Drewno na budowach w większej ilości – czekają nas duże zmiany!
Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt zmiany rozporządzenia dotyczącego warunków technicznych dla budynków. Dzięki niemu zwiększone zostanie wykorzystywanie drewnianych elementów podczas wznoszenia budynków. Będzie możliwe również optymalne usytuowanie ścian budynków na działkach o nieregularnych kształtach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wyeliminowanie błędnej interpretacji przepisów
Rządowe Centrum Legislacji udostępniło projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii. Zmieniają się w nim przepisy dotyczące warunków technicznych, jakim odpowiadać powinny budynki oraz ich usytuowanie. Projekt wniesie zmiany w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. W uzasadnieniu podano, że projekt ma pozwolić m.in. na szersze stosowanie drewnianych elementów przy budowie nowych obiektów. Dzięki niemu doprecyzowane zostaną również kwestie związane z lokalizacją budynku na działce budowlanej.
Zmiany mają na celu eliminację błędnej interpretacji przepisów przez niektóre organy administracji architektoniczno-budowlanej, które pojęcie elewacji utożsamiają z pojęciem ściany. Według wprowadzanych przepisów w przypadku budynku, który zwrócony jest ścianą z drzwiami lub oknami w stronę granicy działki budowlanej, na której się znajduje, będzie można zmniejszyć wymaganą odległość 4 m. Ściana obiektu musi być jednak umiejscowiona w inny niż równoległy sposób w stronę granicy działki. Z kolei odległość zewnętrznej krawędzi okna lub drzwi będzie wynosić nie mniej niż 4 m od granicy działki. Pozwoli to optymalnie usytuować ścianę budynku na działce o nieregularnym kształcie.
Dopuszczalne będzie stosowanie elementów konstrukcyjnych z drewna
W rozporządzeniu pojawił się również zapis, według którego przy projektowaniu budynku dopuszczona będzie możliwość stosowania konstrukcyjnych elementów linowych zrobionych z drewna klejonego warstwowo. Muszą być jednak w dominującym jednym wymiarze, np. słupy czy belki. Warunek jednak jest taki, że każdy wymiar przekroju poprzecznego elementu z drewna nie może mieć mniej niż 14 cm. Z kolei klasa odporności na ogień drewnianych części nie może wynosić poniżej R 30.
Dzięki przyjęciu minimalnego wymiaru 14 cm można szerzej korzystać z drewna. Zapewniona zostanie jednocześnie ochrona pożarowa. Dopuszczenie dotyczy jednak wyłącznie niskich budynków. Wprowadzenie takiej zmiany umożliwi wykonywanie belek z drewna struganego, a także drewnianych słupów. Mogą to być przecież elementy konstrukcyjne wysokiej jakości, dzięki czemu nie trzeba będzie stosować drogich i niesprzyjających środowisku zabezpieczeń przed ogniem. Jak podano w uzasadnieniu, w wielu państwach odchodzi się bowiem od ich używania.
Jakie jeszcze zmiany przewidziano?
W rozporządzeniu wskazano, że w przypadku budynków wielokondygnacyjnych z drewnianymi elementami, o których była mowa wyżej, dla bezpieczeństwa pożarowego znaczenie ma też sposób, w jaki drewniane części będą wbudowane w konstrukcję. Wprowadzono więc konieczność stosowania rozwiązań, które ograniczają możliwość rozprzestrzenienia się pożaru między kondygnacjami.
W projekcie zostały przewidziane przepisy przejściowe. Inwestor dzięki nim nie zostanie zaskoczony nowymi obowiązkami, które wynikają ze zmienianych wymagań technicznych. Rozporządzenie wejść ma w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia. Według informacji zamieszczonej na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt skierowano do podpisu przez ministra rozwoju i technologii.
Źródła:
- https://www.portalsamorzadowy.pl/finanse/wiecej-drewna-na-budowach-rzad-szykuje-kolejne-zmiany-w-prawie-budowlanym,542958.html
- https://www.rp.pl/nieruchomosci/art40322371-wiecej-drewna-i-mniejsze-odleglosci-miedzy-budynkami-zmiany-w-prawie-budowlanym
- https://www.drewno.pl/artykuly/13033,zmiana-przepisow-budowlanych-pozwoli-na-szersze-wykorzystanie-drewna.html