Czy w prywatnym lesie można wybudować dom?
Marzysz o prywatnym lesie? A może jesteś już właścicielem zalesionej działki? Warto dowiedzieć się, jakie prawa ci przysługują, a także, jakie możesz czerpać bezpośrednie korzyści z posiadania lasu. Sprawdź również, czy możliwe jest wybudowanie w prywatnym lesie domu jednorodzinnego.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy w prywatnym lesie mogę robić, co chcę?
Wiele osób jest zainteresowanych zakupem zalesionej działki, mając nadzieję, że będzie można na nich wybudować dokładnie, to co się chce. Okazuje się jednak, że rzeczywistość jest zupełnie inna. Nawet posiadanie prywatnego lasu podlega przepisom zawartym w ustawie z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. 1991 nr 101 poz. 444).
Warto na samym początku nakreślić, że definicja lasu obejmuje kompleksy spełniające określone wymagania, niezależnie od statusu własności. W związku z tym za las uznawany jest grunt, który posiada zwartą powierzchnię wynoszącą minimum 0,10 ha. Ważne jest to, że teren ten musi być pokryty roślinnością leśną. Zatem mówimy o drzewach, krzewach, a także runie leśnym. Może się jednak okazać, że w wyniku różnych okoliczności teren ten przejściowo jest pozbawiony roślinności, jednak nadal będzie on miał status lasu. W związku z tym nie tylko nie możemy robić w prywatnym lesie tego co chcemy, ale wręcz ustawa zobowiązuje nas do właściwego dbania o dobrostan drzew.
Ustawowo narzucone obowiązki do prowadzenia gospodarki leśnej
Będąc właścicielem prywatnego lasu, należy liczyć się z tym, że przepisy prawne nakazują do prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej. Wiąże się to ze znajdowaniem się pod kontrolą starosty. Najczęściej prywatny właściciel musi spełnić uproszczony plan urządzania lasu. W wyjątkowych sytuacjach taki plan zarządzania prywatnym lasem może zostać wydany przez starostwo powiatowe.
Kolejnym warunkiem, jaki musi zostać spełniony przez właściciela prywatnego lasu, jest brak całkowitego odgrodzenia lasu. Oznacza to w praktyce, że las może być dostępny dla każdego. Jedyne, co prywatnemu właścicielowi przysługuje to ogrodzenie lasu, które nie będzie zaburzać jego krajobrazu. Jednocześnie wybrane ogrodzenie nie może być całkowite zamknięte. Właściciel może prosić sąsiadów oraz innych potencjalnych spacerowiczów, aby nie wchodzili oni na teren lasu. Jednak jeżeli ktoś to uczyni, to w rzeczywistości nie złamie prawa.
Prywatny las a budowa domu
Jeżeli do tej pory marzyło Ci się wybudowanie domu jednorodzinnego we własnym lesie, to niestety musisz się pożegnać z taką wizją. Tutaj również przepisy prawne są bezlitosne dla prywatnych właścicieli lasów, ponieważ na takich terenach nie można budować żadnych obiektów poza leśniczówką lub budynku pełniącego rolę leśniczówki.
Należy wiedzieć, że na terenie prywatnego lasu nie można budować nie tylko domów jednorodzinnych, ale również zabronione jest stawianie domków rekreacyjnych. Nie można nawet ubiegać się o jakiekolwiek pozwolenie na budowę innych obiektów rekreacyjnych, mieszkalnych, czy też o innym charakterze.
Przekształcenie działki leśnej na działkę budowlaną
Istnieje pewna możliwość, aby jednak wybudować dom na wymarzonym przez nas terenie. W tym celu można ubiegać się o przekształcenie działki leśnej na działkę o charakterze budowlanym. Trzeba się jednak nastawić na dość długotrwały i skomplikowany proces. Ponadto możemy spotkać się z odmową na tego typu przemianowanie działki.
Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć w tej kwestii, jest złożenie wniosku do regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych. Wniosek dotyczy wyłączenia jej z produkcji rolnej. Należy mieć na uwadze, że cała procedura jest normowana przepisami zawartymi w Ustawie z dnia 3 lutego 1995 roku o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
W przypadku wydania pozytywnej opinii względem działki leśnej przez dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, czy też starosty, wcześniej musimy uzyskać zgodę z urzędu gminy lub miasta. Nie jest to prosty proces, ponieważ o przekształceniu działki leśnej nie decyduje burmistrz lub prezydent, ale dzieje się to na poziomie Ministerstwa Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. W przypadku określonych gruntów leśnych wymagana będzie opinia ze strony izby rolniczej. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku zgodę może wtedy wydać marszałek województwa.
Czy opłaca się przekształcać działkę leśną na budowlaną?
Jak widać, istnieje możliwość przekształcenia działki leśnej na budowlaną. Jednak należy mieć na uwadze, że jest to proces długi oraz nieoczywisty - nie zawsze kończy się wydaniem dla nas pozwolenia. Należy również liczyć się z dość wysokimi opłatami.
Do nich zalicza się opłata związana z odszkodowaniem za przedwczesny wyrąb drzewostanu. Taka opłata może być anulowana, jeżeli na działce budowlanej chcemy postawić dom, którego powierzchnia nie przekroczy 500 m2. Natomiast drugą opłatą, jaką musimy uregulować obowiązkowo, jest opłata roczna za wyłączenie gruntu leśnego z produkcji leśnej. Jeżeli ktoś jest gotowy do podjęcia tak szerokich działań, aby zrealizować swoje marzenie, to warto spróbować.