Ile wynosi mandat za niesprzątanie po psie?
Niesprzątanie po psach wciąż jest powszechną praktyką w naszym kraju. Wdepnięcie w odchody czworonoga to niezwykle przykra niespodzianka, jednak beztroska właścicieli zwierząt jest nie tylko frustrująca, ale też groźna dla zdrowia. Czy wiesz, ile wynosi mandat za niesprzątanie po psie? Zobacz, dlaczego opiekunowie pupili powinni szczególnie zadbać o czystość w miejscach publicznych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wysoka kara za niesprzątanie po psie – mandaty dla nieodpowiedzialnych właścicieli
Polskie przepisy nakładają na posiadaczy psów obowiązek uprzątnięcia pozostawianych przez nie zanieczyszczeń. W kraju nad Wisłą regulacją tego przepisu zajmują się gminy, które mogą określać, gdzie i w jakich okolicznościach właściciele czworonogów są zobowiązani do sprzątania po swoich pupilach oraz jakie konsekwencje czekają osoby niestosujące się do lokalnych nakazów. Zignorowanie takiego obowiązku najczęściej skutkuje wypisaniem mandatu, jednak jego wysokość może być różna w zależności od obowiązujących uregulowań prawnych.
Każdy, kto nie wypełnia obowiązków określonych w regulaminie utrzymania czystości i porządku podlega karze grzywny. Szczególnie kosztowne może być zanieczyszczanie miejsc publicznych, takich jak droga, ulica, plac, ogród, trawnik lub zieleniec. Policja albo strażnik miejski nakłada na właściciela psa mandat w wysokości do 500 złotych lub składa do sądu wniosek o ukaranie posiadacza czworonoga, zgodnie z art.145 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu Wykroczeń.
Nakaz sprzątania po swoim pupilu dotyczy nie tylko właścicieli psów, ale także posiadaczy innych zwierząt domowych, niezależnie od ich gatunku, rasy, czy wielkości. Z obowiązku sprzątania po czworonogu są zwolnieni jedynie opiekunowie psów będących w służbie policji, a także osoby z niepełnosprawnościami, które korzystają z pomocy psów-opiekunów.
Dlaczego właściciele psów muszą sprzątać odchody swoich pupili?
Niesprzątanie po swoim psie może zakończyć się dotkliwą karą finansową, ale konsekwencje samolubnych zachowań właścicieli bywają jeszcze poważniejsze. Opiekun zwierzaka powinien troszczyć się o wspólną przestrzeń tak, aby nie utrudniać codziennego funkcjonowania sąsiadom i innym obywatelom. Psie odchody zalegające na chodnikach i trawnikach to problem estetyczny, a także nośnik groźnych chorób. Uprzątnięcie po swoim pupilu jest bardzo prostym gestem, który udowadnia, że zależy nam komforcie użytkowników przestrzeni publicznej.
Oczywiście sprzątanie po psie jest obowiązkiem regulowanym lokalnie, co oznacza, że nie we wszystkich regionach kraju właścicielom czworonogów grożą takie same grzywny. Warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi w danym miejscu. Najpopularniejsze konsekwencje prawne związane z niesprzątaniem psich odchodów to mandaty karne, które nigdy nie wynoszą więcej niż 500 złotych.
Nie we wszystkich miejscach równie mocno pilnuje się, aby właściciele sprzątali po swoich czworonogach. W niektórych obszarach obowiązek usuwania odchodów może być złagodzony – dotyczy to w szczególności lasów i terenów przeznaczonych dla czworonogów. Mimo wszystko zawsze powinniśmy postępować zgodnie z zasadami dobrego wychowania oraz szacunku dla natury i zdecydować się na uprzątnięcie psich odchodów, niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy.
Psia kupa to poważne niebezpieczeństwo! Zadbaj o swoje otoczenie
Każdy z nas może na własnej skórze odczuć konsekwencje zdrowotne związane z przebywaniem na terenach zanieczyszczonych przez psie odchody, jednak grupą najbardziej narażoną na poważne choroby pasożytnicze są dzieci, które często bawią się w brudnym piasku, czy na trawniku. Jedną z najniebezpieczniejszych chorób przenoszonych przez psy jest toksokaroza, która występuje pod trzema postaciami:
- uogólnioną,
- oczną,
- mózgową.
W organizmie osoby zakażonej wykluwają się larwy, które w formie uogólnionej bytują głównie w wątrobie. Dzieci cierpiące na toksokarozę zmagają się z gorączką, osłabieniem, brakiem apetytu, czy sennością. W niektórych przypadkach choroba prowadzi do pogorszenia widzenia, a nawet zapalenia mózgu.
Innym niebezpiecznym schorzeniem rozwijającym się na skutek kontaktu z psimi odchodami jest tasiemczyca, która prowadzi do poważnych zaburzeń ze strony układu pokarmowego. W zanieczyszczeniach pozostawionych przez zwierzęta znajdują się także inne chorobotwórcze czynniki bakteryjne, na przykład Campylobacter i Yersinia, które zaburzają równowagę układu trawiennego. Najlepszym sposobem na uchronienie najmłodszych przed poważnymi chorobami jest sprzątanie po pupilach i niewpuszczanie ich na place zabaw, a także regularne odrobaczanie czworonogów.