Czy za zwykłe mandaty karne można iść do więzienia?
Mandaty karne są wystawiane za drobne wykroczenia, takie jak zakłócanie porządku czy przekroczenie dozwolonej prędkości. Zwykle wiążą się z koniecznością uiszczenia opłaty – grzywny. Jej wysokość uzależniona jest od rodzaju popełnionego wykroczenia. Czy jednak konsekwencją mandaty może być więzienie? Co trzeba zrobić, żeby uniknąć takiego ryzyka? Sprawdź, w jakich okolicznościach można iść do więzienia przez mandat karny!
Z tego artykułu dowiesz się:
Niezapłacenie mandatu w terminie
Standardowe mandaty karne są wręczane w ramach kary administracyjnej przy popełnionym wykroczeniu. Zazwyczaj wiążą się z drobnym wykroczeniem, takim jak przekroczenie prędkości czy zakłócanie porządku. Jeśli jednak osoba ukarana mandatem nie wywiąże się z jego warunków, konsekwencje mogą eskalować.
Najczęściej ryzyko wystąpienia kary pozbawienia wolności może pojawić się w chwili nieopłacenia mandatu. Każdy wystawiony w ten sposób dokument na termin, w którym należy dokonać opłaty. Jeśli osoba ukarana przeoczy lub celowo pominie tę datę, następuje kilka postępujących konsekwencji.
W pierwszej kolejności wszczynany jest proces windykacyjny. Organy ścigania mogą działać w celu ściągnięcia zaległych należności. W takiej sytuacji może dojść do bezpośredniego wejścia na konto lub wypłatę, o ile dana osoba pracuje legalnie i wykazuje dochody. Jeśli jednak ten krok jest niemożliwy do wykonania, dochodzi do zamiany mandatu na prace społeczne.
Jest to etap najczęściej stosowany u osób, które nie mają możliwości finansowych zdolnych do pokrycia mandatu, lecz nie uchylają się od kary. Sąd może zamienić grzywnę np. na pomoc na terenie szkoły, urzędu czy innych terenów publicznych. Zazwyczaj osoby poważnie traktujące kary i wyroki, stosują się do tych zaleceń.
Jeśli jednak dana osoba stale unika wywiązania się z prac społecznych i płacenia mandatów, może dojść do wariantu skrajnego – zamiany mandatu na karę aresztu.
Powtarzanie tych samych wykroczeń
Przedstawiona wyżej kolejność postępowania ma miejsce u osób, które dokonały pojedynczego wykroczenia. W takich sytuacjach można analizować możliwości finansowe danej osoby, czy rozważyć ewentualną zamianę kary na prace społeczne.
Jeśli jednak wręczony mandat karny jest skutkiem popełnienia kolejnego wykroczenia, ścieżka postępowania może wyglądać inaczej. Zazwyczaj w przypadku niewielkich wykroczeń nie stosuje się określenia recydywista. Lecz jeśli dana osoba regularnie narusza prawo, zwłaszcza w tym samym obszarze, może być traktowana jak recydywista.
Przy takich okolicznościach, zwłaszcza jeśli mandaty nie są regulowane w prawidłowym terminie, sąd ma prawo zamienić je na surowsze kary, w tym także karę aresztu.
Jakie wykroczenia wykonywane regularnie mogą skończyć się mandatem? Mycie samochodu na własnej posesji!
Zmiana kwalifikacji czynu
Kara aresztu jest rzadko ustalana jako konsekwencja popełnienia wykroczenia. Niemniej, jednak jeśli dana osoba popełnia wykroczenia wielokrotnie lub przy określonych okolicznościach, sąd jest w stanie nakładać surowsze konsekwencje.
Przykładem takiej sytuacji jest powtarzające się przekraczanie prędkości i łamanie zasad ruchu drogowego. Choć samo w sobie nie jest wykroczeniem wiążącym z ryzykiem aresztu, to w połączeniu z np. jazdą pod wpływem alkoholu, może dojść do zmiany klasyfikacji czynu. W takim przypadku kara aresztu jest nakładana o wiele szybciej.
Analizując konsekwencje otrzymania mandatu karnego, sprawdź, co się stanie, jeśli odmówisz jego przyjęcia.
Ignorowanie kary grzywny
Kara aresztu w przypadku mandatów karnych najczęściej jest wynikiem niestosowania się do wyroku sądu. W takiej sytuacji jest ona traktowana jako kara zastępcza, ustalana w sądzie. Przykładem tego rozwiązania jest okoliczność, gdy osoba ukarana mandatem otrzymuje możliwość zamiany na grzywnę. Choć jest to kara podobna do mandatu, może być nałożona wyłącznie przez sąd, a nie jak ma to miejsce w przypadku mandatu – przez funkcjonariusza na służbie.
Jeśli nadal nie będzie opłacona w odpowiednim terminie, sąd ma prawo zamienić karę grzywny na karę aresztu, którą osobie popełniającej wykroczenie jest o wiele trudniej zignorować i uniknąć.
Mandaty są wystawiane nie tylko bezpośrednio przez policjantów – sprawdź, po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru!