Epicki flip czy spektakularna klęska? Jak zakończy się projekt słynnego spekulanta finansowego?

Apartamentowiec na Złotej 44, mieszkańcy budynku chcą zablokować "epicki flip".
"Epicki flip" w budynku przy ulicy Złotej 44 w Warszawie, fot. danielszura / Karol
ikona podziel się
Opublikowano: 31.01.2024 r., 19:00 | Autor: Barbara Ochman
Rafał Zaorski – ekscentryczny milioner i właściciel nieruchomości w apartamentowcu przy ulicy Złotej 44 w Warszawie organizuje niezwykły eksperyment społeczny. Czy to możliwe, aby kilka tysięcy osób nabyło prawa własności do jednego lokalu mieszkalnego? Sprawdź, na czym polega głośny projekt nazywany „epickim flipem”.

Kontrowersyjny pomysł Rafała Zaorskiego – o co chodzi w "epickim flipie”?

Pod koniec 2023 roku media obiegła informacja, że znany spekulant finansowy Rafał Zaorski planuje sprzedać 20 000 udziałów w prestiżowym apartamencie nr 504 przy ulicy Złotej 44 w Warszawie. Sam projekt zapewne nie wywołałby większego zainteresowania, gdyby nie fakt, że Zaorski postanowił przeprowadzić zaskakujący eksperyment społeczny – udziały mogłyby trafić nawet do 20 000 nowych właścicieli. Pomysłodawca zaznaczył, że koszt nabycia jednego udziału będzie wynosić:

  • 5000 zł,
  • 777 jednostek waluty $bigSB,
  • lub 504 NFT AIRdrop.

Czy podział lokalu mieszkalnego pomiędzy tylu kupujących byłby w ogóle możliwy? Teoretycznie tak – polskie prawo w żaden sposób nie zabrania dzielenia nieruchomości. Pod koniec stycznia liczba osób, które zadeklarowały chęć zakupu udziałów, przekroczyła 8 tysięcy. Zdaniem Zaorskiego, każdy współwłaściciel otrzymałby 24-godzinny dostęp do apartamentu i udogodnień. Sam lokal nie byłby w stanie pomieścić wszystkich kupców w jednym momencie, dlatego zaplanowano utworzenie wspólnoty właścicieli, która na drodze głosowania miałaby stworzyć kalendarz i procedury korzystania z nieruchomości.

„Epicki flip” podzielił społeczeństwo – dla jednych jest to ciekawa inicjatywa, która może wpłynąć na nasze postrzeganie prawa własności, a inni nie kryją swojego oburzenia. Do grupy osób szczególnie zaniepokojonych inicjatywą należą mieszkańcy nieruchomości przy ul. Złotej 44. Lokatorzy już podjęli działania, by zablokować poczynania Zaorskiego.

Mieszkańcy Złotej 44 blokują „epickiego flipa” – ale to nie koniec!

Nie trzeba było długo czekać na reakcję sąsiadów Zaorskiego. Wspólnota mieszkaniowa Złota 44 stwierdziła, że „epicki flip” przyczynia się do potencjalnej destabilizacji funkcjonowania budynku i stanowi naruszenie zasad współżycia społecznego. Mieszkańcy prestiżowego apartamentowca poddali pod głosowanie uchwałę o wyrażeniu zgody na wystąpienie z powództwem przeciwko Zaorskiemu i przymusową licytację lokalu nr 504. 98,54% uprawnionych do głosowania poparło tę inicjatywę.

Pod koniec stycznia Zarząd Wspólnoty Nieruchomości Złota 44 wydał oświadczenie, z którego wynika, że Sąd Okręgowy w Warszawie zabezpieczył roszczenie o zezwolenie na dokonanie sprzedaży lokalu poprzez ustanowienie zakazu zbywania lub obciążania nieruchomości oraz jej udziałów. Wniosek złożony przez wspólnotę liczył kilkadziesiąt stron i zawierał materiał dowodowy potwierdzający, że „epicki flip” byłby uporczywym naruszeniem porządku domowego oraz przedsięwzięciem szkodliwym dla pozostałych mieszkańców budynku.

Wspólnota niemal jednogłośnie podjęła decyzję o wyłączeniu Rafała Zaorskiego ze swojego grona. Jedynym przeciwnikiem tej inicjatywy był sam właściciel lokalu nr 504. Co dalej z „epickim flipem”? Wiele wskazuje na to, że projekt znanego spekulanta finansowego dopiero się rozkręca, a propozycja podzielenia nieruchomości pomiędzy tysiące właścicieli była pierwszym krokiem prowadzącym do eskalacji konfliktu.

„Epickie użyczenie” – Zaorski zapowiada nowe rozwiązanie

Rafał Zaorski był przygotowany na sprzeciw ze strony wspólnoty. Decyzja sądu sprawiła, że właściciel mieszkania nr 504 ma prawo dochodzić swoich roszczeń w stosunku do wspólnoty, które dotyczą utraconych korzyści wynikających z zablokowania transakcji. Milioner zaznaczył, że jest to część eksperymentu, a uchwała przyjęta przez pozostałych mieszkańców Złotej 44 zostanie zaskarżona.

Projekt „epicki flip” zmienia swoją nazwę na „epickie użyczenie”. Umowa rezerwacyjna dotycząca sprzedaży zostanie rozszerzona o umowę na użyczenie i ma obowiązywać tak długo, aż transakcja nie dojdzie do skutku. Ta inicjatywa będzie trudniejsza do zablokowania z perspektywy przepisów prawa. 

Umowa na użyczenie ma umożliwić korzystanie z apartamentu już od 1 lutego. Zaorski zaznaczył, że każdy, kto wypełni stosowne dokumenty, otrzyma dostęp do lokalu nr 504. Czy wspólnota podejmie dalsze kroki w kierunku zablokowania eksperymentu? Tego jeszcze nie wiadomo. Sprawa jest rozwojowa i prawdopodobnie w najbliższych dniach dowiemy się, czy Złota 44 zyska kilka tysięcy nowych mieszkańców.

Źródła:

  • https://epickiflip.pl/
  • https://zlota44.net/oswiadczenie-zarzadu-wspolnoty/
  • https://www.bankier.pl/wiadomosc/Epicki-flip-zablokowany-Jest-krok-sadu-ws-apartamentu-Rafala-Zaorskiego-8683882.html
  • https://www.bankier.pl/wiadomosc/Epicki-flip-nie-wypali-Sasiedzi-Rafala-Zaorskiego-chca-licytacji-apartamentu-8676489.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto