Czy współwłaściciel konta może wybrać pieniądze po śmierci właściciela?
Prowadzenie wspólnego rachunku bankowego ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Pewnego dnia może przyjść dzień, gdy jeden ze współwłaścicieli konta… umrze. Co zrobić, jeśli na koncie są środki finansowe? Czy można je wypłacić? Wyjaśniamy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wspólny rachunek po śmierci współwłaściciela
Wspólny rachunek bankowy może założyć każdy. Jego posiadaczami mogą być osoby, które ukończyły 18 lat i mają zdolność do czynności prawnych, a także rozliczają podatki w Polsce. Współwłaściciele razem odpowiadają za zadłużenia na koncie bankowym, a każdy z nich może też dowolnie dysponować zgromadzonymi na rachunku środkami. Problematyczna może być śmierć jednego z nich. Jeśli zmarły nie zostawił dyspozycji na wypadek swojego zgonu, ciężko będzie o wybranie środków na koncie.
Niektóre banki uznają śmierć za powód do rozwiązania umowy i zamknięcie konta. Zanim podpiszesz zgodę ze współwłaścicielem, dopytaj bankiera o tę kwestię. Pieniądze zgromadzone na koncie nie przepadają, ale mogą zostać zamrożone w zależności od kwestii spadkowej zmarłego. Jeśli w umowie z bankiem nie ma zapisu o rozwiązaniu umowy, wcale nie ma też pewności, że do konta będzie taki sam dostęp, jak po śmierci współwłaściciela. Wiele zależy od regulaminu banku. Konto może bowiem zostać podzielone np. na pół. Jedną część otrzyma żyjący współwłaściciel, a druga podlegać będzie dziedziczeniu.
Prawo spadkowe a śmierć współposiadacza konta bankowego
Środki finansowe zgromadzone na rachunku bankowym wchodzą w skład spadku, więc podlegają dziedziczeniu zgodnie z ustawą lub testamentem. Wobec tego po śmierci zostają tam zamrożone. Udostępnienie ich będzie możliwe jedynie na wniosek uprawnionego spadkobiercy, który pokaże pracownikowi banku zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia lub dokument z postanowieniem sądu w sprawie spadku.
Warto skorzystać z tzw. dyspozycji wkładem na wypadek śmierci. To bardzo ważne, aby go wcześniej wypisać i użyć w celu uniknięcia przytrzymywania pieniędzy, które należą do współwłaścicieli konta bankowego i którzy mają do nich takie samo prawo. Bank powinien mieć odpowiedni formularz do złożenia takiego wniosku. Należy w nim wskazać, kto i w jakiej wysokości przejmuje pieniądze, gdy konkretny współwłaściciel konta umiera. Dyspozycja zgromadzonymi środkami podlega limitom – nie można np. wypłacić wszystkich zgromadzonych pieniędzy. Współwłaściciel zapisać może danej osobie nie więcej niż równowartość 20-krotnego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Kwota przewyższająca tę wartość wchodzi do spadku na zasadach ogólnych.
Dyspozycja na wypadek śmierci ma dużą zaletę. Po śmierci współwłaściciela konta bank nie zatrzyma funduszy, które pozostawiono żyjącemu współwłaścicielowi. Nie będzie też żądać od niego dokumentu spadkowego lub sądowego postanowienia o jego nabyciu, gdy zjawi się po pieniądze. Wystarczy pójść do banku, okazać dowód i poprosić o należną wypłatę. Formalności potrwają chwilę i nie trzeba będzie zamartwiać się przeprowadzaniem spraw związanych ze spadkiem.
Jeśli zdarzy się sytuacja, że współwłaściciele zgromadzili na koncie np. 70 tys. zł, a przed śmiercią jedna osoba złożyła dyspozycję na wypadek zgonu i wyznaczyła drugą do odbioru pozostawionych funduszy, będzie to możliwe w kilka minut. Wszystko dlatego, że wysokość zgromadzonych pieniędzy nie przekracza 20-krotnści przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Podsumowując, warto pamiętać…
Wspólny rachunek po śmierci jednego z właścicieli konta bankowego zostaje zamrożony na czas, gdy przez osoby powołane do dziedziczenia majątku załatwione zostaną formalności związane ze spadkiem. Fundusze zebrane na koncie mogą wchodzić w skład spadku, chyba że zmarły wcześniej złożył wniosek o dyspozycje wkładem na wypadek zgonu. Wówczas do wysokości ustalonej kwoty środki nie będą zamrożone i może zabrać je wspomniany we wniosku żyjący współwłaściciel. Powyżej danej wartości pieniądze zostają do rozdysponowania zgodnie ze spadkiem.
Jeśli środki na koncie bankowym podlegają dziedziczeniu na zasadach ogólnych, bank wypłaci fundusze danej osobie po okazaniu postanowienia w sprawie stwierdzenia nabycia spadku lub po dostarczeniu aktu poświadczenia dziedziczenia.