Do 17 tys. zł dotacji dla osób zmieniających miejsce zamieszkania!
Bony zasiedleniowe są konkretnym wsparciem finansowym, który pozwala szczególnie młodym osobom poszukiwać pracy również poza miejscem swojego zamieszkania. Obecnie pojawił się pomysł, aby bon zasiedleniowy był dostępny na jeszcze atrakcyjniejszych warunkach. Sprawdź, komu będzie przysługiwać dofinansowanie, a także jakie kryteria muszą zostać spełnione.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dla kogo jest przeznaczony bon na zasiedlenie?
Aby móc się ubiegać o bon na zasiedlenie, wcześniej należy spełniać określone warunki. Do nich zalicza się przede wszystkim posiadanie statusu osoby bezrobotnej. W tym celu potencjalni beneficjenci muszą być zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy, do którego przynależą ze względu na swoje miejsce zamieszkania.
Kolejnym wymogiem uprawniającym do wnioskowania o bon na zasiedlenie, jest wiek. O taką pomoc finansową, póki co mogą ubiegać się osoby do 30 roku życia. To nie są jedyne warunki konieczne do spełnienia. Oprócz nich należy wspomnieć o:
- Konieczności posiadania zatrudnienia na etacie, podjęcia innej pracy zarobkowej lub założenia własnej działalności
- Obowiązku uzyskiwania minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto, a także posiadania ubezpieczenia społecznego
- W przypadku przeprowadzki, osoba korzystająca z bonu musi się przenieść się do miejscowości oddalonej co najmniej 80 km od aktualnego miejsca zamieszkania
- W przypadku dojazdów do pracy lub miejsca wykonywania innej pracy zarobkowej, również z tytułu prowadzonej działalności, łączny czas dojazdu dziennie przekracza 3 godziny.
- Cały czas zatrudnienia, prowadzenia własnej działalności lub wykonywania innej pracy zarobkowej powinien wynosić minimum 6 miesięcy
Ile można zyskać w ramach bonu na zasiedlenie?
Osoby, które są aktualnie zainteresowane wnioskowaniem o bon na zasiedlenie, mogą liczyć się ze wsparciem w wysokości do 200% wartości przeciętnego wynagrodzenia. Mówimy zatem o kwocie w wysokości 16 543,98 brutto.
Należy pamiętać, że jest to kwota maksymalna, o którą można się ubiegać. Natomiast istnieje kilka istotnych czynników, które faktycznie regulują wspomnianą kwotę. Przede wszystkim mowa jest o rzeczywistej sytuacji finansowej wnioskodawcy. Kolejnym aspektem branym pod uwagę jest to, jaki charakter zatrudnienia będzie obowiązywał osobę do tej pory bezrobotną, a także, jaka jest nowa lokalizacja, do której wybiera się osoba podejmująca pracę.
Warto wiedzieć, że otrzymanie bonu na zasiedlenie nie blokuje innych form pomocy finansowej z Urzędu Pracy lub innych instytucji. Ważne jest jednak to, aby pamiętać, że każda tego typu dotacja jest rozpatrywana indywidualnie. Zatem musimy się liczyć z tym, że wniosek może być rozpatrzony pozytywnie, jak i również negatywnie. Można liczyć się również z pewną karencją, szczególnie jeżeli chodzi o pomoc finansową z Urzędu Pracy. Często musi minąć określona liczba lat, aby znowu móc się ubiegać o tego typu dofinansowania.
Zmiana lub utrata pracy w ciągu 6 miesięcy od otrzymania bonu na zasiedlenie
Pojawia się również zapytanie dotyczące tego, co stanie się, gdy jednak jeden z warunków nie zostanie spełniony. Mowa jest o warunku dotyczącego zatrudnienia przez okres 6 miesięcy od momentu otrzymania bonu na zasiedlenie. Okazuje się, że Ministerstwo przewidziało również takie scenariusze.
Pomoc finansowa nie zostanie utracona, jeżeli beneficjent w ciągu 7 dni od momentu utraty zatrudnienia, czy też zamknięcia swojej działalności, powiadomi o zaistniałej sytuacji. Ponadto od tej daty w ciągu kolejnych 7 dni należy podjąć zatrudnienie na wcześniej omówionych warunkach. Może to być zmiana pracy na etacie, inna forma zatrudnienia, czy też założenie nowej działalności gospodarczej. Ważne jest, aby zostały zachowane warunki związane z lokalizacją, w której podejmujemy się nowej pracy zarobkowej.
W przypadku jednak gdy te warunki nie zostaną spełnione, wtedy należy liczyć się z koniecznością oddania kwoty, jaka została przydzielona w ramach bonu na zasiedlenie. Jeżeli jeden z warunków nie zostanie spełniony już na samym początku, wtedy beneficjent jest zobowiązany do oddania całej kwoty. Natomiast wraz z upływem czasu, ta kwota jest wyliczana wprost proporcjonalnie do końca trwania umowy.
Pomysł na reformę bonu na zasiedlenie
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zamierza wprowadzić pewne zmiany, jeżeli chodzi o bon na zasiedlenie. Taka pomoc finansowa ma być dostępna dla większego spektrum osób potrzebujących. Okazuje się, że istnieje projekt, aby znieść kryterium wiekowe. W związku z tym możemy się spodziewać, że bon na zasiedlenie będzie dostępny dla każdej osoby, która jest zarejestrowana w Urzędzie Pracy.
Nie jest to jedyny pomysł, jaki wypływa z resortu, ponieważ pomoc finansowa będzie kierowana również do pracodawców, którzy będą chcieli zatrudnić emerytów. Mowa jest o pracownikach w wieku 60 lat, w przypadku kobiet i 65 lat, w przypadku mężczyzn. Na razie jest to jednak w ramach pomysłu, natomiast na szczegóły projektu zmian w ustawie przyjdzie nam pewnie jeszcze poczekać.