk na działce. Warto jednak sprawdzić, czy też zakaz dotyczy wszystkich ognisk, a jeśli nie, to w jakich sytuacjach ognisko w ogrodzie jest legalne.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zakaz palenia liści i gałęzi na działce
Ustawa o odpadach w art. 30 dokładnie mówi o tym, że spalanie odpadów poza instalacjami, które są do tego celu przeznaczone, jest całkowicie zakazane. Warto dodać, że nie jest to takie oczywiste dla gospodarstw domowych, które nie są wyposażone w odpowiednie instalacje, w których mogą spalać odpady roślinne. Rzeczywiście w tym przypadku, teoretycznie przysługuje możliwość palenia ognisk, dzięki którym spalamy liście i gałęzie. Jednak, gdy mamy możliwość wywozu selektywnego, to prawo nie jest aktualne.
W praktyce, o takiej sytuacji decyduje konkretna gmina. Natomiast nie zabrania się kompostowania odpadów roślinnych do własnego użytku. Nie dziwi nas zatem to, że coraz bardziej odchodzi się od palenia tego typu ognisk w ogrodzie, nawet jeżeli przepisy na poziomie samorządowym nam na to pozwalają. W przypadku nielegalnego palenia ogniska w celu pozbycia się odpadów roślinnych należy liczyć się z karą finansową w wysokości do 500 złotych.
Palenie ogniska na działce w celach rekreacyjnych - czy jest legalne?
Co w przypadku, gdy chcemy rozpalić ognisko na swojej działce w celach rekreacyjnych? Jeżeli mamy ochotę posiedzieć przy cieple rozpalonego ognia, a nawet upiec sobie w nim kiełbaski, warto dowiedzieć się, w jakich okolicznościach jest ono legalne, a kiedy niestety nie. Należy pamiętać o tym, że konieczne jest spełnienie pewnych warunków, które zostały zamieszczone m.in. w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
Przepisy jasno definiują, w jakich okolicznościach palenie ogniska jest całkowicie zabronione. Mowa jest nawet o najmniejszym ognisku, bez znaczenia, w jakim celu je zamierzamy rozpalić. Należy zapamiętać, że w tych sytuacjach palenie ogniska jest nielegalne:
- W miejscach, w których może dojść do zapalenia się materiałów palnych lub też obiektów, jakie sąsiadują z potencjalnym miejscem ogniska. Mowa jest tutaj o wypalaniu wierzchniej warstwy gleby i traw.
- W odległości 10 metrów od miejsca omłotów, a także obszarów, na których występują palne płody rolne. Co ciekawe, w tych przypadkach jest surowo zabronione nie tylko palenie ogniska, ale nawet palenie tytoniu, ponieważ grozi to zaprószeniem ognia.
- W lasach oraz w terenach śródleśnych
- W odległości do 100 m od granicy lasów, nawet jeżeli w obrębie tego dystansu znajduje się nasza działka
- Na terenie łąki, wrzosowisk oraz torfowisk
Ognisko bez emisji zanieczyszczeń
Gdy uda nam się spełnić wszystkie powyższe warunki, wydaje się już, że w żaden sposób nie zostaniemy ukarani za rozpalenie ogniska. Okazuje się, że to nadal nie jest takie proste, ponieważ ognisko nie może emitować zanieczyszczeń, które będą przenosić się na sąsiednie posesje.
Mowa jest tutaj o dymie, a także unoszącym się w powietrzu popiele. Zatem nawet gdy rozpalimy niewielkie ognisko, ale będzie ono bardzo dymiło, to niestety możemy spodziewać się kary finansowej w wysokości od 500 zł. Mówi o tym dokładnie art. 145 ust. 1 Kodeksu wykroczeń. Niektóre media, jak Onet podkreślają jednak, że jest to przepis, który może być interpretowany dość indywidualnie przez odpowiednie służby. Dokładnie artykuł ten brzmi “Kto zanieczyszcza lub zaśmieca obszar kolejowy, lub miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 zł.”
Jak bezpiecznie rozpalić ognisko?
Biorąc pod uwagę wszystkie zakazy, w końcu pojawia się pytanie dotyczące tego, jak rozpalić ognisko, aby nie złamać żadnego przepisu. W tym celu należy znaleźć miejsce oddalone od budynku, drzew czy też materiałów łatwopalnych, które będzie najlepiej osłonięte od wiatru. Dobrze jest przygotować specjalny krąg pod ognisko. W tym celu można wykopać odpowiedniej wielkości dołek, który zostanie otoczony kamieniami polnymi lub cegłami.
Zaleca się również, aby w strefie co najmniej pół metra od wyznaczonego okręgu pozbyć się jakiejkolwiek roślinności, nawet jeżeli to murawa. Ponadto dobrze jest wysypać w tej przestrzeni drobny żwir lub kamyczki, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko przeniesienia się ognia. Jeżeli nie mamy głowy do przygotowywania tego typu miejsca na ognisko, możemy skorzystać z gotowego paleniska.
Ważne jest również zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas rozpalania, jak i również gaszenia ogniska. Przede wszystkim nie należy rozpalać ogniska w wietrzny dzień, co niestety często sprzyja temu, że ogień łatwo może się rozprzestrzenić. Ponadto po zakończeniu wspólnego przesiadywania przy ogniu, zawsze należy je dokładnie ugasić, ponieważ nawet pozornie bezpieczny żar może być powodem pożaru.