Czy zmiana opon na zimowe jest obowiązkowa? Jakie mandaty nam grożą?
Roztargnienie, ograniczone środki finansowe, a czasem nieodpowiedzialność decydują o tym, że część kierowców decyduje się na jazdę na letnich oponach także zimą. Jaka kara grozi nam za nieprzystosowanie ogumienia do warunków panujących na jezdni? Zobacz, w jakich przypadkach policjant może wypisać mandat, a nawet odebrać dowód rejestracyjny pojazdu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy sezonowa zmiana opon jest obowiązkowa?
Odpowiedni stan opon gwarantuje komfort jazdy i jest jednym z kluczowych elementów wpływających na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Pomimo tego w Polsce wciąż nie wprowadzono obowiązku jazdy na oponach zimowych w okresie, gdy na ulicach może zalegać śnieg. Zdecydowana większość rodaków zdaje sobie jednak sprawę, że ogumienie powinno być przystosowane do warunków panujących na drogach. Nie zmienia to faktu, że w większości przypadków, osoby decydujące się na jazdę na letnich oponach przez cały rok nie muszą obawiać się mandatów.
Co jakiś czas powracają dyskusje na temat tego, czy opony zimowe powinny być w Polsce obowiązkowe. W końcu taki model ogumienia zachowuje elastyczność nawet przy ujemnych temperaturach, a dzięki szerszym lamelom i głębszym rowkom kierowcy łatwiej wyjeżdżają z zasypanego śniegiem parkingu oraz minimalizują ryzyko poślizgu spowodowanego na przykład przez niebezpieczne błoto pośniegowe.
Kierowcy, którzy decydują się na jazdę na letnich oponach także zimą, miewają poważne problemy z zachowaniem przyczepności – dla nich sporym wyzwaniem może okazać się na przykład wjechanie na wzniesienie, zaparkowanie na ośnieżonym placu, czy szybkie wyhamowanie. Letnie ogumienie potęguje ryzyko spowodowania kolizji, a jej sprawca nie uniknie mandatu, który wyniesie co najmniej 1000 złotych.
W jakich przypadkach policjant może nałożyć na kierowcę mandat za złe opony?
Wiemy już, że policjant nie może nałożyć mandatu na kierowcę, który porusza się sprawnym pojazdem z oponami letnimi, nawet jeśli jest środek zimy, a na ulicach zalega śnieg. Kara finansowa nie ominie jednak właścicieli pojazdów, które są wyposażone w bardzo zużyte ogumienie. Uwagę funkcjonariusza z pewnością zwrócą tak zwane „łyse” opony, gdzie głębokość bieżnika wynosi niej niż 1,6 mm.
Na sprawnych oponach nie powinno być widocznych uszkodzeń w postaci pęknięć, ukruszeń, czy bąbli. Wszelkie wady, które w wyraźny sposób mogą przyczynić się do spowodowania wypadku, podlegają karze grzywny. Warto pamiętać o tym, że kierowca może otrzymać mandat także za posiadanie opon:
- mających więcej niż 10 lat,
- wystających poza obrys pojazdu,
- różniących się od siebie, o ile są zamontowane na dwóch stronach tej samej osi (wyjątkiem są opony dojazdowe),
- z niezgodnym indeksem nośności lub prędkości, szczególnie w przypadku ogumienia letniego.
Nieprawidłowe opony wiążą się z wysokimi karami finansowymi, a w wielu przypadkach skutkują także zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego samochodu. Kara finansowa za niesprawne opony z reguły wynosi kilkaset złotych, ale w skrajnych przypadkach funkcjonariusz może wypisać mandat nawet na 3000 złotych!
Jeździsz na letnich oponach? Lepiej nie wyjeżdżaj za granicę!
W wielu krajach europejskich wprowadzono obowiązek używania opon zimowych. W poszczególnych państwach możemy mieć do czynienia z różnymi terminami obowiązywania tego nakazu oraz innymi wymogami technicznymi dla sezonowego ogumienia. Osoby wybierające się do Czech powinny pamiętać o tym, że u naszego południowego sąsiada należy jeździć na zimowych oponach w okresie od 1 listopada do 31 marca. W warunkach zimowych kierowcy są zobowiązani do zaopatrzenia pojazdu w opony z bieżnikiem o minimalnej głębokości 4 mm.
Na Słowacji korzystanie z opon zimowych jest obowiązkowe w okresie od 15 listopada do 31 marca, ale kierowcy samochodów osobowych potrzebują ogumienia typu M+S tylko wtedy, gdy cała droga jest pokryta śniegiem lub lodem. Niemcy nakazują dostosowanie ogumienia do warunków pogodowych, przy czym nie obowiązuje tu sprecyzowany termin poruszania się na zimówkach. Kierowca może dostać mandat, jeśli przez ogumienie jego samochód ma problemy z przyczepnością. Osoby wybierające się na Litwę powinny pamiętać, że w tym kraju trzeba poruszać się na oponach zimowych w okresie od 10 listopada do 31 marca włącznie. Podobny obowiązek nakłada się na kierowców na Łotwie, jednak w tym kraju zimówki są wymagane od 1 grudnia do 1 marca.