Emerytura po zmarłej żonie lub mężu – kto i w jakich warunkach może ją pobierać?
Czy śmierć żony lub męża oznacza brak możliwości „przejęcia” jej/jego emerytury? Jeśli do tego dojdzie, rzeczywiście świadczenie to w wielu przypadkach nie jest dalej wypłacane, co nie oznacza, że musi być tak zawsze. Istnieją bowiem pewne sposoby na to, aby po utracie najbliższej osoby, móc otrzymywać tzw. rentę rodzinną. W jakich przypadkach do tego dochodzi i jakie warunki trzeba spełnić?
Z tego artykułu dowiesz się:
Śmierć żony lub męża – czy można „przejąć” jego/jej emeryturę?
Zacznijmy od tego, że śmierć żony-emerytki lub męża-emeryta może okazać się bardzo dotkliwa nie tylko pod względem emocjonalnym, ale też materialnym. Nietrudno przecież ukryć, że wiele osób w Polsce otrzymuje na starość niewysokie świadczenia. Z dwóch comiesięcznych wypłat o określonej wysokości na pewno łatwiej jest się jednak utrzymać, niż w sytuacji, gdy jedna z nich przestaje zasilać domowy budżet. A do tego może dojść, niestety, w każdej chwili.
Trzeba jednak pamiętać, że śmierć żony lub męża nie musi oznaczać zawsze popadnięcia w kłopoty finansowe, o które przecież nietrudno. Już samo zorganizowanie pochówku to kosztowne przedsięwzięcie… Każdy, kto musiał się zmierzyć z tym zadaniem, doskonale wie, że kwota 4 tys. złotych – wypłacana w formie zasiłku pogrzebowego – najczęściej okazuje się niewystarczająca. A to może być dopiero początek nastania dużo trudniejszych czasów pod względem finansowym niż dotychczas…
Co zatem można zrobić w chwili, gdy umiera żona lub mąż pobierająca/y wcześniej określoną emeryturę? Warto pamiętać, że świadczenie wypłacone w miesiącu, w którym doszło do jej/jego zgonu, należy się w całości wdowie, wdowcowi lub innym członkom najbliższej rodziny. Później zaś warto działać możliwie jak najprędzej. Istnieje bowiem prawo do otrzymywania renty rodzinnej.
Jak wdowa może otrzymać emeryturę po mężu? Sprawdź!
Jakie warunki należy spełnić, by móc otrzymać rentę rodzinną?
Renta rodzinna to świadczenie, o otrzymywanie którego mogą starać się osoby spełniające określone kryteria. Jednym z najważniejszych jest wiek wdowy bądź wdowca. Należy pamiętać, że musi ona/on mieć ukończone co najmniej 50 lat. A co poza tym? Ważny jest również fakt nieposiadania zdolności do podjęcia pracy lub sprawowania opieki nad przynajmniej jednym dzieckiem uprawnionym do otrzymywania opisywanej przez nas renty rodzinnej. Co jednak istotne, osoba ta może mieć maksymalnie 16 lub 18 – jeśli kontynuuje naukę – lat. Ewentualnie w uzyskaniu świadczenia może pomóc jeszcze fakt bycia przez nią niezdolną do podjęcia jakiejkolwiek pracy.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat możliwości otrzymywania renty rodzinnej? Należy pamiętać przede wszystkim o:
- fakcie, iż prawo do niej przysługuje wdowom (wdowcom nie) w momencie, gdy spełniają one wspomniany już przez nas warunek wieku lub niezdolności do podjęcia pracy w okresie nie dłuższym niż 5 lat po śmierci męża;
- tym, że renta rodzinna przysługuje także innym uprawnionym osobom, będąc dzieloną pomiędzy nich na równe części.
A ile wynosi kwota takiego świadczenia? Gdy jest ono wypłacalne tylko jednej osobie, może ona liczyć na 85% emerytury po zmarłym.
Jeżeli chodzi o rentę przyznawaną kobietom-wdowom trzeba pamiętać, że nie mogą one otrzymywać jednocześnie dwóch świadczeń w postaci renty rodzinnej oraz własnej emerytury. Muszą zatem zadecydować, z której z nich zamierzają skorzystać. Oczywiście ich wybór w takich sytuacjach pada najczęściej na kwotę wyższą, co jest jak najbardziej logicznym posunięciem. Zwłaszcza w sytuacji, gdy dysproporcja jest wyraźna.
Kliknij i dowiedz się więcej na temat renty po mężu!
Już niebawem zmiany w prawie i wypłaty renty wdowiej?
Owdowiałe kobiety, które nie spełniają żadnych z opisanych przez nas krótko warunków do otrzymywania renty rodzinnej, mogą skorzystać z okresowego świadczenia – do 12 miesięcy po śmierci męża. Aby czas ten uległ wydłużeniu o kolejny rok, muszą jednak wziąć udział w szkoleniu pozwalającym im nabyć kwalifikacje potrzebne do znalezienia zatrudnienia.
Pochylając się nad rentą rodzinną, warto podkreślić również to, że może ona zostać w pewnych okolicznościach zmniejszona lub nawet zawieszona. Chodzi tu o sytuację, w której stałe przychody owdowiałych kobiet wynoszą więcej niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w danym okresie (wówczas renta ulega pomniejszeniu). Kiedy zaś przychód wyniesie ponad 130% tego samego wynagrodzenia, wypłata pieniędzy z tytułu renty rodzinnej zostanie zawieszona.
Na sam koniec dobra informacja dla osób osamotnionych w wyniku śmierci męża bądź żony. Niewykluczone, że już niebawem wdowy oraz wdowcy będą mogli zachować prawo do otrzymywania swoich świadczeń, ale jednocześnie otrzymywać też połowę tego, które przysługiwało osobie zmarłej. W kwietniu zeszłego roku został bowiem wniesiony do sejmu projekt dotyczący tzw. renty wdowiej, która miałaby przysługiwać każdej osobie otrzymującej co miesiąc nie więcej niż trzykrotność średniej emerytury w Polsce.
Bardzo cenię sobie spotkania z Krakowską Radą Seniorów. To nie tylko ogromna dawka uśmiechu i energii, ale przede wszystkim konkretne potrzeby i zadania do zrealizowania.
— Aleksander Miszalski (@OlekMiszalski) February 15, 2024
Trwają już prace nad rentą wdowią i systemem dwukrotnej waloryzacji emerytur w ciągu roku. Działamy na… pic.twitter.com/JFWdBpMsqX
Źródła:
- https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/9425491,renta-wdowia-2024-sejm-zajmie-sie-zabezpieczeniem-sytuacji-materialne.html
- https://www.rp.pl/praca-emerytury-i-renty/art38073821-dziedziczenie-emerytury-po-zmarlym-malzonku-wazne-wyjasnienia-zus
- https://www.money.pl/emerytury/zus-musi-wyplacic-spadkobiercom-emeryture-lub-rente-za-pelny-miesiac-w-ktorym-zmarl-ich-bliski-6621911900789632a.html