Tych pieniędzy komornik nie może ruszyć. Warto znać swoje prawa

Wielu dłużników zadaje sobie pytanie, czy komornik może zabrać wszystkie pieniądze z konta. Oczywiście nie jest to możliwe, ponieważ prawo przewiduje pewne ograniczenia, które mają na celu ochronę minimalnych środków niezbędnych do życia. Ile komornik musi zostawić na koncie, co wlicza się do kwoty wolnej od zajęcia i kiedy możesz zgłosić naruszenie swoich praw?
- Ile komornik może zająć z konta bankowego?
- Kiedy komornik nie może zająć pieniędzy na koncie?
- Co robić, gdy komornik zabierze za dużo?
Ile komornik może zająć z konta bankowego?
Zgodnie z przepisami, komornik może zająć środki znajdujące się na rachunku bankowym, ale tylko do pewnego limitu. Obowiązuje tzw. kwota wolna od zajęcia, która ma zagwarantować dłużnikowi podstawowe środki do życia. Obecnie, zgodnie z ustawą Prawo bankowe (art. 54), bank nie może dopuścić do zajęcia kwoty niższej niż 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę – miesięcznie.
W 2025 roku, przy minimalnym wynagrodzeniu brutto wynoszącym 4 666 zł, oznacza to, że komornik musi pozostawić na koncie co najmniej 3499,50 zł miesięcznie. Kwota ta jest aktualizowana co roku w zależności od poziomu płacy minimalnej. Co warto wiedzieć, zasada ta dotyczy zwykłych kont osobistych, a nie ma zastosowania w przypadku kont firmowych.
Sprawdź także: Koniec z ukrywaniem pieniędzy przed komornikiem na tym koncie. Revolut wprowadza zmiany
Kiedy komornik nie może zająć pieniędzy na koncie?
Niektóre wpływy na konto są całkowicie wolne od egzekucji, niezależnie od ich wysokości. Dotyczy to m.in. świadczeń rodzinnych, alimentacyjnych, 800+, zasiłków pielęgnacyjnych, dodatków mieszkaniowych czy świadczeń wychowawczych. Komornik nie ma prawa ich zająć, nawet jeśli przekroczą kwotę wolną od zajęcia.
Jeśli jednak świadczenia te są przelewane na konto razem z wynagrodzeniem lub innymi wpływami, bank i komornik mogą je potraktować jako jedną pulę pieniędzy. Dlatego warto prowadzić osobne konto tylko dla świadczeń chronionych, co ułatwia udowodnienie ich źródła i chroni przed błędnym zajęciem.
Ponadto komornik nie może zająć środków, które zostały wyłączone z egzekucji w wyniku orzeczenia sądu lub postanowienia o umorzeniu egzekucji. Jeśli dłużnik ma wątpliwości, czy zajęcie było prawidłowe, powinien jak najszybciej skontaktować się z komornikiem lub złożyć skargę do sądu rejonowego.

Co robić, gdy komornik zabierze za dużo?
Jeśli komornik zajął więcej środków, niż powinien, czyli naruszył kwotę wolną od zajęcia, masz prawo do działania. W pierwszej kolejności należy zgłosić problem do banku, który powinien przestrzegać limitów i nie dopuścić do bezprawnego przelewu. Jeśli bank mimo to przelał za dużo, również może ponosić odpowiedzialność.
Kolejnym krokiem jest kontakt z kancelarią komorniczą. Warto zażądać szczegółowego wyjaśnienia podstaw zajęcia i kwot potrąconych z konta. W razie rażącego naruszenia przepisów można złożyć skargę na czynności komornika w terminie 7 dni od momentu, gdy dowiedzieliśmy się o zajęciu.
Nieocenionym wsparciem może być w takim przypadku doradca prawny lub miejski rzecznik konsumentów. W przypadku osób w trudnej sytuacji finansowej warto również rozważyć złożenie wniosku o ograniczenie egzekucji, a w ostateczności być może także o upadłość konsumencką, która może uwolnić od dalszych zajęć.