Ile komornik musi zostawić na koncie bankowym? Sprawdzamy przepisy prawne
Zajęcie konta bankowego przez komornika jest jedną z metod egzekucji długów. Może wydarzyć się to każdemu dłużnikowi. Jak przebiega zajęcie konta? Czy komornik może zająć cały rachunek bankowy? Przeczytaj.
Z tego artykułu dowiesz się:
W jaki sposób komornik przejmuje konto bankowe?
Zajęcie konta bankowego przez komornika to jeden z kluczowych etapów egzekucji komorniczej. Gdy komornik otrzyma tytuł wykonawczy, ma prawo wystąpić do banku z wnioskiem o zajęcie konta bankowego dłużnika. Jest to zgodne z aktualnymi przepisami prawa. Dłużnik może zapoznać się z zawiadomieniem oraz zgłosić sprzeciw, jeśli uważa, że to niezgodne z prawem.
Jeśli nie pojawi się żaden sprzeciw, komornik będzie kontynuował egzekucję. Bank będzie musiał przekazać środki zgromadzone na koncie na poczet długu. Musi zablokować dłużnikowi dostęp do pieniędzy, a następnie przekazać do komornika informacje o stanie jego konta. To komornik decyduje, ile środków pobranych zostanie z konta na rzecz długu.
Komornik musi poinformować dłużnika o tym, że zajmuje jego konto. W informacji przekazanej dłużnikowi powinien podać, jaka jest kwota długu, z jakiego tytułu wynika oraz jakie są dane wierzyciela. Dłużnik może uregulować zobowiązanie, zanim środki przekazane przez bank trafią do komornika.
Czy komornik może ściągnąć pieniądze w całości z konta? Nie, że nie ma takiej możliwości. Komornik nie może zająć całej kwoty z konta dłużnika. Jeśli wpływają na nie pieniądze, część musi zostać zachowana. Komornik pobiera określoną na poczet spłaty długu część środków. W sytuacji zablokowania konta przez komornika bank przekazuje mu środki pieniężne w określonej kwocie. Z kolei komornik wypłaca je wierzycielowi długu.
Ile pieniędzy na koncie musi zostawić komornik?
Komornik nie może zająć całego rachunku bankowego, ponieważ obowiązuje tzw. kwota wolna od zajęcia. Na koncie muszą więc zostać pieniądze, które do dyspozycji będzie mieć wyłącznie dłużnik. Jest to kwota związana z minimalnym wynagrodzeniem za pracę. Kwota wolna od zajęcia obowiązuje również w przypadku emerytur, rent i alimentów. Może być jednak inna niż w przypadku wynagrodzenia za pracę.
Kwota wolna od zajęcia komorniczego wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia brutto. W przypadku, gdy dłużnik otrzymuje wyższe wynagrodzenie niż minimalne, komornik może zająć stosunkowo więcej pieniędzy. Nie może być to jednak więcej niż 50% całkowitego wynagrodzenia dłużnika.
Kwota wolna od zajęcia może się zmienić. Co roku aktualizowane jest bowiem minimalne wynagrodzenie. Warto na bieżąco sprawdzać przepisy, aby wiedzieć, ile pieniędzy komornik może zająć z konta bankowego dłużnika. W przypadku zajęcia alimentów kwestia ściągania długów wygląda podobnie jak w przypadku innych długów. Komornik składa zawiadomienie do banku, następnie bank blokuje dłużnikowi dostęp do pieniędzy. Kwota wolna od zajęcia w przypadku alimentów może być niższa niż w przypadku wynagrodzenia otrzymywanego za pracę.
Jeśli mamy do czynienia z emeryturą lub rentą, o zajęciu wynagrodzenia komornik musi poinformować pracodawcę. Ten zobowiązuje się wówczas przekazywać określoną część pensji, renty lub emerytury do komornika. Musi to robić aż do dnia całkowitej spłaty zadłużenia pracownika / byłego pracownika.
Co jeszcze warto wiedzieć o ściąganiu długu przez komornika?
Warto pamiętać, że w przypadku utworzenia nowego konta bankowego, komornik na pewno szybko się o nim dowie. Posiada bowiem odpowiednie narzędzia, które pozwalają mu to ustalić. Nie da się zatem ukryć otwarcia nowego konta przed komornikiem. Z kolei w przypadku zmiany konta bankowego, komornik może kontynuować ściąganie długów na nowym rachunku. Proces wygląda wówczas podobnie jak w przypadku pierwszego konta.
Warto pamiętać, że nieskuteczne jest rozwiązanie problemu zadłużenia poprzez rozwiązanie umowy rachunku bankowego. Owszem, dłużnik może przenieść zajęty rachunek do innego banku. Komornik wciąż jednak może namierzyć każde kolejne, nowo założone konto przez dłużnika, a następnie kontynuować proces egzekwowania jego długu.