Dziecko uczy się online? Nie będzie 800 plus!
Na łamach onet.pl mogliśmy przeczytać, że zgodnie z nowymi przepisami wprowadzone zostaną zmiany w systemie wypłat. Chodzi dokładnie o świadczenie 800 plus na dzieci obywateli Ukrainy, które przebywają w Polsce. Od przyszłego roku dostępność zależeć będzie od tego, czy dziecko uczęszcza do polskiej placówki oświatowej. To zachęta dla dzieci ukraińskiego obywatelstwa, aby rozpoczęły naukę w polskiej szkole.
Z tego artykułu dowiesz się:
800 plus tylko dla dzieci, które uczą się stacjonarnie
Od 2025 r. system świadczeń 800 plus dla obywateli Ukrainy, którzy przebywają w Polsce, bardzo się zmieni. Z projektu nowelizacji tzw. specustawy ukraińskiej wynika, że wypłata 800 plus uzależniona będzie od tego, czy dziecko z Ukrainy chodzi do polskiej szkoły lub przedszkola.
Świadczenie będzie przysługiwać jedynie tym Ukraińcom, których pociechy realizują w Polsce obowiązek przygotowania przedszkolnego do nauki, jeśli są w wieku, gdy obowiązki te są koniecznością. Oczywiście, o ile obowiązek nauki nie został w stosunku do dzieci odroczony, co czasem się zdarza.
Dziecko uczy się zdalnie? Świadczenia nie będzie
Projekt nowelizacji ustawy powstał we współpracy m.in. z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ministerstwem Rodziny. Zgodnie z nowymi przepisami 800 plus nie dostaną obywatele Ukrainy, których dzieci uczą się zdalnie w ukraińskiej szkole. Obowiązujące obecnie przepisy pozwalają realizować obowiązek nauki w ukraińskiej szkole online. Dzieci mogą się tak uczyć, gdy rodzice złożą w gminie, gdzie mieszkają, odpowiednie oświadczenie. Jednak niewielu rodziców wybiera takie rozwiązanie, dlatego mało jest danych o liczbie ukraińskich dzieci nieuczestniczących w systemie oświaty – zarówno polskim, jak i ukraińskim.
Jak poinformował wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, kontynuowane będzie wsparcie związane z pomocą społeczną, polityką rodzinną i dostępem do edukacji dla obywateli Ukrainy. W ustawie zaprezentowanej przez ministra Marcina Kierwińskiego pojawiły się jednak zmiany w przepisach – zwłaszcza dotyczące szkolnictwa. Wszystko dlatego, że niektórzy zdecydowali się np. zostać beneficjentami świadczeń, po czym wyjeżdżali na Ukrainę. Dlatego system zaczyna być coraz bardziej uszczelniany, ale i przejrzysty. Polska chce wspierać obywateli Ukrainy uciekających przed wojną. Chce dać im schronienie. Oczekuje jednak jasnych i wyraźnych reguł.
Będzie więcej Ukraińców w polskich szkołach?
Ciężko powiedzieć, czy nowe przepisy zmotywują rodziców do liczniejszego zapisywania dzieci do szkół i przedszkoli w Polsce. Będzie można dowiedzieć się tego dopiero w nadchodzącym 2025 roku. Zmiana przepisów stanie się obowiązkowa podczas ustalania prawa do 800 plus na kolejny okres świadczeniowy, a ten zacznie się 1 czerwca 2025 r.
ZUS zajmie się weryfikacją. Będzie kontrolować, które dzieci z Ukrainy uczęszczają do polskich szkół lub przedszkoli, sprawdzając dane w systemie informacji oświatowej. Jeśli dziecko nie będzie widoczne w bazie, wypłata 800 plus dla jego rodziców zostanie wstrzymana.
Źródła:
- https://kobieta.onet.pl/wiadomosci/zmiana-w-800-plus-od-2025-r-nie-dostana-go-dzieci-uczace-sie-zdalnie/45wejyc
- https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/800-plus-tylko-dla-ukraincow-uczacych-sie-w-polsce-nowe-kryterium-st7895495