Darmowe autobusy dla emerytów – wystarczy spełnić te warunki
Możliwość skorzystania z darmowej komunikacji miejskiej jest dużym przywilejem dla emerytów w Polsce. Aby móc jeździć bez biletów, wystarczy, że spełnią jeden warunek. Część emerytów już jeździ bezpłatnie. Inni będą musieli poczekać.
Z tego artykułu dowiesz się:
Emeryci muszą ukończyć 70 lat
Od dawna funkcjonuje darmowa komunikacja miejska dla emerytów. Aktualnie z tego przywileju korzysta duża część seniorów. Pozostali, aby również skorzystać z darmowych przejażdżek np. autobusami, muszą spełnić jeden warunek. Żeby nabyć prawo do jazdy komunikacją miejską za darmo, należy ukończyć 70 lat. To podstawowy i jedyny warunek, który stoi na drodze korzystania ze środków transportu w mieście za darmo.
Jeśli dojdzie np. do kontroli biletów w autobusie, emeryt mający prawo do darmowego przejazdu powinien okazać legitymację emeryta. Może też przedstawić dowód tożsamości lub inny dokument, na którym widoczna jest data urodzenia. W Polsce są jednak miejsca, gdzie nie tylko emeryci po 70. roku życia mogą jeździć za darmo. Również seniorzy przez osiągnięcie tego wieku mogą starać się o tańsze bilety, a nawet jeździć komunikacją miejską za darmo.
Jeśli chodzi o warunki, jakie należy spełnić, wszystko zależy od danego miasta. W Warszawie osoby po 65. roku życia mogą kupić roczny „bilet seniora” na całą komunikację miejską. Cena takiego biletu to 50 zł. Z kolei w Szczecinie panie po 55. roku życia i 60-letni panowie mogą jeździć wybranym środkiem transportu miejskiego za 50% wartości biletu.
Gdzie najłatwiej uzyskać bilety na darmową komunikację?
Aktualnie takie bilety najprościej uzyskać seniorom w Lublinie, Wrocławiu i Bydgoszczy. We wszystkich trzech miastach za darmo komunikacją miejską mogą jeździć emeryci, którzy ukończyli 65 lat. Mężczyźni z tych miast, przekraczając wiek emerytalny, nabywają nie tylko prawo do emerytury, ale też bezpłatnego korzystania z miejskich środków transportu. Sprawdź, jaka emerytura przysługuje bez lat pracy.
Darmowe przejazdy po ukończeniu 65. roku życia w tych miastach oznaczają, że kobiety na emeryturze muszą poczekać na taki przywilej. Dla nich wiek emerytalny wynosi bowiem 60 lat. Panie w Bydgoszczy, Lublinie i Wrocławiu mogą wystąpić jednak o 50% zniżkę na przejazdy. Kiedy osiągną 65 lat, czyli wiek uprawniający do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską, wówczas będą mogły jeździć za darmo.
Źródła:
- https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-darmowa-komunikacja-miejska-dla-emerytow-tylko-jeden-warunek,nId,7401724#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
- https://www.eska.pl/krakow/bezplatna-komunikacja-miejska-dla-emerytow-w-polsce-aby-jezdzic-za-darmo-trzeba-spelnic-jeden-warunek-26-03-2024-aa-oyw9-3NpM-jdjv.html