Czy zadaszenie tarasu wymaga zgłoszenia i pozwolenia na budowę?
Zadaszenie tarasu to bardzo popularne rozwiązanie, które pozwala na korzystanie z zewnętrznej powierzchni budynku bez względu na panujące warunki pogodowe. Dach chroni bowiem przed słońcem, deszczem i wiatrem, a także podnosi ogólne walory estetyczne oraz użytkowe domu. Zanim jednak przystąpimy do realizacji tego typu projektu, warto zapoznać się z przepisami obowiązującego prawa budowlanego, których analiza pozwoli odpowiedzieć na pytanie: „czy zadaszenie tarasu wymaga zgłoszenia i pozwolenia na budowę?”. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym te właśnie kwestie opisujemy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Problematyczna definicja tarasu i jego zadaszenia
W Ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane nie znajdziemy ani jednoznacznej definicji tarasu, ani też definicji zadaszenia. Taras interpretowany bywa przy tym jako rodzaj dużego balkonu, który umieszczony może zostać zarówno na parterze, jak i na piętrze, a nawet na dachu budynku.
Zadaszenie, pomimo braku dosłownej, ustawowej definicji, powinniśmy natomiast interpretować jako element konstrukcyjny budynku, którego celem jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi.
Czym więc będzie zadaszenie tarasu?
Ponieważ w Prawie budowlanym nie znajdziemy więc definicji zadaszenia tarasu, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie „czym właściwie będzie tego typu inwestycja?”.
Wydaje się przy tym, że mamy dwie podstawowe możliwości odpowiedzi:
- Zadaszenie tarasu to przebudowa budynku mieszkalnego;
- Zadaszenie tarasu to po prostu remont.
Co oznaczają obydwie klasyfikacje i jakie niosą ze sobą skutki?
Zadaszenie tarasu jako przebudowa budynku mieszkalnego?
Zgodnie z ustawową definicją przebudowa to „wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji”.
Jeżeli więc budowa zadaszenia naszego tarasu spowoduje zmianę parametrów budynku (np. w wyniku naruszenia jego konstrukcji), prawdopodobnie będziemy tu musieli mówić o przebudowie budynku.
Inwestycja spełniająca definicję przebudowy budynku, co do zasady, na ten moment wymaga natomiast tylko zgłoszenia, którego dokonać możemy we właściwym starostwie powiatowym.
Czy samo zgłoszenie jednak wystarczy, czy konieczne będzie także uzyskanie pozwolenia na budowę?
Co do zasady zgłoszenie wystarczy, natomiast uzyskanie pozwolenia na budowę może być konieczne w przypadku, w którym przebudowany budynek, w związku z naszą inwestycją, zwiększy obszar swojego oddziaływania.
Zadaszenie tarasu jako remont?
Trzeba jednak zauważyć, że powyższą klasyfikację należy ocenić raczej jako rzadkość, a nie regułę. Zadaszenie tarasu zazwyczaj nie jest bowiem nowym, dużym obiektem budowlanym, który znacząco zmienia parametry domu czy w jakikolwiek sposób zagraża jego konstrukcji.
W zdecydowanej większości przypadków budowę zadaszenia tarasu podciągnąć więc będziemy mogli pod ustawową definicję remontu, która ma brzmienie następujące:
„Wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym”.
Uznanie, że rozpatrywana inwestycja będzie remontem, oznacza natomiast obecnie:
- Brak obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę;
- Brak konieczności zgłaszania budowy zadaszenia tarasu.
Jeszcze jeden ważny przepis…
W kontekście inwestycji polegającej na budowie zadaszenia tarasu, w doktrynie i orzecznictwie wskazuje się często na jeszcze jeden istotny przepis. Jest nim ustęp 1 artykułu 29 Prawa Budowlanego, który w konkretnych punktach wskazuje, iż:
„Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia (…) budowa:
14) wolno stojących:
a) parterowych budynków gospodarczych,
b) garaży,
c) wiat
- o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
15) przydomowych:
a) ganków,
b) oranżerii (ogrodów zimowych)
- o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki”.
Specjaliści z zakresu prawa wskazują często, że pod ten właśnie przepis zakwalifikować możemy także rozpatrywaną budowę zadaszenia tarasu.
Powyższe oznacza z kolei, że w sytuacji, w której zadaszenie naszego tarasu nie będzie stanowiło integralnej części budynku i jako obiekt przekraczać będzie 35 m2 powierzchni – będzie potrzeba zgłoszenia takiej inwestycji.
Jeżeli natomiast zadaszenie to będzie także znacząco ingerowało w konstrukcję domu czy wpływało na jego stabilność, pojawić może się nawet konieczność uzyskania pozwolenia na budowę.
Podsumowanie: czy zadaszenie tarasu wymaga zgłoszenia i pozwolenia na budowę?
Brak istnienia definicji zadaszenia tarasu w polskim Prawie budowlanym oznacza, że odpowiedź na pytanie zadane w tytule niniejszego artykułu wcale nie jest taka oczywista.
Budowa zadaszenia tarasu w zdecydowanej większości przypadków będzie bowiem spełniała ustawową definicję remontu, a co za tym idzie: nie będzie wymagała ani zgłaszania, ani też uzyskania pozwolenia na budowę.
W niektórych jednak przypadkach, w których klasyfikacja tej inwestycji, ze względu na swój charakter będzie odmienna, obowiązki te mogą się pojawić.