Ile wynosi nowy podatek karny od zakupu mieszkań z rynku wtórnego?

Zakup mieszkania z rynku wtórnego oraz klucze do mieszkania
Nowy podatek za zakup mieszkania z rynku wtórnego, fot. Paweł Kacperek
ikona podziel się
Opublikowano: 28.01.2024 r., 19:00 | Autor: Katarzyna Barczyk
Inwestycje w nieruchomości są coraz popularniejsze wśród osób fizycznych. Nadal mało kogo stać jeszcze na zakup kilku mieszkań jednocześnie. Jednak przyszli nabywcy wielu nieruchomości muszą liczyć się z naliczeniem nowego podatku karnego od zakupu mieszkań. Zobacz, w jakiej sytuacji należy zapłacić podatek, a także w jakiej wysokości będzie on naliczany.

Podatek PCC - co to jest?

Od 1 stycznia 2024 r. obowiązują nowe zasady naliczania podatku PCC od zakupu mieszkań. Warto na samym początku wyjaśnić, że mowa jest o podatku od czynności cywilnoprawnych, które dotyczą, m.in. sprzedaży nieruchomości. Wszystkie czynności, które są opodatkowane PCC, wymienione są w Ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Jednak możemy spodziewać się, iż daninę będziemy musieli zapłacić chociażby z tytułu umowy sprzedaży, umowy darowizny, umowy pożyczki czy też ustanowienia hipoteki. Oprócz tego podatek od czynności cywilnoprawnych jest naliczany także w przypadku ustanowienia odpłatnego użytkowania, umowy spółki czy też umowy depozytu nieprawidłowego. Przy czym, jeżeli dochodzi do umowy zakupu, wtedy osobą płacącą podatek jest kupujący. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem mieszkania pod wynajem, zobacz, czy jest to opłacalne.

Nowy karny podatek od zakupu wielu mieszkań a przepisy prawne

Nie ma wątpliwości, iż nowy podatek od czynności cywilnoprawnych wzbudza spore zamieszanie, a nawet kontrowersje. Według niektórych jest to zmiana, która przyniesie więcej problemów niż realnych korzyści. Warto jednak na samym początku wyjaśnić, iż wysokość stawki PCC od zakupu mieszkań reguluje Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dokładniej mówi o tym Art. 7a.

1. W przypadku gdy kupujący nabywa co najmniej sześć lokali mieszkalnych stanowiących odrębne nieruchomości w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej, opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, lub udziały w tych lokalach albo nabył już co najmniej pięć takich lokali lub udziały w nich, stawka podatku od zawartej z tym samym kupującym umowy sprzedaży szóstego i każdego następnego takiego lokalu w tym budynku lub budynkach lub udziału w takim lokalu, wynosi 6%.

  1. Jeżeli nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość następuje na współwłasność przez kilku kupujących, przepis ust. 1 stosuje się także wtedy, gdy chociażby jeden z nich jest zobowiązany do uiszczenia podatku w takiej stawce. Przepisy art. 7 ust. 3 pkt 1 stosuje się odpowiednio.

Wysokość nowego podatku PCC od zakupu mieszkań

Jak widzimy, podatek od zakupu mieszkania zostaje naliczony dopiero przy zakupie szóstego i kolejnego lokalu. Stawka podatku w ramach umowy sprzedaży szóstego i każdego kolejnego lokalu mieszkalnego od 1 stycznia 2024 r. wynosi 6%. Co ciekawe, opodatkowaniu podlega również sprzedaż nieruchomości, która nie będzie miała jednego właściciela. Dlatego nawet jeżeli kupujemy udziały w konkretnych mieszkaniach, to także będziemy obarczeni nowym podatkiem, zwanym potocznie podatkiem karnym od zakupu mieszkań.

Jednak warunkiem naliczenia takiego podatku jest zakup sześciu mieszkań w jednym lub kilku obiektach, które zaliczają się do tej samej nieruchomości gruntowej. Zatem, jak możemy się domyślać, inwestując w mieszkania już w różnych miastach, a nawet na różnych działkach, nie będziemy musieli płacić podatku karnego.

Zmiany w ustawie powodują także zwolnienie z płacenia obowiązkowego podatku od zakupy mieszkań z rynku wtórnego. Dotychczas stawka podatku w przypadku zakupu nieruchomości z rynku wtórnego wynosiła 2%. Ponadto była to stawka naliczana od zakupu już pierwszego mieszkania, a także każdego kolejnego.

Osiedle mieszkaniowe oraz nowe przepisy w sprawie podatku pcc
Czy za zakup mieszkania trzeba będzie zapłacić nowy podatek karny?, fot. DarSzach

Wpływ nowego podatku od zakupu mieszkań na rynek nieruchomości

Nie należy zapominać o tym, że nowy podatek od czynności cywilnoprawnych dotyczy zakupu mieszkań wyłącznie z rynku wtórnego. Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czyli prosto od dewelopera, należy liczyć się z podatkiem VAT w wysokości 8%. Najczęściej deweloperzy przedstawiają nam fakturę z ceną brutto, dlatego nie jesteśmy w tym przypadku zobowiązani do osobnego regulowania podatku.

Pojawiają się różne spekulacje dotyczące tego, w jaki sposób nowy podatek od zakupu mieszkań nieruchomości wpłynie na rynek. Okazuje się, że są zarówno zwolennicy, jak i też przeciwnicy tego pomysłu. Według zwolenników podatek od zakupu mieszkania płacony dopiero od szóstego lokalu mieszkalnego może zdecydowanie zwiększyć dostępność mieszkań dla osób, które szukają swojego pierwszego lokum. Dla niektórych nabywców obniżka każdej kwoty będzie miała znaczenie.

Natomiast wśród głosów przeciwnych pojawia się informacja o tym, że inwestorzy będą mogli wyprzedzać ruchy podjęte przez osoby, które chcą zakupić mieszkanie na swój użytek. W ostatnich latach rzeczywiście zauważa się coraz wyższy trend zakupu nieruchomości w celu ich dalszego długoterminowego lub krótkoterminowego najmu albo dalszej odsprzedaży. Tacy inwestorzy będą ponosić jeszcze niższe koszty, co oczywiście będzie dla nich korzystne. Jednak już niekoniecznie dla osób, które poszukują mieszkania w dobrej lokalizacji do własnego zamieszkania. Kupujesz mieszkanie? Pamiętaj, aby sprawdzić, czym różni się zaliczka od zadatku.

Źródła:

  • https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-podatek-pcc-od-zakupu-mieszkania-ile-wynosi-i-co-zawiera
  • https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00254
  • https://kobieceinspiracje.pl/167728,nowe-przepisy-na-rynku-nieruchomosci-karny-podatek-dla-kupujacych-mieszkania.html?fbclid=IwAR03Dq2743v_G8RZGCI-itWCuTSsp5w4eXoMsAkzspfAB4IOjg-V3Z68yp0#google_vignette
  • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20000860959/U/D20000959Lj.pdf
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto