Emeryci nie muszą uiszczać tej opłaty. Większość wciąż o tym nie wie

Abonament radiowo-telewizyjny jest obowiązkiem prawie dla wszystkich, którzy mają zarejestrowane odbiorniki. W kilku przypadkach można go jednak nie płacić. Do zwolnionych z opłat należą niektórzy emeryci. Kto zalicza się do tej grupy?
- Twoja emerytura nie przekracza tej kwoty? Nie musisz płacić za radio i telewizję
- Kto jeszcze może być zwolniony z abonamentu?
- Jaka jest wysokość abonamentu w 2026 roku?
Twoja emerytura nie przekracza tej kwoty? Nie musisz płacić za radio i telewizję
Dla większości obywateli w Polsce posiadanie zarejestrowanego odbiornika jest równoznaczne z obowiązkiem opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Odbiornik zgłasza na poczcie w ciągu dwóch tygodni od zakupu. Można to zrobić również za pośrednictwem strony internetowej Poczty Polskiej. Od tego momentu obowiązuje opłata abonamentowa, jednak nie dla wszystkich.
To dobra wiadomość dla emerytów, którzy ukończyli 60 lat, a przysługujące im świadczenie nie przekroczyło pewnej kwoty. Jej wysokość oblicza się na podstawie przeciętnego wynagrodzenia w Polsce w roku poprzedzającym. Nie może przekroczyć 50% tej kwoty. W 2026 roku górna granica świadczenia, która zwalnia emerytów z płacenia abonamentu wynosi 4451,78 zł brutto.
Zgodnie z art. 4 ust.1 ustawy abonamentowej żeby móc korzystać ze zwolnienia trzeba przedstawić odpowiednie dokumenty w lokalnej placówce pocztowej. Jest to decyzja uprawnionego organu, która potwierdza wysokość emerytury. Zwykle jest to dokument wydawany przez ZUS lub KRUS. Poza tym trzeba mieć przy sobie dowód tożsamości. Poza tym składa się oświadczenie o spełnieniu warunków uprawniających do takiego zwolnienia. Wzór oświadczenia można pobrać ze stron internetowych udostępniających tego typu dokumenty (m.in. gov.pl). Jeżeli dana osoba spełnia wszystkie warunki i dokona formalności zwolnienie zacznie obowiązywać od pierwszego dnia kolejnego miesiąca.
Masz 75 lat lub więcej i korzystasz z radia lub telewizora? Zgodnie z ustawą z dnia 23 lipca 2015 r., o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych, nie musisz składać oświadczenia na poczcie. Zwolnienie z abonamentu jest wówczas przyznawane automatycznie.
Kto jeszcze może być zwolniony z abonamentu?
Oprócz emerytów istnieje wiele grup, których sytuacja pozwala na zwolnienie z opłat. Przede wszystkim abonamentu nie muszą płacić osoby z poważnymi niepełnosprawnościami:
posiadające I grupę inwalidzką,
z udowodnioną niezdolnością do pracy
ze znacznym stopniem niepełnosprawności
osoby niewidome i niesłyszące (spełniające określone kryteria medyczne).
Jeżeli chodzi o kryterium dochodowe, to do zwolnienia oprócz emerytury uprawnia pobieranie:
renty socjalnej,
świadczenia pielęgnacyjnego,
specjalnego zasiłku opiekuńczego,
świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego.
Kolejną grupą, od której nie wymaga się opłat abonamentowych, to zarejestrowani bezrobotni, a także osoby, które spełniają kryteria dochodowe niezbędne do otrzymania świadczeń rodzinnych.
Zwolnienie obejmuje również niektórych kombatantów, inwalidów wojennych oraz wojskowych.

Jaka jest wysokość abonamentu w 2026 roku?
Obecnie abonament wynosi 9,50 zł/mc za radioodbiornik oraz 30,50 zł/mc za radio i telewizję. Opłata jest liczona od gospodarstwa domowego, nie od użytkownika. Płacąc jednorazowo za dłuższy okres możemy oszczędzić kilka złotych. Nie są to jednak duże kwoty. Na przykład opłacanie abonamentu co miesiąc przez cały rok w sumie będzie kosztowało 114 zł, ale osoby płacące z góry za rok wydadzą tylko 102,60 zł. Opłata obowiązuje za jedno całe gospodarstwo domowe, nie za każdego użytkownika czy ilość odbiorników.
Jednocześnie za używanie niezarejestrowanego odbiornika jest nakładana kara w wysokości 30-krotnej opłaty miesięcznej. Odpowiednio jest to 285 zł za radio i 915 za telewizor.
Warto dodać, że za odbiornik może zostać uznane każde urządzenie dostosowane do oglądania telewizji i słuchania radia. Stąd słynne kontrowersje wokół komputerów i smartfonów. Według wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 marca 2023 r. i stanowiska Poczty Polskiej osoby oglądające telewizję lub słuchające radia na komputerze, telefonie komórkowym, tablecie czy innych urządzeniach elektronicznych powinny je zarejestrować i uiszczać abonament. Odpowiednio zwolnienie od opłat obowiązuje osoby spełniające warunki wyliczone powyżej.