Dom seniora – jak się do niego dostać i ile kosztuje pobyt w takiej placówce?
Możliwość przeżycia starości w godnych warunkach to często jedyne marzenie starszych ludzi. Niestety, spełnia się ono najczęściej w przypadku najbardziej zamożnych emerytów i rencistów lub takich, którzy mogą liczyć na wsparcie swoich bliskich. Co mają zatem zrobić pozostali? Ratunkiem dla nich bywa pobyt w domu seniora. Czy łatwo się do niego dostać?
Z tego artykułu dowiesz się:
Dom seniora – publiczny czy prywatny?
Domy seniora, nazywane również domami opieki czy spokojnej starości, funkcjonują w Polsce od bardzo dawna. Trafiają do nich nie tylko ludzie starsi, ale też przejawiający różnego rodzaju problemy zdrowotne – zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym. Trzeba jednak wiedzieć, że interesujące nas w tym miejscu placówki można podzielić na prywatne i publiczne. Pierwsze z wymienionych są przeznaczone dla ludzi mniej zamożnych. Drugie zaś pozwalają przeżyć jesień, a nawet zimę życia w godnych warunkach osobom posiadającym więcej środków pieniężnych.
Jeżeli chodzi o prywatne domy starości, o dostaniu się do nich decyduje przede wszystkim to, czy daną osobę lub jej rodzinę stać na regularne opłacanie kosztów związanych ze sprawowaniem opieki nad nią. A warto podkreślić, że bywają one naprawdę wysokie. Dlaczego? Ponieważ obowiązujące w nich standardy są w zdecydowanej większości przypadków wyższe w porównaniu do tych, które panują w publicznych placówkach. Miesięczny koszt utrzymania starszego człowieka w prywatnym domu opieki kosztuje obecnie od ok. 6 tys. do niekiedy nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Co wpływa na to, ile należy zapłacić co miesiąc prywatnej placówce przeznaczonej dla seniorów za opiekę nad nimi? Głównie mnogość i jakość usług, z których mogą oni skorzystać. Są to jednak nie tylko świadczenia zdrowotne, ale też inne, np. zapewniające dostęp do różnego rodzaju atrakcji. Mamy tu na myśli m.in. wycieczki krajoznawcze czy udział w imprezach kulturalnych odbywających się zarówno na terenie domu opieki, jak i poza nim.
Jak przedstawia się cennik domów opieki w 2024 roku? Kliknij i sprawdź!
Jak umieścić seniora w publicznej placówce?
Znacznie trudniej jest seniorom dostać się do przeznaczonych dla nich placówek publicznych. Wpływa na to m.in. duża liczba chętnych. To jednak nie jedyny problem. Droga do uzyskania możliwości znalezienia się w domu opieki jest dość długa i uciążliwa. W przypadku publicznych ośrodków o tym, czy dana osoba powinna zostać umieszczona w jednym z nich, decyduje w głównej mierze stan jej zdrowia i sytuacja rodzinna. Można by rzecz paradoksalnie, że im gorzej pod tymi względami dla emeryta bądź rencisty, tym lepiej dla niego. Jego szanse na uzyskanie skierowania do danej placówki są bowiem większe.
W celu zostania przyjętym (lub przyjętą) do domu opieki należy zgromadzić niezbędne do tego dokumenty. Największe znaczenie mają te, które wystawia lekarz. Liczą się jednak także „papiery” dotyczące wysokości dochodów, które w większości starszych ludzi pochodzą z tytułu renty bądź emerytury. Istotne są także sformułowane przez pracownika lokalnego MOPS-u wnioski po przeprowadzonym przez niego wywiadzie środowiskowym.
O tym, czy dana osoba zostanie przyjęta do domu opieki, decyduje w znacznym stopniu również jej sytuacja materialna. Wiadomo doskonale, że posiadanie wysokiej emerytury bądź renty (lub innego źródła stałego dochodu) wyraźnie ułatwia zostanie pensjonariuszem. Koszty utrzymania ludzi w podeszłym wieku, nierzadko poważnie schorowanych są w końcu niemałe, a na poczet opłaty za pobyt w placówkach dla nich przeznaczonych (publicznych) można pobrać maksymalnie 70% dochodu. Jeśli okaże się to niewystarczająca kwota, resztę środków muszą zapewnić najbliżsi seniora bądź gmina.
Ile domów seniora działa w Polsce, a ile w innych krajach Europy? Sprawdź!
Jak długo trzeba czekać na decyzję o przyjęciu seniora do domu opieki?
Czas oczekiwania na znalezienie się w domu opieki wynosi najczęściej od pół roku do niekiedy nawet kilku lat. Dłużej na znalezienie się w tego typu placówce muszą poczekać oczywiście osoby starające się o pobyt w publicznym ośrodku. Trzeba przy tym pamiętać, że lista oczekujących może w każdej chwili ulec zmianie. Jako pierwsze do zostania pensjonariuszami są bowiem przeznaczone osoby znajdujące się w najgorszej sytuacji zdrowotnej.
W dostaniu się do domu seniora „pomaga” nie tylko zły stan zdrowia, ale też kilka innych czynników. Między innymi to, czy dana osoba jest kombatantem wojennym i/lub była w przeszłości represjonowana. Jeżeli więc ktoś zalicza się do tej grupy, zdecydowanie warto wspomnieć o tym już na samym początku starań o uzyskanie możliwości pobytu w placówce przeznaczonej do sprawowania opieki nad starszymi osobami.
Widać więc doskonale, że chcieć, a móc trafić do domu seniora nie jest w Polsce, to nie to samo. Zwłaszcza jeśli mówimy o placówkach publicznych. Nic więc dziwnego, że wielu starszych ludzi nie jest w stanie doczekać upragnionego przez nich momentu uzyskania możliwości spędzenia późnego okresu swojego życia tak, jak mogliby tego oczekiwać. Trafiają więc często ostatecznie pod opiekę innych osób, które jednak nie mają wystarczających warunków do odpowiedniego zajęcia się dojrzałym, schorowanym człowiekiem…
Źródła:
- https://seniorlife.pl/ile-kosztuje-pobyt-w-domu-opieki-seniora-w-2023-roku/
- https://seniore.pl/poradniki/wszystko-o-domach-opieki/
- https://cyfrowy-senior.pl/ile-kosztuje-pobyt-w-domu-seniora-2024/