Gdzie złożyć skargę na sąsiada? Możliwości jest kilka
![Sposoby na poradzenie sobie z uciążliwym sąsiadem Uciążliwa sąsiadka z wiertarką](https://static.kb.pl/media/news/13/1370/main-l_l.webp)
Nawet mieszkanie w domu marzeń nie będzie nam sprawiać takiej przyjemności, gdy obok nas mieszkają uciążliwi sąsiedzi. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie musimy się czuć całkowicie bezsilni. Jeżeli nasi sąsiedzi uprzykrzają nam życie swoim zachowaniem, to mamy prawo zareagować. Dobrze jest jednak dowiedzieć się, do jakich konkretnych instytucji możemy zgłosić skargę na sąsiada.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak poradzić sobie z głośnymi sąsiadami?
Jednym z najczęstszych powodów, dla których sąsiedzi są dla nas uciążliwi, to głośny tryb życia. Mowa jest przede wszystkim o zakłócaniu ciszy nocnej głośną muzyką, krzykami, lub generowaniem hałasu z innych źródeł. Mieszkając w bloku lub nawet w zwartej zabudowie jesteśmy narażeni na pewne niedogodności, jednak ważne jest to, aby ocenić je, czy przekraczają one pewne normy.
Do akceptowalnych zachowań zalicza się np. przyjazd gości, urządzenie przyjęcia w domu, przeprowadzenie krótkotrwałego remontu, który nie zakłóca ciszy nocnej. Dobrze jest, aby sąsiedzi się wzajemnie uprzedzali o okolicznościach wywołujących większy hałas. Natomiast sąsiedzi, którzy notorycznie hałasują do późnych godzin nocnych lub nawet remontują mieszkanie przez wiele tygodni, nie zważając na ciszę nocną, mogą zostać przez nas uznani za uciążliwych.
Mówi o tym art. 51 ust. 1 Kodeksu wykroczeń: “Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.
Warto oczywiście w pierwszej kolejności pomówić z sąsiadem, który może nie być świadomy tego, że zakłóca ciszę innym lokatorom. Jeżeli jednak rozmowa nie okaże się skuteczna, możemy przy kolejnym głośnym incydencie wezwać policję lub Straż Miejską. Sąsiad, który jest odpowiedzialny za zakłócanie ciszy lub narusza nasz spokój, może dostać pouczenie lub karę grzywny. W niektórych okolicznościach, takie wykroczenie skończy się aresztem, bądź ograniczeniem wolności.
Palenie śmieci - gdzie zgłosić uciążliwego sąsiada?
Wydawałoby się, że posiadanie swojego domu na dużej działce, zapewni idealny spokój i brak jakichkolwiek niesnasek z sąsiadami. Niestety i w tej sytuacji możemy spodziewać się wielu uciążliwych zachowań ze strony swojego sąsiada. Jedną z takich sytuacji jest palenie śmieci na sąsiedniej działce. Jeżeli podejrzewamy swojego sąsiada o taki czyn lub jesteśmy tego pewni, zawsze należy zacząć od zwrócenia uwagi osobiście.
Jak donosi Onet, incydent związany z paleniem śmieci przez sąsiada możemy zgłosić również bezpośrednio do Straży Pożarnej lub do Straży Miejskiej. Takie wykroczenie możemy zgłosić bezpośrednio do urzędu miasta lub urzędu gminy. Pomocnym narzędziem jest aplikacja mObywatel 2.0, w której mamy szansę, aby zgłosić naruszenie środowiskowe. Dzięki tej aplikacji w prosty sposób zgłaszamy takie zdarzenia jak zanieczyszczenie powietrza, wody lub powierzchni ziemi, porzucenie odpadów, nielegalne przetwarzanie odpadów, czy też nielegalny transport odpadów.
O zakazie spalania śmieci w niedozwolonych miejscach, w tym w domowych piecach i kotłach, bądź na terenie działki, wyraża się jasno Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, a dokładniej:
“Art. 155. Termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się wyłącznie w spalarniach odpadów lub we współspalarniach odpadów, z zastrzeżeniem art. 31 zezwolenie na spalanie odpadów poza instalacjami i urządzeniami.
Art. 191. Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnię odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny.”
![Jakie konsekwencje prawne poniesie uciążliwy sąsiad? Zanieczyszczenie powietrza przez dym](https://static.kb.pl/media/news/13/1370/uciazliwy-dym-l_l.webp)
Uciążliwe zachowania sąsiadów a immisje
Powyższe przykłady uciążliwych zachowań sąsiadów należą do jednych z najczęstszych, jednak nie jedynych, które mogą uprzykrzać nam codzienne życie. Należy zatem zapoznać się z pojęciem takim jak immisja.
Definicja immisji została wyjaśniona w Ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeksu cywilnego.
“Art. 144. Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.”
To oznacza, że każdy właściciel lub najemca konkretnej nieruchomości, swoimi działaniami, może narażać ich konsekwencjami sąsiednie nieruchomości.
Wśród czynności określanych jako immisje, wymieniamy:
- Immisje bezpośrednie - do nich zaliczają się umyślne działania, które prowadzą do szkody wywołane na obszarze sąsiednich posesji. Takim przykładem jest na przykład wylewanie deszczówki lub ścieków na sąsiednią działkę.
- Immisje pośrednie - sąsiad nie jest uciążliwy w sposób celowy, jednak jego działania zakłócają spokój lub poczucie bezpieczeństwa w sąsiednich nieruchomościach. Do immisji pośrednich zaliczają się immisje pozytywne, czyli ingerujące polegające na tym, że uciążliwy sąsiad generuje hałasy lub emituje nieprzyjemny zapach. Kolejnym rodzajem immisji pośrednich są immisje negatywne, czyli blokujące. Są to zachowania, które mogą w jakikolwiek sposób zakłócać swobodny dostęp do naszej nieruchomości. Może to być zastawianie naszego wjazdu kubłami na odpady, czy też posadzenie drzewa, które rozrasta się również na terenie naszej działki. Należy wspomnieć również o immisjach materialnych, czyli takich, które trwają długotrwale. Takim przykładem może być na przykład długotrwały remont, który generuje dla nas uciążliwy hałas. Ostatnim rodzajem immisji pośrednich są immisje niematerialne, które mają wpływ na stan naszej psychiki. Są to wszelkie zakłócenia związane z uzależnieniami lub zachowaniami, które traktowane są jako wykroczenia.
W przypadku immisji możemy powołać się na wcześniej wspomniany art. 144 Kodeksu cywilnego. Jednak warto dbać o ochronę swoich dóbr osobistych, które są określone w art. 23. i art. 24. Kodeksu cywilnego:
“Art. 23. Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.
Art. 24. ust. 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności, ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego albo zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.
Ust. 2. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.
Ust. 3. Przepisy powyższe nie uchybiają uprawnieniom przewidzianym w innych przepisach, w szczególności w prawie autorskim oraz w prawie wynalazczym”.