Dofinansowanie na wymianę dachu? Jest sporo dostępnych programów

Remont dachu to duże przedsięwzięcie, które wiąże się ze sporymi kosztami. Szczególnie w starszych budynkach może to być skomplikowane, ponieważ często trzeba usunąć stare materiały, w tym szkodliwe substancje, takie jak azbest. Modernizacja dachu to nie tylko poprawa komfortu mieszkańców, ale także zwiększenie efektywności energetycznej domu. Aby ułatwić przeprowadzenie takiej inwestycji, dostępne są różne formy wsparcia finansowego – zarówno na szczeblu krajowym, jak i lokalnym. Warto sprawdzić, z jakich dofinansowań możesz skorzystać i podjąć świadomą decyzję!
Z tego artykułu dowiesz się:
Komu przysługuje dofinansowanie?
Wymiana dachu to poważna inwestycja, która może znacząco wpłynąć na komfort życia mieszkańców i efektywność energetyczną budynku. Szczególnie w starszych domach wymaga usunięcia starych elementów, w tym potencjalnie szkodliwych materiałów, takich jak azbest. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań zgodnych z aktualnymi normami termomodernizacji nie tylko poprawia izolację i bezpieczeństwo, ale również przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń oraz ograniczenia zużycia energii, co w dłuższej perspektywie pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania.
Aby ułatwić realizację takiej modernizacji, dostępne są różne programy dofinansowań – zarówno na szczeblu krajowym, jak i lokalnym. Obejmują one wsparcie finansowe dla właścicieli nieruchomości, a w zależności od zasad danego programu mogą z nich skorzystać nie tylko osoby fizyczne, ale także rolnicy, właściciele budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz wspólnoty mieszkaniowe.
Jeśli rozważasz modernizację dachu, warto sprawdzić dostępne rodzaje pokryć dachowych, ich ceny oraz opinie użytkowników. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Czyste powietrze
Program „Czyste Powietrze” jest inicjatywą rządową, której celem jest poprawa efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych o umiarkowanej powierzchni. W ramach tego programu możliwe jest pozyskanie dofinansowania nie tylko na wymianę pieca stałopalnego na gazowy, ale również na wymianę starego dachu w ramach kompleksowej termomodernizacji całego budynku.
Osoby uprawnione do ubiegania się o dofinansowanie to wyłącznie właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych. W zakres dofinansowania wchodzi przede wszystkim izolacja dachu oraz stropu, a także wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, czasem również wymiana źródła ciepła. W zależności od dochodów właściciela domu wysokość dofinansowania może pokryć nawet 90% kosztów całego remontu.
Po wymianie dachu warto zadbać o jego estetykę i regularną konserwację – sprawdź opinie i porady dotyczące farby do malowania dachów.
Lokalne programy
Poszczególne województwa współpracują także z szeregiem funduszy unijnych. W ramach wsparcia poprawy efektywności energetycznej budynków możliwe jest przeprowadzenie termomodernizacji, w tym także wymiany dachu. Uprawnieni do tego są właściciele domów, a także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. W zależności od regionu, dofinansowanie tego rodzaju może pokryć różną część kosztów inwestycji.
Program „Mój Prąd”
Program „Mój Prąd” w założeniu obejmuje dofinansowanie montażu paneli fotowoltaicznych i przysługuje osobom fizycznym. Niemniej jednak w ramach tego projektu możliwe jest sfinansowanie przygotowania dachu do montażu instalacji. W efekcie całość wsparcia wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 6 tysięcy złotych.

Lokalne programy gminne
Wiele gmin prowadzi projekty dofinansowań na poziomie lokalnym. Tego rodzaju programy są zróżnicowane zarówno pod względem zasad przyznawania, jak i wysokości dotacji. Mogą obejmować zarówno kompleksową wymianę dachu, jak i termomodernizację lub usunięcie pokrycia z eternitu. W efekcie zmniejsza się emisja zanieczyszczeń, a budynek ma wyższą efektywność energetyczną.
Przy lokalnych programach dofinansowań kwalifikują się zazwyczaj wyłącznie mieszkańcy danej gminy, a wysokość dofinansowania uzależniona jest od budżetu gminy.
„Stop Smog”
Program „Stop Smog” kierowany jest do najuboższych mieszkańców dysponujących domem jednorodzinnym. Kluczowym założeniem tego dofinansowania jest poprawienie efektywności energetycznej budynku, co przełoży się na poprawę komfortu życia mieszkańców, zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, a w ujęciu szerszym – także zmniejszenie emisji zanieczyszczeń.
Wysokość dofinansowania może pokryć do 100% kosztów kwalifikowanych, a w zakres prac może wejść nie tylko izolacja dachu, ale również termomodernizacja budynku oraz wymiana źródła ciepła.
Specjalne dofinansowania dla rolników
Najnowszy program modernizacji dachów zakłada, że do 2032 roku na terenie kraju nie będzie już budynków z azbestem. Z tego względu domy mające dach wykonany z eternitu mogą zostać zmodernizowane we wsparciu programu rządowego. Wynika to z zawartości azbestu w eternicie, który został uznany za substancję rakotwórczą.
Część środków z Krajowego Planu Odbudowy została przeznaczona na sfinansowanie wymiany dachów nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale również gospodarczych. Budżetem tym zarządza Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Z dofinansowania w kwocie 40 złotych na metr kwadratowy mogą skorzystać wyłącznie rolnicy. Maksymalna kwota dofinansowania nie może przekroczyć 20 tysięcy złotych. Dodatkowo osoby mające dom z dachem z eternitu mogą ubiegać się o wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za pośrednictwem urzędów na poziomie gminnym i powiatowym.
Warto mieć jednak na uwadze, że dofinansowanie pokrywa wyłącznie koszt usunięcia starego dachu wykonanego z eternitu, natomiast zakup i montaż nowego należy pokryć samodzielnie. Właściciel budynku, którego dach pokryty jest eternitem, nie ma prawa zdemontować go samodzielnie – konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. W przeciwnym razie nałożone zostaną wysokie kary finansowe.