Do którego roku będzie można palić drewnem? Kiedy nastąpi ich likwidacja?
W ostatnich latach można zaobserwować rosnące obawy związane z jakością powietrza oraz postępującymi zmianami klimatycznymi. W efekcie coraz więcej regionów i państw wprowadza szereg regulacji mających na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń. Kluczowym obszarem, który wymaga dużych zmian, są instalacje grzewcze opalane drewnem. Domowe piece i kominki tracą na popularności, a w ich miejsce pojawiają się wysokiej jakości nowoczesne urządzenia bazujące na odnawialnych źródłach energii. Sprawdź, jak długo można będzie korzystać z tradycyjnych źródeł ciepła!
Z tego artykułu dowiesz się:
Aktualne przepisy i rekomendacje
Obecnie obowiązujące przepisy skupiają na regulacjach emisji zanieczyszczeń z domowych instalacji grzewczych. Ze względu na stale rosnące obawy dotyczące jakości powietrza, konieczne okazało się wprowadzenie wzmożonych działań na rzecz ograniczenia. Jednym z analizowanych obszarów jest kwestia palenia drewnem i paliwami stałymi w domowych piecach i kominkach. Jak długo będzie można z nich korzystać?
W Polsce oraz w krajach należących do Unii Europejskiej regulacje dotyczące norm emisji zanieczyszczeń z domowych instalacji grzewczych są stale zaostrzane. Obecnie u nas wprowadzono jedne z najbardziej restrykcyjnych. Wszystkie wprowadzane na rynek urządzenia muszą spełniać szereg norm – od 1 stycznia 2024 nie można używać pieców bezklasowych na węgiel i drewno, jeśli nie spełniają one wymogów klasy 3, 4 lub 5 określonych w normie PN-EN 303-5:2012. Już od 1 stycznia 2026 wejdzie w życie zakaz użytkowania pieców kaflowych, tzw. pieców typu „koza” oraz kominków niemieszczących się w normach Ekoprojektu.
Dobierając piec na drewno, warto zapoznać się z rodzajami drewna opałowego.
Kominki i kozy – gdzie już są nielegalne?
W ostatnich latach coraz większy nacisk kładzie się na normy jakości powietrza, zwłaszcza w miastach o dużym zagęszczeniu ludności. W efekcie zaostrzane są przepisy dotyczące użytkowania kominków i pieców opalanych drewnem.
Wiele takich rozwiązań wprowadzanych jest na poziomie wojewódzkim, ze względu na duże zróżnicowanie jakości powietrza oraz warunków geograficznych każdego z regionów. Lokalne ustawy antysmogowe są w stanie sprawnie wpłynąć na poprawę jakości powietrza, a tym samym jakości życia i zdrowia mieszkańców.
Najostrzejsze zasady panują aktualnie w województwie małopolskim. Ustawa antysmogowa została wprowadzona tam już 1 września 2019 roku i obejmowała całkowity zakaz używania kotłów na paliwa stałe niespełniające norm emisyjnych. Na terenie Krakowa wprowadzono zakaz korzystania z domowych kominków. W pozostałych miejscowościach województwa, kominki muszą spełniać normę Ekoprojektu już od 1 stycznia 2023 roku.
Restrykcje antysmogowe panują także na terenie województwa śląskiego oraz mazowieckiego. Zabroniono tam korzystania z kotłów poniżej 5 klasy oraz kominków niespełniających norm Ekoprojektu. Na Mazowszu do 2028 roku wszystkie kotły i piece muszą spełniać najwyższe normy emisyjne.
Szukając wysokiej jakości pieca na drewno i węgiel, sprawdź TOP 5 polecanych modeli.
Plany na przyszłość – krajowe i międzynarodowe
Krótkoterminowo planowane są zmiany na poziomie krajowym – w najbliższych latach wprowadzone zostaną kolejne etapy zaostrzania przepisów dotyczących emisji zanieczyszczeń. Obowiązujące w niektórych regionach przepisy, będą stopniowo rozszerzane na cały kraj. Natomiast w perspektywie wieloletniej, Unia Europejska będzie dążyła do znacznej redukcji emisji zanieczyszczeń – aktualnie obowiązującym terminem jest rok 2030. W praktyce wpłynie to na konieczność wymiany pieców, które nie spełniają norm.
Czy drewno jest paliwem przyszłości? Sprawdź, czy ogrzewanie przy pomocy kominka jest najlepsze dla planety!
Alternatywne źródła ciepła
Rozwiązaniem problemy zbyt dużej emisji zanieczyszczeń, jest wymiana urządzeń tradycyjnych na nowoczesne. Obecnie bardzo popularne są kotły gazowe. To ekonomiczne rozwiązanie, które aktualnie spełnia wszelkie normy dotyczące emisji. Decydując się na domowe sposoby pozyskiwania energii elektrycznej, takie jak m.in. instalacja fotowoltaiczna, można sięgnąć po ogrzewanie elektryczne.
Obecnie zachęca się właścicieli domów do montowania pomp ciepła różnego typu. Jest to opcja niezwykle efektywna i ekologiczna.
Zakaz korzystania z pieców węglowych – w jakich regionach i czym można je zastąpić?