Jeden z mieszkańców zanieczyszcza okolicę - gdzie zgłosić nielegalne wylewanie szamba?
Nie każda posesja posiada podłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej. W takiej sytuacji właściciele najczęściej decydują się na wykopanie szamba, chociaż do wyboru mają także możliwość wybudowania przydomowej oczyszczalni ścieków. Niestety, niektórzy właściciele próbują wylewać nielegalnie szambo. W takim przypadku warto sprawdzić, gdzie można zgłosić tego typu incydent, a także, co grozi za nielegalne wylewanie szamba.
Z tego artykułu dowiesz się:
Obowiązek wywożenia nieczystości
Będąc właścicielem szamba, ponosimy również odpowiedzialność za to, aby regularnie zadbać o wywóz nieczystości. Taki obowiązek jest regulowany przepisami zawartymi w ustawie z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Dlatego wywozem nieczystości zajmują się profesjonalne firmy asenizacyjne, które posiadają odpowiednie uprawnienia do przeprowadzania tego typu czynności.
Istotne jest nie tylko to, kto ma opróżniać szambo, ale również, z jaką częstotliwością powinno się to odbywać. Oczywiście nieczystości należy wywozić zawsze, gdy tylko zbiornik na szambo będzie przepełniony. Jednak tutaj także ustawa reguluje maksymalny odstęp między wywozem szamba, który nie powinien być dłuższy niż kwartał. Najczęściej jednak do wywozu dochodzi co 1 lub 2 miesiące. Taka częstotliwość jest uzależniona w dużej mierze od ilości domowników, a także rzeczywistego zużycia wody w konkretnym gospodarstwie domowym. Zobacz, jak wybrać zbiornik na szambo.
Gdzie zgłosić nielegalne wylewanie szamba?
Jakiekolwiek samodzielne wylewanie szamba na teren swojej posesji, pola, łąki czy też do rowów melioracyjnych jest surowo zabronione. Jeżeli zauważymy, że jaka osoba nie stosuje się do przepisów, powinniśmy koniecznie ten fakt zgłosić, ponieważ jest to czyn nielegalny.
Jeżeli zastanawiasz się, w jakie miejsce należy zgłosić taki fakt lub nawet podejrzenie tego, że sąsiad wylewa szambo, to taką pierwszą instytucją jest policja. Jednak okazuje się, że nielegalne wylewanie szamba możemy zgłosić także do władz gminy lub miasta, w zależności, na terenie jakiej jednostki terytorialnej podejrzewamy taki czyn.
Gdy zauważymy, że szambo może być wylewane przez właściciela zbiornika, możemy taki fakt również zgłosić do Inspekcji Nadzoru Budowlanego i Wydziału Ochrony Środowiska. Należy również pamiętać o tym, że prawidłowości w wywozie nieczystości na terenie wybranej posesji mogą zostać skontrolowane również przez urząd gminy.
Jakie konsekwencje można ponieść z tytułu nielegalnego wylewania szamba?
Wiesz już, że wylewanie szamba, nawet na terenie swojej działki, jest nielegalne. Złamanie takiego przepisu może zakończyć się karą grzywny w wysokości nawet 5000 złotych. Oczywiście może okazać się, że istnieje tylko podejrzenie popełnionego czynu. Natomiast w przypadku, jeżeli dana osoba dba o prawidłowy wywóz nieczystości, musi wykazać w tym celu odpowiednie dowody.
Takimi dowodami są zbierane wszystkie rachunki lub faktury, które są wystawiane przez firmę asenizacyjną. Ponadto w przypadku kontroli, jeżeli nie ma żadnych nieprawidłowości, możemy ubiegać się o zaświadczenie od przedsiębiorstwa, która zajmuje się odbiorem oraz wywozem nieczystości. Należy jednak pamiętać o tym, że takie rachunki nie mogą być wystawiane rzadziej niż raz na kwartał.
Jeszcze kilka lat temu w Polsce nie było konkretnych przepisów, mających na celu kontrolowanie szamb na prywatnych posesjach. Jednak w lipcu 2022 r. weszła nowelizacja ustawy Wody Polskiej, która zakłada, aby do sierpnia 2024 r. gminy przeprowadziły kontrolę wszystkich posesji, na terenie, których są założone szamba. Podczas takiej kontroli będzie sprawdzane nie tylko to, jak często są wywożone nieczystości, ale także, czy właściciel posiada wszystkie potrzebne rachunki. Natomiast właściciel posesji, która nie jest podłączona do sieci wodno-kanalizacyjnej lub nie posiada szamba, może liczyć na karę pieniężną w wysokości nawet 50 tys. złotych.
Jakie stosować preparaty do szamb oraz przydomowych oczyszczalni ścieków?
Jeżeli będzie nam zależeć na tym, aby nasz zbiornik na szambo lub przydomowa oczyszczalnia ścieków działały nie tylko prawidłowo, ale jak najbardziej wydajnie, to wtedy dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z preparatów biologicznych. W ich składzie znajdują się odpowiednio wyselekcjonowane mikroorganizmy, dzięki którym dochodzi o lepszego rozkładu substancji organicznych.
Dzięki stosowaniu takich preparatów możemy zwiększyć wydajność przydomowego szamba. Przede wszystkim wykorzystywana jest maksymalnie cała kubatura zbiornika, ponieważ mikroorganizmy pomagają rozkładać nanos, który tworzy się na dnie szamba. Oprócz tego stosowanie preparatów biologicznych wpływa korzystnie na neutralizację zapachu, który może wydobywać się ze zbiornika.
Dodatkową zaletą korzystania z preparatów, jest to, że dzięki nim minimalizujemy ryzyko powstawania zatorów w rurach. Warto wybierać wyłącznie produkty wyróżniające się najwyższą jakością o sprawdzonym składzie. Najczęściej preparaty biologiczne posiadają również drożdże, dzięki czemu dobre bakterie namnażają się jeszcze szybciej. Oprócz tego możemy wybierać także produkty wzbogacone ekstraktami zapachowymi, przez co oprócz neutralizacji zapachu nieczystości, z parapetów wydzielany jest przyjemny, kwiatowy zapach. Najczęściej produkty biologiczne dostępne są w formie proszku lub tabletek, które należy stosować w odpowiednich odstępach czasu. Zobacz też, ile zapłacimy za zbiornik do szamba.
Źródła:
- https://geanova.pl/uslugi/wywoz-i-utylizacja-sciekow/scieki-szamb-przydomowych/
- https://biofos.pl/blog/jak-czesto-oprozniac-szambo-podpowiadamy/
- https://szamborambo.pl/wywoz-szamba-i-nieczystosci-obowiazujace-przepisy/
- https://forsal.pl/gospodarka/prawo/artykuly/9313965,kontrole-szamb-w-2023-roku-kary-za-nieprzestrzeganie-zasad-sa-ogromne-ile-moga-wyniesc.html