Deweloperzy coraz sprytniejsi – tak obchodzą przepisy dotyczące lokowania miejsc parkingowych
Parking składający się z samych niebieskich kopert zarezerwowanych dla osób niepełnosprawnych wywołuje zaskoczenie. Jeszcze dziwniejszy jest fakt, że na tych miejscach stoją pojazdy bez odpowiednich zezwoleń, a ich właściciele nie ponoszą żadnych konsekwencji. Czym jeszcze zaskoczą nas kreatywni deweloperzy?
Z tego artykułu dowiesz się:
Nowy standard parkowania – czemu ma służyć morze niebieskich kopert?
Przepisy budowlane chronią mieszkańców bloków przed narażeniem na hałas oraz spaliny generowane przez samochody. Zgodnie z prawem, miejsca postojowe muszą być oddalone o kilka lub kilkadziesiąt metrów od okien lokatorów. Wytyczne różnią się w zależności od rozmiarów parkingu:
- Odległość wynosząca przynajmniej 7 metrów w przypadku parkingu do 10 miejsc postojowych,
- Co najmniej 10 metrów dla 11-60 stanowisk,
- Nie mniej niż 20 metrów dla ponad 60 stanowisk.
Deweloperzy muszą przestrzegać tych przepisów – w przeciwnym wypadku realizacja inwestycji może się skomplikować. Sprytni przedsiębiorcy wymyślili jednak sposób, by zaoszczędzić trochę miejsca. Uchyloną furtkę znaleźli w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z 2022 roku, które dopuszcza urządzanie miejsc postojowych bez żadnych minimalnych odległości od okien dla samochodów osobowych, z których korzystają tylko osoby niepełnosprawne. Oznacza to, że niebieskie koperty mogą znajdować się nawet pod samą ścianą budynku.
Deweloperzy dysponujący wąskimi działkami chętnie wykorzystują ten przepis i malują kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt niebieskich kopert tuż obok bloków mieszkalnych. Morze charakterystycznych stanowisk parkingowych zostało zauważone przez redakcję portalu Jawny Lublin na osiedlu Nowy Standard przy ulicy Dożynkowej. Dziennikarze doliczyli się tam aż 42 niebieskich kopert i zaznaczyli, że żaden samochód zajmujący te miejsca nie miał specjalnego identyfikatora.
Miały być wybory kopertowe, mamy osiedle kopertowehttps://t.co/2AU2OrCC9Q
— Jawny Lublin (@JawnyLublin) May 9, 2024
Ukłon w stronę niepełnosprawnych lokatorów czy sposób na sprytne obejście przepisów?
Firma deweloperska Dom Lublin, która odpowiada za wspomniany projekt, zaznacza, że w budynku usługowym obok osiedla działa szpital ortopedyczny, co zmusiło inwestora do zwiększenia ilości miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Prezes spółki zapewnia, że wszystkie podjęte działania były zgodne z miejscowym projektem zagospodarowania oraz z projektem i pozwoleniem na budowę. Na osiedlu znajdują się także mieszkania przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Wątpliwości może jednak budzić fakt, że niebieskich kopert wcale nie zajmują niepełnosprawni. Na terenie prywatnym nikt nie weryfikuje, kto parkuje w tych miejscach, a lokatorzy są zadowoleni z takiej sytuacji. Podobne kontrowersje wzbudziła inwestycja sprzed pięciu lat, kiedy to na Czechowie – jednej z dzielnic Lublina, powstało osiedle z parkingiem pełnym niebieskich kopert. Kilkanaście stanowisk dla niepełnosprawnych było zajmowanych przez auta bez odpowiedniej karty, jednak strażnicy miejscy nie mogli w żaden sposób zainterweniować, ponieważ na tym terenie nie wprowadzono organizacji ruchu.
Deweloper z Lublina wykorzystał lukę w prawie – miejsca z niebieskimi kopertami były potrzebne do momentu odbioru budynku. Takie rozwiązanie pozwoliło na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Dzisiaj po kopertach na parkingu przy alei Kompozytorów Polskich praktycznie nie ma już śladu. Inwestor przekształcił je w zwykłe miejsca parkingowe, które są ulokowane bardzo blisko okien mieszkańców.
Rząd ma dość niebieskich kopert – co zmienią nowe przepisy?
Wykorzystywanie niebieskich kopert do zwiększania powierzchni parkingu stało się na tyle powszechnym rozwiązaniem, że rząd zdecydował się wprowadzić nowe regulacje prawne. Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 października 2023 ograniczy liczbę miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych przy budynku do 6% ogólnej liczby stanowisk postojowych. Deweloperzy wciąż mogą tworzyć nielimitowaną liczbę niebieskich kopert, jednak tylko część z nich będzie znajdować się pod oknami mieszkańców.
Nowe przepisy wejdą w życie 1 sierpnia 2024. Wygląda na to, że problemy z zatruwaniem mieszkańców spalinami generowanymi przez samochody zostaną rozwiązane – przynajmniej tymczasowo. Być może deweloperzy już niebawem znajdą kolejne kreatywne rozwiązanie, które pozwoli na optymalizację przestrzeni pod blokiem.
Źródła:
- https://jawnylublin.pl/osiedle-inwalidow-deweloper-namalowal-kilkadziesiat-niebieskich-kopert/
- https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/parking-przed-blokiem-tylko-z-miejscami-dla-niepelnosprawnych-wiadomo-dlaczego-powstal,n,1000247614.html
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20230002442